تظاهرات در شمال افغانستان در حمایت از تغییر نام یک دانشگاه

به روز شده:  21:05 گرينويچ - سه شنبه 02 اکتبر 2012 - 11 مهر 1391

اعتراض طرفداران و مخالفان تغییر نام این دانشگاه امروز سه شنبه وارد دهمین روز خود شد.

صدها تن از دانشجویان و طرفداران جمعیت اسلامی در شمال افغانستان علیه مخالفان تغییر نام دانشگاه تعلیم و تربیه به دانشگاه برهان‌الدین ربانی دست به تظاهرات زدند.

این دانشجویان که در یک استادیوم ورزشی در شهر مزار شریف گردهم آمده بودند، خواستار محاکمه افراد معترض به تغییر نام این دانشگاه شدند.

به گفته سازمان‌دهندگان این تظاهرات، معترضان از چندین ولایت شمالی افغانستان در این تظاهرات شرکت داشتند.

این معترضان می‌گفتند که از تصمیم دولت افغانستان برای تغییر نام دانشگاه تعلیم و تربیه به دانشگاه استاد برهان‌الدین ربانی حمایت می‌کنند و اجازه نخواهند داد تا این نام دوباره تغییر داده شود.

اعتراض طرفداران و مخالفان تغییر نام این دانشگاه امروز (سه شنبه 2 اکتوبر) وارد دهمین روز خود شد.

شماری از دانشجویان این دانشگاه که مخالف تغییر نام آن هستند، در چند روز گذشته دست به تظاهرات زده و یکبار هم در اقدامی دروازه‌های ورودی مجلس نمایندگان افغانستان را بستند.

از سوی دیگر موافقان تغییر نام این دانشگاه نیز در روزهای گذشته دست به تظاهرات زده و از تغییر نام این دانشگاه حمایت کرده اند.

وحید پیکان گزارشکر بی بی سی در کابل می‌گوید دانشجویان دانشگاه تعلیم و تربیه که حالا دانشگاه 'شهید صلح پروفیسور برهان‌الدین ربانی' نامیده شده است، به دو دسته مخالفان و موافقان تقسیم شده اند.

دانشجویان دانشگاه تعلیم و تربیه که حالا دانشگاه 'شهید صلح پروفیسور برهان‌الدین ربانی' نامیده شده است، به دو دسته مخالفان و موافقان تقسیم شده اند.

اعتراض روز دوشنبه که در آن مخالفان تغییر نام این دانشگاه صنوف درسی را بسته کردند، به خشونت انجامید که در جریان آن شماری از دروازه‌ها و پنجره‌های دانشگاه شکستند و تعدادی هم زخمی شدند.

گفته شده که در چند روز گذشته روند تدریس در این دانشگاه مختل شده است.

سخنگوی وزارت تحصیلات عالی افغانستان قبلا گفته که تصمیم به تغییر نام دانشگاه به فرمان رئیس جمهوری حامد کرزی و با تصویب شورای وزیران صورت گرفته‌ و غیرقابل بازگشت است.

نام دانشگاه تعلیم و تربیه در نخستین سالگرد ترور برهان‌الدین ربانی رئیس جمهوری پیشین و رئیس سابق شورای عالی صلح تغییر کرد و هدف از آن تقدیر از کارکردهای آقای ربانی در راستای تامین صلح در افغانستان اعلام شده.

آقای ربانی در ۲۹ سنبله/شهریور سال گذشته در خانه خود در کابل توسط یک بمبگذار انتحاری که خود را حامل پیام صلح طالبان معرفی کرده بود، کشته شد.

موافقان تغییر نام دانشگاه تعلیم و تربیه به دانشگاه برهان الدین ربانی می گویند، آقای ربانی در گذشته استاد دانشگاه بوده، رئیس دولت اسلامی مجاهدین بوده و در سمت رئیس شورای عالی صلح، ترور شده است و به همین دلیل شایسته است که یک مرکز علمی به نام او یاد شود.

در این زمینه بیشتر بخوانید

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.