هشدار مقامهای امنیتی افغانستان به پاکستان

به روز شده:  13:33 گرينويچ - دوشنبه 01 اکتبر 2012 - 10 مهر 1391

پیش از این مقامهای ارشد امنیتی به مجلس افغانستان وعده دادند که سعی خواهند کرد شلیک موشک های پاکستانی را متوقف کنند.

مقامهای امنیتی افغان هشدار داده‌اند که اگر قضیه موشک‌پرانی پاکستان به مناطق شرقی افغانستان از طریق دیپلماتیک حل نشود، از حاکمیت ملی خود دفاع خواهند کرد.

وزیران دفاع و داخله (کشور) روز دوشنبه، ۱۰ میزان/مهر در سفری به ولایت ننگرهار در شرق افغانستان، در دیداری با موسفیدان محلی گفتند که تلاشهای دیپلماتیک در این مورد ادامه دارد.

ولی در عین حال هشدار دادند که اگر این تلاشها به نتیجه نرسد، افغانستان از حق حاکمیت ملی خود دفاع خواهد کرد.

بسم الله محمدی وزیر دفاع در این دیدار گفت: "امیدواریم که این مساله را از راه‌های مختلف حل شود، در غیرآن همه شما آماده هستید، قوای مسلح شما آماده هستند، ما حق دفاع از کشور، خاک و ناموس خود را داریم."

این دو عضو ارشد کابینه افغانستان روز دوشنبه به ولسوالی/فرمانداری "گوشته" سفر کردند، جایی که به گفته مقامهای افغان، پیش از این چند بار هدف حملات موشکی پاکستان قرار گرفته است.

حالا اما این منطقه مرزی از مدتی است که آرام است.

گل‎آغا شیرزی والی ننگرهار در این دیدار گفت که به نیروهای امنیتی دستور داده که اگر روستاهای این ولایت هدف حملات موشکی قرار گرفتند، به آن پاسخ متقابل بدهند.

آقای شیرزی گفت: "شورای امنیت ما در تلاش است تا این موضوع را از راه‌های دیپلماتیک حل کند، اما اداره ولایت ننگرهار تصمیم گرفته که اگر به سوی ما آتش گشوده شود، جواب متقابل بدهیم."

ساکنان یک روستای مرزی موسوم به "یعقوبی" در ولسوالی گوشته، مدعی اند که شبه نظامیان پاکستانی به آنها هشدار داده اند که خانه‌های خود را ترک کنند.

این روستاییان گفته اند که شبه نظامیان پاکستانی گفته اند که در نظر دارند عملیات و تمرینات نظامی اجرا کنند.

بسم الله محمدی، وزیر دفاع افغانستان گفته است اگر شلیک موشک ها متوقف نشود، افغانستان مقابله به مثل خواهد کرد.

دولت افغانستان می‎گوید این موضوع را با سفارت پاکستان در کابل و مرکز هماهنگی مشترک در خیبر ایجنسی نیز در میان گذاشته است.

تنش بر سر این حملات موشکی که به نیروهای پاکستانی نسبت داده شده، میان دولتهای افغانستان و پاکستان تا آن جا پیش رفته که دولت افغانستان به شورای امنیت سازمان ملل شکایت کرده است.

مقامات در کنر می گویند پرتاب موشک از آن سوی مرز به مناطق مرزی این ولایت هنوز هم ادامه دارد.

پیش از این مقامهای محلی در این ولایت شرقی افغانستان گفته اند که صدها موشک از سوی نیروهای پاکستانی به روستاهای مرزی این ولایت شلیک شده است.

پاکستان همیشه گفته است که آنها در مناطق مرزی افغانستان درگیر نبرد با طالبان پاکستانی هستند و هدف شلیک موشک های نیروهای پاکستانی، مواضع طالبان پاکستانی بوده است و ممکن است در مواردی این موشک ها از هدف منحرف شده و به مناطقی در خاک افغانستان فرود آمده باشند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.