عیاری: اصلاحات 'خانه پدری' ویرانگر است

به روز شده:  16:08 گرينويچ - جمعه 05 اکتبر 2012 - 14 مهر 1391
کیانوش عیاری

کیاوش عیاری سازنده فیلمهای مطرحی چون آنسوی آتش، شبح کژدم و تنوره دیو است

کیانوش عیاری کارگردان فیلم "خانه پدری" با رد اصلاحات پیشنهادی برای فیلم خانه پدری گفت که "اصلاحات پیشنهاد شده برای این فیلم ویرانگر هستند و با اعمال آن ها هستی فیلم زیر سوال می رود."

آقای عیاری روز جمعه چهاردهم مهر پس از مدتها سکوت در گفت و گو با خبرگزاری ایسنا گفت: "چرا باید آبشخور اصلی یک فیلم که صحنه قتل دختری توسط پدر و برادرش است، حذف شود؟ با حذف این صحنه دیگر از "خانه پدری" چیزی باقی نمی‌ماند؟"

او گفت که مسئولان سینمایی به او گفته اند اکران فیلم خانه پدری در ایران در صورتی امکان پذیر است که پاره اصلاحات در آن انجام شود.

این در حالیست که پیش از این فیلم خانه پدری در بخش جنبی جشنواره ونیز نمایش داده شد که با اعتراض مقامات سینمایی و همچنین تهیه کننده دیگر فیلم، موسسه ناجی هنر، روبرو شد.

مدیر عامل موسسه سینمایی ناجی فیلم پیش از آغاز جشنواره ونیز به آقای عیاری هشدار داده بود که "اگر در مدت باقی مانده فیلم خانه پدری را از جشنواره ونیز خارج نکند از او شکایت می‌کنیم."

سعید منتظرالمهدی، مدیر عامل موسسه ناجی هنر همچنین گفته بود که این فیلم به نفع مردم و پلیس نیست و نباید نشان داده شود.

خانه پدری با بازی مهدی هاشمی، شهاب حسینی، نازنین فراهانی و مهران رجبی، فیلمی اپیزودیک است که مشکلات زنان در جامعه مردسالار ایران را طی هفتاد سال اخیر به تصویر کشیده است. این فیلم در سال ۱۳۸۹ ساخته شد، اما هنوز امکان نمایش در ایران پیدا نکرده است.

پیش از این علیرضا سجادپور، معاون فعالیت‌های سینمایی گفته بود: "مجوز حضور در جشنواره‌های خارجی و نمایش‌های خارج از کشور فیلم خانه پدری ساخته کیانوش عیاری صادر نشده است و این فیلم مجوز حضور در جشنواره فیلم ونیز را ندارد."

مدیرکل اداره نظارت و ارزشیابی گفته بود: "خانه پدری دو صاحب دارد. یک صاحب دولتی (نیروی انتظامی) و یک صاحب خصوصی (کیانوش عیاری). صاحب دولتی خانه پدری معتقد است که این فیلم باید آرشیو شود و از ساخت آن نیز پشیمان شده است. شاید به نوعی صاحب و مالک این فیلم حق داشته باشد که فیلم را آرشیو کند. زیرا قانون مالکیت این اجازه را می‌دهد، اما مالک خصوصی این فیلم که در حال حاضر امکان خرید سهم بخش دولتی را ندارد، علاقه‌مند است که فیلم را با اصلاحاتی اکران کنند."

کیانوش عیاری سازنده فیلم‌هایی چون "بودن یا نبودن"، "شبح کژدم"، "آن سوی آتش"، "تنوره دیو"، "دو نیمه سیب"، "آبادانی‌ها" و سریال "روزگار قریب" است.

در این زمینه بیشتر بخوانید

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.