جلسه سری مجلس و مقامات امنیتی افغان در باره 'حملات موشکی پاکستان'

به روز شده:  14:55 گرينويچ - شنبه 06 اکتبر 2012 - 15 مهر 1391

جریان مذاکرات مجلس و مقامهای امنیتی در باره روابط افغانستان و پاکستان فاش نشده است

اجلاس مجلس نمایندگان افغانستان با حضور مقامهای ارشد امنیتی در باره موشک‌پرانی پاکستان به مناطق شرقی افغانستان پشت درهای بسته برگزار شد.

بسم‌الله محمدی وزیر دفاع، مجتبی پتنگ وزیر داخله/کشور، اسدالله خالد رئیس امنیت ملی، سرپرست وزارت سرحدات و معاون وزیر خارجه روز شنبه (۱۵ میزان/مهر) از سوی مجلس فراخوانده شدند.

احمد بهزاد عضو مجلس گفت که روابط افغانستان و پاکستان و آنچه که او "تجاوز پاکستان به قلمرو افغانستان" خواند و به ویژه موشک‎پرانی‌های اخیر، موضوع بحث نمایندگان و این مقامها بوده است.

این عضو مجلس افزود: "نمایندگان سوالاتی داشتند و مقامهای امنیتی توضیحات دادند و پیشنهادهایی هم از سوی نمایندگان در مورد چگونگی برخورد با پاکستان مطرح شد."

آقای بهزاد در مورد سوالات نمایندگان و توضیحات مقامهای امنیتی توضیح بیشتری ارائه نکرد، اما خالد پشتون عضو دیگر مجلس گفت که "چیزهایی هستند که ما ملت و نمایندگان از آنها خبر نداریم و اینها پنهان می‌کنند و اگر نباشد ما این را سوال می‌کنیم که چرا واضیح نمی‎شود".

بحث چگونگی روابط با پاکستان با ادامه موشک‌پرانی‌هایی که مقامهای افغان از آن سخن می‌گویند اخیرا در محافل سیاسی و رسانه‌ای افغانستان گرم شده است. با مطرح شدن موضوع امضای پیمان استراتژیک میان افغانستان و پاکستان، این بحث داغ‌تر شده است.

احمد بهزاد گفت که تنش‌ها در روابط افغانستان و پاکستان عمدتاً ناشی از مشکلات مرزی میان دو کشور است. دولت‌های دو کشور از دهها سال پیش بر سر مرزهای خود اختلاف نظر دارند.

حامد کرزی گفته است که ارتش کشورش مجبور است برای مقابله با این تهدیدها، به سلاح‌های سنگین مجهز شود

خط مرزی کنونی میان دو کشور موسوم به "دیورند"، در سال ۱۸۹۳ میلادی، در زمان حاکمیت بریتانیا بر شبه قاره هند، میان عبدالرحمان خان پادشاه وقت افغانستان و 'مورتیمر دیورند" نماینده هند بریتانیایی مورد توافق قرار گرفت.

اما پس از استقلال هند و تشکیل کشور پاکستان در ۱۹۴۷، دولت افغانستان این خط را به رسمیت نشناخت و مقامهای افغان معتقدند که در این توافق زمان مشخصی در نظر گرفته شده بود و حالا این زمان به سر رسیده است.

احمد بهزاد افزود: "اگر دولت‌های افغانستان و پاکستان همکاری‌های خود را در چهارچوب همکاری‌های درازمدت مکتوب بسازند و پیمانی میان دو کشور به امضا برسد، این امری خوب خواهد بود، اما به شرط آن که در باره تمامی معضلات در روابط دو کشور و از جمله خط دیورند به یک تصمیم جامع و معقول برسند."

این نشست سری در حالی برگزار می‌شود که دو روز پیش حامد کرزی رئیس جمهوری افغانستان از پاکستان خواست پرتاب موشک به افغانستان را متوقف سازد و پیش شرط‌های مشخصی را برای امضای پیمان استراتژیک با پاکستان ارائه کرد.

آقای کرزی روز پجشنبه گذشته (۱۳ میزان/مهر) گفت که ارتش افغانستان مجبور است برای مقابله با این تهدیدها با سلاح‌های سنگین مجهز شود.

آقای کرزی بر این نکته تاکید داشت که آمریکا به عنوان بزرگترین متحد استراتژیک افغانستان هنوز نپذیرفته است که افغانستان از سوی پاکستان مورد حملات راکتی قرار می‌گیرد.

آقای بهزاد گفت که اگر پیمان استراتژیک میان افغانستان و پاکستان به امضا برسد، دو کشور باید در باره "خط دیورند به یک تصمیم جامع و معقول برسند"

ماه گذشته زلمی رسول، وزیر خارجه افغانستان در شورای امنیت سازمان ملل از پاکستان به دلیل این حملات شکایت کرد و به دنبال آن وزیران داخله و دفاع افغانستان به شرق افغانستان رفتند و گفتند که اگر تلاش‌های دیپلماتیک به نتیجه نرسد، افغانستان به حملات موشکی پاکستان پاسخ متقابل خواهد داد.

نشست سری مجلس با مقامهای ارشد امنیتی در حالی برگزار شده که مقامهای محلی در ولایت کنر در شرق افغانستان از فرود آمدن ۲۶ موشک دیگر به این ولایت از پاکستان خبر داده‌اند.

سخنگوی والی کنر به رسانه‌های محلی گفته که این موشک‌ها دیشب (جمعه، ۱۴ میزان/مهر) به ولسوالی/شهرستان دانگام فرود آمده و تلفاتی در پی نداشته است.

مقامهای افغان گفته اند که این موشک پرانی‌ها از حدود دو سال گذشته به این سو ادامه داشته و باعث کشته شدن چند تن و زخمی شدن دهها نفر دیگر شده و صدها خانواده را هم آواره کرده است.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.