تلفات نیروهای آمریکایی در افغانستان از دو هزار نفر گذشت

به روز شده:  13:38 گرينويچ - 30 سپتامبر 2012 - 09 مهر 1391

تلفات آمریکایی‌ها در 'حملات خودی' به تعلیق عملیات مشترک با نیروهای افغان انجامیده بود

نیروهای ناتو در افغانستان اعلام کرده‌اند که یک سرباز آمریکایی و یک پیمانکار غیرنظامی توسط یکی از نیروهای امنیتی افغان کشته شده‌اند.

ملیت فرد غیرنظامی کشته‌شده هنوز اعلام نشده است.

به گفته یکی از مقامات آمریکایی شمار تلفات نیروهای آمریکایی در افغانستان، با احتساب سربازی که امروز کشته شد به ٢٠٠٠ نفر رسیده است.

این آخرین نمونه از حمله به نیروهای ناتو توسط ماموران افغان است. ناتو تا هفته پیش عملیات مشترک با نیروهای افغان را به دلیل افزایش "حملات خودی" از جانب آنها به حال تعلیق درآورده بود.

دو هزارمین کشته ارتش آمریکا در افغانستان

آمریکا دوهزارمین سربازش را در جنگ افغانستان از دست داد. پلیس ولایت وردک می‌گوید نیروهای افغان و آمریکایی بر سر بازرسی یک خانه با هم درگیر شدند که در آن دو آمریکایی و سه افغان کشته شدند.

تماشا کنیدmp4

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش ویدیو با ویندوز میدیا پلیر

حملات خودی به آن دسته از حمله‌ها در افغانستان گفته می‌شود که توسط افرادی که لباس فرم پلیس یا ارتش این کشور را به تن دارند، انجام می‌شود.

مقامات افغان در واکنش به افزایش حملات خودی مامورانشان اعلام کردند که پس از بررسی پرونده‌های سربازان ارتش و پلیس، صدها تن از نیروهای مسلح را اخراج و شماری از افراد مشکوک را نیز بازداشت کرده‌اند.

حملات سبز علیه آبی

  • ٢٠٠٧ - ٢ حمله، ٢ کشته
  • ٢٠٠٨ - ٢ حمله، ٢ کشته
  • ٢٠٠٩ - ٦ حمله، ١٠ کشته
  • ٢٠١٠ - ٦ حمله، ٢٠ کشته
  • ٢٠١١ - ٢١ حمله، ٣٥ کشته
  • ٢٠١٢ - (تاکنون) ٣٦ حمله، ٥٢ کشته

بر اساس آمار منتشر شده، از آغاز سال جاری میلادی در افغانستان بیش از ۵۰ سرباز خارجی به دست ماموران افغان کشته شده‌اند. این گونه حملات مرگبار در افغانستان به حملات "سبز علیه آبی" نیز مشهور هستند.

در حال حاضر حدود ۱۳۰ هزار نیروی ناتو (آبی) در کنار ۳۵۰ هزار نیروی امنیتی افغان (سبز) در افغانستان خدمت می‌کنند.

هرچند که برخی از عوامل این حملات نفوذی‌های شورشیان معرفی شده‌اند، هم نیروهای بین‌المللی و هم افغان می‌گویند که انگیزه‌های شخصی در وقوع بیشتر آنها نقش داشته است.

طالبان در استخدام نیروهای امنیتی افغانستان فعال بوده و علنا اعلام کرده‌اند که حمله‌های درون‌سازمانی، بخشی مهم از استراتژی آنها علیه نیروهای تحت امر ناتو در افغانستان است.

'تحقیقات ادامه دارد'

حمله‌ای که مرگ دو هزارمین نظامی آمریکایی را در افغانستان به دنبال داشت، روز شنبه، ۲۹ سپتامبر، در ولایت وردک انجام شد.

در اطلاعیه ناتو که روز یکشنبه، ۳۰ سپتامبر منتشر شد، آمده است که در این حمله، سه نفر از نیروهای اردو/ارتش ملی افغانستان هم جان خود را از دست داده‌اند.

براساس اعلام ناتو، این حمله زمانی انجام شد که یک واحد از نیروهای تحت امر این سازمان در یک ایست-بازرسی در منطقه و در نزدیکی واحدی از نیروهای ارتش افغانستان مشغول فعالیت بودند.

ناتو اعلام کرده است که تحقیقات درباره این حادثه به طور مشترک با ارتش افغانستان در حال انجام است.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.