روزنامه‌های کابل: دوشنبه، ۱۰ میزان

به روز شده:  08:27 گرينويچ - دوشنبه 01 اکتبر 2012 - 10 مهر 1391

رسیدن آمار تلفات نظامیان آمریکا در افغانستان به مرز دو هزار تن و تصمیم شورای صلح افغانستان برای ارجاع قضیه این کشور به علمای اسلامی، از مسائل اصلی مورد بحث روزنامه‌های چاپ امروز کابل است.

با کشته شدن یک سرباز آمریکایی در روز یکشنبه (۹ میزان/مهر) در ولایت میدان وردک در غرب کابل، شمار تلفات نظامیان آمریکا در افغانستان به دو هزار تن رسید.

روزنامه وحدت در سرمقاله خود با عنوان "افزایش تلفات نیروهای خارجی، تسریع روند خروج"، نوشته است که علی‌رغم تلاش دولت آمریکا و فرماندهان جنگ برای پوشاندن خلاهای بزرگ امنیتی ناشی از "بی‌اعتمادی" میان نیروهای افغان و خارجی، دامنه تلفات خارجی بیشتر می‌شود.

به نظر نویسنده، این جالب است که دوهزارمین سرباز آمریکایی که در افغانستان کشته شده، در یک "حمله خودی" که از آن به حملات "سبز علیه آبی" هم تعبیر شده، کشته شده است. نویسنده افزوده است که موثریت این نوع حملات علی‌رغم "کتمان و بی‌توجهی به آن" آشکار شد.

وحدت در ادامه با لحن طنزآمیزی نوشته است که در جنگ افغانستان با وجود ناامنی و افزایش بی‌ثباتی، تنها اختلاف‌های نیروهای داخلی و بین‌المللی کم بود که حالا این هم در حال وقوع است.

به باور این روزنامه، تا حال همه چیز مطابق "خواست شورشیان" پیش رفته است.

این روزنامه حکومت افغانستان را متهم کرده که با اقدامات "نسنجیده" خود در گذشته و حال، عملا مسیر را برای شتاب تحولات مطابق روند کنونی هموار کرده است.

به نظر نویسنده وحدت، این روند منجر به پیشرفت طالبان و بروز اختلاف‌ها میان نیروهای داخلی و خارجی شده است.

عطاءالله لودین، معاون شورای عالی صلح روز یکشنبه اعلام کرد که این شورا تصمیم دارد در همایشی با شرکت عالمان دینی جهان اسلام در یکی از کشورهای اسلامی و احتمالا عربستان سعودی، خواستار اجماع نظر آنها در مورد جنگ جاری در افغانستان شود.

برخی روزنامه‌ها این موضوع را بررسی کرده‌اند.

سروش ملت در مطلب اصلی صفحه نخست خود نوشته است که عطاءالله لودین در اظهارات خود گفت که جنگ شورشیان علیه نیروهای دولتی افغانستان تقدسی ندارد، پس چرا او برای یافتن پاسخ سوالی که خود آن را یافته، به علمای اسلامی مراجعه می‌کند.

جواد بهزاد در این مقاله پرسیده است که اگر علمای اسلامی نظر دهند که جنگ جاری در افغانستان تقدسی ندارد، در آن صورت آیا گروه‌های شورشی دست از جنگ خواهند کشید. به باور نویسنده، امکان ندارد که اجماع نظر عالمان مسلمان در این مورد به دست آید و اگر آید هم تحصیل حاصل است.

مقاله‌نویس معتقد است که از اظهارات سخنگویان شورای عالی صلح به صورت آشکاری می‌توان دانست که این شورا در قبال قضیه صلح با شورشیان همچنان سرگردان است. به باور نویسنده، این شورا برنامه دقیقی ندارد و به همین دلیل به موفقیتی دست نیافته است.

نویسنده سروش ملت افزوده است که دولت "هزینه سنگینی" برای تشکیل و کارهای شورای عالی صلح اختصاص داده، اما در واقع کارهای این شورا نتایج ملموسی در پی نداشته است. به نظر این روزنامه، بزرگترین هزینه کار این شورا، خون رئیس سابق آن بود که نتوانست کارهای شورا را هم بهبود بخشد.

اما روزنامه هشت صبح تصمیم شورای عالی صلح برای ارجاع قضیه افغانستان به علمای اسلامی را مناسب دانسته و تاکید کرده است که باید برای جنگجویان طالبان روشن شود که جنگ آنها مشروعیت مذهبی ندارد.

به نوشته این روزنامه، آنها بیشتر در مدارس دینی پاکستان تحصیل کرده‌اند و حالا در افغانستان می‌جنگند.

نویسنده افزوده است که رهبران طالبان و شماری از مفتی‌های طرفدار طالبان در پاکستان، به جنگ افغانستان مشروعیت مذهبی می‌دهند و شماری از "شاگردان ناآگاه" مدارس دینی پاکستان این این توجیه را پذیرفته‌اند و بر مبنای آن دست به عملیات انتحاری و تروریستی در افغانستان می‌زنند.

هشت صبح همچنین تاکید کرده است که در همایشی که شورای عالی صلح افغانستان در نظر دارد در یکی از کشورهای اسلامی و احیانا عربستان سعودی، باید "دورویی" رهبران مذهبی پاکستان در مورد قضیه افغانستان هم نکوهش شود.

نویسنده پرسیده است که چرا ریختن خون انسان‌ها در افغانستان حلال باشد و در پاکستان حرام. به باور سرمقاله‌نویس هشت صبح، بعید نیست که برخی از عالمان دینی پاکستانی به دلایلی به نفع مصالح کشور خود رأی دهند و در موارد دیگر موضع سیاسی بگیرند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.