کرزی احتمال خرید سلاح سنگین از روسیه و چین و هند را مطرح کرد

به روز شده:  11:57 گرينويچ - پنج شنبه 04 اکتبر 2012 - 13 مهر 1391

حامد کرزی پیش از این نیز احتمال خرید سلاح سنگین از کشور های دیگر را مطرح کرده بود.

حامد کرزی، رییس جمهوری افغانستان می گوید اگر آمریکا ارتش کشورش را با سلاح سنگین مجهز نکند، افغانستان به زودی اقدام به خرید سلاح های سنگین از کشورهای دیگر خواهد کرد.

آقای کرزی که در یک کنفرانس خبری با خبرنگاران صحبت می کرد با اشاره به شلیک راکت از خاک پاکستان به مناطق مرزی شرقی و جنوبی کشورش گفت، ارتش این کشور مجبور است برای مقابله با این تهدیدها، به سلاح های سنگین مجهز شود.

آقای کرزی بر این نکته تاکید داشت که آمریکا به عنوان بزرگترین متحد استراتژیک افغانستان هنوز نپذیرفته است که افغانستان از سوی پاکستان مورد حملات راکتی قرار می‌گیرد.

ماه گذشته زلمی رسول، وزیر خارجه افغانستان که برای شرکت در مجمع عمومی سازمان ملل متحد به نیویورک رفته بود، از پاکستان به دلیل حملات موشکی به افغانستان به شورای امنیت سازمان ملل متحد شکایت کرد.

به دنبال آن وزرای دفاع و داخله/کشور افغانستان در سفر به ولایت شرقی ننگرهار به مردم محل گفتند که افغانستان تلاشهای دیپلماتیک را برای توقف این حملات آغاز کرده است و اگر شلیک راکت های پاکستان از طریق دیپلماتیک متوقف نشود، افغانستان به مقابله به مثل دست خواهد زد.

حالا آقای کرزی می گوید افغانستان در وضعیت کنونی، توان مقابله با پاکستان را ندارد و ناگزیر است برای جلو گیری از چنین حملاتی، ارتش را با خرید سلاح‌های سنگین از کشورهای دیگر، مجهز کند.

آقای کرزی پیش از این نیز مساله احتمال خرید سلاح سنگین از کشورهای دیگر را مطرح کرده بود، اما برای نخستین بار کشورهایی را که افغانستان می خواهد از آنها سلاح سنگین بخرد نیز نام برده است.

ارتش افغانستان از سوی آمریکا و ناتو آموزش دیده و به سلاح سبک مدرن مجهز شده است

روسیه و چین در صدر فهرست کشورهایی است که آقای کرزی گفته است می خواهد به زودی از آنها سلاح سنگین بخرد و هند نیز به عنوان یک گزینه از سوی آقای کرزی مطرح شده است.

انتظار افغانستان از آمریکا

بر اساس قرارداد همکاری های استراتژیک که سال گذشته میان افغانستان و آمریکا به امضا رسید، آمریکا ملزم است از افغانستان در برابر حملات و تهدید های بیرونی دفاع کند.

چین و روسیه از رقبای جدی آمریکا در منطقه محسوب می شوند و ظاهرا آمریکا که مسئول مستقیم آموزش و بازسازی ارتش افغانستان است، دوست ندارد کابل دست به چنین اقدامی بزند.

ارتش افغانستان در یک دهه گذشته بصورت جدی از سوی آمریکا و ناتو، آموزش دیده و به سلاح سبک مدرن، مجهز شده است. اما متحدان افغانستان با این استدلال که در صورت حمله بیرونی به افغانستان، نیروهای بین المللی از افغانستان دفاع خواهند کرد، از تجهیز ارتش این کشور به سلاح های سنگین خود داری کرده اند.

نیروی هوایی افغانستان درحال حاضر فقط قادر است ارتش را در تامین نیاز های لوژیستیکی کمک کند.

این در حالی است که افغانستان برای محافظت از خود در برابر تهدیدهای بیرونی، چندین قرارداد و یا سند همکاری استراتژیک، با آمریکا، فرانسه، بریتانیا، ایتالیا و آلمان امضا کرده است.

ارتش افغانستان برای حمایت هوایی توپخانه، هنوز به نیروهای آمریکایی و ناتو وابسته است

همچنین افغانستان قرار است قرارداد مشابهی را با پاکستان نیز امضا کند اما رئیس جمهور کرزی، در مورد امضای چنین سندی با پاکستان پیش شرط هایی را مطرح کرده است.

آقای کرزی گفت: پاکستان باید آموزش تروریست ها و اعزام آنها را به افغانستان متوقف کند، از مداخله در امور افغانستان دست بردارد و پایگاه های تروریسم را در خاک خود برچیند، آنگاه دولت افغانستان حاضر است با پاکستان همکاری کند.

پاکستان یکی از مهمترین همسایه‌های افغانستان است که در سه دهه گذشته روابط پر تنشی با این کشور داشته است.

پاکستان در زمان تهاجم ارتش سرخ به افغانستان مهم ترین پایگاه گروه‌های مجاهدین و پل ارتباطی مجاهدین افغان با غرب و آمریکا بود.

گروه طالبان از مدارس دینی در پاکستان سر بر آورد و پس از شکست این گروه در سال ۲۰۰۲، شماری از جنگجویان طالبان و متحدان خارجی آنها در پاکستان مخفی شدند. دولت افغانستان، فرماندهان ناتو و همچنین مقام های نظامی آمریکا بارها گفته اند که گروه هایی در پاکستان از شورشیان افغان حمایت می کنند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.