مجله فرهنگی: صنعت ساخت سریال‌های تلویزیونی در افغانستان

به روز شده:  15:17 گرينويچ - پنج شنبه 04 اکتبر 2012 - 13 مهر 1391

مردان دیوانه یکی از مشهورترین سریالها تلویزیونی در سال‌های اخیر در آمریکا بوده است

در مجله فرهنگی این هفته ، از شصت و چهارمین دوره اهدای جوایز تلویزیونی 'امی' خواهید شنید که به تاریج ١٩ سپتامبر در لوس انجلس آمریکا برگزار شد . در این دوره ازجوایز 'امی' سریال های "مردان دیوانه" ، "خانواده مدرن" و "امپراتوری ساحلی" باز هم مجموعه های موفق تلویزیونی انتخاب شدند.

به همین مناسبت در این مجله فرهنگی ما صنعت ساخت سریال و درامه های تلویزیونی درافغانستان را به بحث گرفتیم. طی سالهای اخیر، با آغاز به کار شبکه های تلویزیونی خصوصی، پخش سریال ها رونق خاصی گرفته و یکی از سرگرمی های عمده خانواده ها به شمار می‌رود. اما در کنار سریال های هند و سریال های کره، ترکی و غربی که از تلویزیون های خصوصی پخش می شوند ، برخی از تلویزیون های خصوصی نیز اقدام به ساخت سریال کرده اند .

صنعت ساخت سریالهای تلویزیونی افغانستان

صنعت ساخت سریال‌های تلویزیونی در افغانستان

بشنویدmp3

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش ویدیو با ویندوز میدیا پلیر

در بحثی که با اشتراک رویا سادات کارگردان سینما که ساخت دو سریال تلویزیونی "راز های این خانه و "بهشت خاموش" را در کارنامه خود دارد و امان پویامک شاعر و یکی از نویسنده‌های سریال "رازها ی این خانه " داشتیم، به چالش های فرا روی صنعت سریال سازی در افغانستان پرداخته ایم .

همچنین از جی کی رولینگ نویسنده رمان های مشهور "هری پاتر" خواهید شنید که در مورد چاپ اولین رمان بزرگسالانه اش می‌گوید. "خلاء موقت" تازه ترین رمان جی کی رولینگ است که روز پنجشنبه ٢٧ سپتامبر وارد بازار شد.

هفتم میزان مصادف بود با هژدهمین سالگرد درگذشت عبدالقهار عاصی از شاعران نامور افغانستان

هفتم میزان مصادف بود با هژدهمین سالگرد درگذشت عبدالقهار عاصی از شاعران نامور افغانستان. عاصی در هفت میزان ١٣٧٣ در اثر اصابت خمپاره‌ای در کابل در گذشت. از عاصی به عنوان شاعر عشق و درد یاد می‌شود. او را شاعر نو گرا و متعهد به قالب های کهن نیز می‌خوانند. او یکی از شاعران پرکار دوره خود بوده است. "مقامه گل سوری" ، "لالایی برای ملیمه" ،" دیوان عاشقانه باغ" ، "غزل من و غم من" ، "تنها ولی همیشه" ، "از جزیره خون" و "از آتش از بریشم"، شش مجموعه شعر عاصی است و "آغاز یک پایان" خاطرات او است از جریان سقوط کابل به دست مجاهدین و جنگ های داخلی در پی آن.

ما در این برنامه ، کارنامهء عاصی را از دید نسل جوان و امروز افغانستان به بررسی گرفتیم. سه دیدگاه از نسل جوان فرهنگیان افغان را گرد آوردیم تا بیبینیم که عاصی برای نسل امروز افغانستان چه پیامی دارد و چه تاثیر از خود برجا گذاشته است .

در این برنامه کاوه جبران، ناهید باقی و مجیب مهرداد سه شاعر جوان در مورد کارنامه عاصی دیدگاه های خود را ارائه می کنند.

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.