صدها تن در آزمون تعیین مسئولان محلی افغانستان شرکت کردند

به روز شده:  15:00 گرينويچ - شنبه 06 اکتبر 2012 - 15 مهر 1391
احمد مشاهد

احمد مشاهد: "آنچه که ما را نسبت به آینده مطمئن می سازد اصل سپردن مسئولیت به اهل آن است و اهلیت از طریق همین روند آزمون رقابتی تعیین می شود"

کمیسیون مستقل اصلاحات اداری افغانستان برای تعیین یکصد ولسوال (فرماندار) و یازده معاون والی آزمون رقابتی برگزار کرد.

در آزمون روز شنبه (۱۵ میزان/مهر) صدها تن شرکت داشتند و مسئولان می‌گویند که هدف از این برنامه بهبود حکومتداری، حاکمیت قانون و شایسته‌سالاری است.

به گفته آنها از آغاز این برنامه، ۱۵۰ ولسوال از طریق برگزاری آزمون و رقابت آزاد تعیین شده اند.

با وجود این، گفته می شود که هنوز هم در برخی از ولسوالی ها (شهرستانها) افرادی به عنوان ولسوال (فرماندار) کار می کنند که از سواد کافی برای این کار برخوردار نیستند.

ولسوالی از پست‌های سیاسی محلی است که زنان برای رسیدن به آن شانس کمتری دارند، اما در آزمونی که روز شنبه برگزار شد، شماری از زنان هم شرکت داشتند.

سایره شکیب سادات، زنی است که آرزو دارد ولسوال یکی از ولسوالی های جوزجان شود. خانم سادات گفت به نظر او روندی که برای تعیین ولسوالها از سوی نهادهای مسئول در نظر گرفته شده "شفاف" است.

اما برخی ابراز نگرانی کرده‌اند که ممکن است روند تعیین این ولسوال‌ها شفاف نباشد، اما احمد مشاهد رئیس کمیسیون اصلاحات اداری گفت که استخدام افراد شایسته در دستور کار او قرار دارد.

او تاکید کرد: "آنچه که ما را نسبت به آینده مطمئن می سازد اصل سپردن مسئولیت به اهل آن است و اهلیت از طریق همین روند آزمون رقابتی تعیین می شود."

اما افرادی که در گذشته در چنین آزمونها شرکت کرده‌اند، مدعی‌اند که بدون وابستگی سیاسی نمی‌توان به چنین سمت‌های مهم دست یافت.

کمیسیون مستقل اصلاحات اداری وخدمات ملکی، براساس توافقات کنفرانس بن اول در سال ۲۰۰۲ ایجاد شد و هدف از ایجاد آن شایسته‌سالاری در ادارات افغانستان خوانده شده بود

فیض‌محمد توحیدی، یکی از آنها است. او به بی بی سی گفت: "من کسی هستم که کمیسیون اصلاحات اداری مرا کامیاب اعلام کرد، برای ما کارگاه برگزار کرد، گواهینامه داد، اما اگر کسی در این جا کامیاب شود و از سوی جناحی معرفی نشده باشد، کمیسیون برایش یک مصوبه غیرقانونی صادر می‌کند که برود بی‌سرنوشت شود."

او افزود: " در محلات می گویند اگر نفر فلان شخص هستی برو در امتحان شرکت کن و الا امتحان اصلاحات اداری معنایی ندارد."

اما کسانی که در آزمون روز شنبه شرکت کردند، ظاهراً راضی به نظر می رسیدند و این آزمون را فرصت خوبی برای خود می دانستند.

داشتن تحصیلات دانشگاهی از شرایط رسیدن به پست ولسوالی شمرده می شود و شرکت کنندگان این آزمون دارای مدرک لیسانس (کارشناسی) و برخی از آنها ماستری (کارشناسی ارشد) و دکتری هم هستند.

'کمیسیون مستقل اصلاحات اداری وخدمات ملکی' براساس توافقات کنفرانس بن اول در سال ۲۰۰۲ ایجاد شد و هدف از ایجاد آن شایسته‌سالاری در ادارات افغانستان خوانده شده بود.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.