روزنامه‌های کابل: شنبه، ۱۵ میزان

به روز شده:  07:35 گرينويچ - شنبه 06 اکتبر 2012 - 15 مهر 1391

روزنامه‌های چاپ امروز کابل عمدتا به بررسی اظهارات اخیر حامد کرزی، رئیس‌جمهوری افغانستان پرداخته‌اند.

آقای کرزی پنجشنبه گذشته (۱۳ میزان/مهر) در یک نشست خبری گفت که اگر آمریکا تجهیزات سنگین به افغانستان ندهد، افغانستان این تجهیزات را از روسیه، چین و هند می‌خرد. او تاکید کرد که برای مبارزه موثر با تروریست‌ها، باید پناهگاه‌های اصلی آنها هدف قرار داده شوند.

هشت صبح انتقادهای اخیر حامد کرزی از آمریکا در مورد تجهیز نیروهای مسلح افغانستان و سرکوب تروریسم در محل‌هایی به گفته او پناهگاه‌های اصلی آن را "ادامه کشتی نرم" میان دولت افغانستان و آمریکا توصیف کرده است.

هشت صبح افزوده است که آقای کرزی در دو سال گذشته بارها از غرب و آمریکا در موارد مختلف انتقاد کرده و در مقابل، غرب دولت او را متهم به بی‌کفایتی و فساد کرده و گفته است که این فساد مانع پیروزی ماموریت ناتو در افغانستان شده است.

به باور نویسنده، ادامه این کشتی نرم به نفع دو کشور نیست و آنها نباید یکدیگر را مسئول دشواری‌های موجود بدانند. روزنامه افزوده است که هر دو به نحوی مسئول هستند: آمریکا اذعان دارد که "پاکستان میزبان طالبان و شبکه حقانی است" و آقای کرزی هم نتوانست که یک دولت کارآمد تشکیل دهد.

سرمقاله‌نویس هشت صبح در ادامه تاکید کرده که حالا "عاقلانه نیست که با موضعگیری‌های نسنجیده تنش‌زایی شود"، بلکه در عوض افغانستان، آمریکا و جامعه جهانی راه‌هایی را جستجو کنند تا هماهنگی میان آنها بیشتر تقویت شود.

روزنامه دولتی انیس در سرمقاله خود با اشاره به اظهارات اخیر آقای کرزی در مورد آنچه که او تبلیغات رسانه‌های غربی علیه منافع ملی افغانستان خواند، نوشته است که مطبوعات افغانستان باید از منافع ملی کشور خود دفاع کنند.

به نوشته این روزنامه، آقای کرزی گفته است که رسانه‌های داخلی افغانستان نباید "تبلیغات سوء مطبوعات غربی را تکرار کنند". انیس افزوده است: مطبوعات غرب می‌نویسند که افغانستان پس از خروج نیروهای خارجی در سال ۲۰۱۴ "بی‌پناه و بی‌دفاع" خواهد بود.

انیس در ادامه افزوده: این در حالی است که اجرای برنامه انتقال مسئولیت امنیتی از نیروهای خارجی به نیروهای داخلی نشانه موفقیت نیروهای امنیتی افغانستان برای به دوش گرفتن دفاع از کشور است.

این روزنامه مدعی شده است که مطبوعات غرب در یک "جنگ روانی" تلاش دارند که دستاوردهای ده سال گذشته افغانستان را نادیده بگیرند و در راستای منافع سازمان‌های اطلاعاتی خود "تبلیغات" می‌کنند تا از این طریق برای خود جایگاهی دست و پا کنند.

این روزنامه تاکید کرده است که مطبوعات داخلی افغانستان نه تنها برای دفاع از منافع ملی و مصالح کشور به صورت جدی دفاع کنند، بلکه برای افزایش امیدواری مردم به آینده بهتر به صورت گسترده تبلیغ کنند.

انیس افزوده که این از اهداف دولت افغانستان هم است.

ماندگار در مطلب اصلی صفحه نخست خود گزارش داده است که نظامیان پاکستان مردم ولایت نورستان در شرق افغانستان را مجبور به "کوچ اجباری" کرده و به جای آنها پاکستانی‌ها را جابه‌جا کرده‌اند. این روزنامه از قول نمایندگان مجلس نوشته است که این نظامیان در هیات طالبان این کار را انجام داده‌اند.

به نوشته این روزنامه، پروین نورستانی، نماینده نورستان در مجلس نمایندگان، گفته است: "یک سال می‌شود که نظامیان پاکستان مردم را کوچ می‌دهند و حتی شواهدی است که نشان می‌دهند به مردم محل شناسنامه پاکستانی توزیع می‌کنند، اما مسئولان دولتی برای جلوگیری از تجاوز پاکستانی‌ها کاری نکرده‌اند."

ماندگار از قول اعضای مجلس و سران قومی در نورستان نوشته است که نهادهای دولتی افغانستان در شماری از ولسوالی‌های مرزی این ولایت تنها مراکز این ولسوالی‌ها را در کنترل خود دارند، اما مناطق روستایی آنها تحت کنترل شورشیان هستند.

برخی روزنامه‌ها عدم‌فعالیت نهادهای قضایی در حدود هشتاد ولسوالی/شهرستان را در مطالب خبری و تحلیلی خود مورد بحث قرار داده‌اند.

روز جمعه (۱۴ میزان/مهر) خبرگزاری بخدی گزارش داد که دریافته است در هشتاد ولسوالی عمدتا ناامن دادگاه‌ها فعال نیستند و این امر در اسناد دولتی که در اختیار این خبرگزاری قرار گرفته هم تایید شده است.

روزنامه سروش ملت در مطلب اصلی خود دستگاه‌های قضایی کشور را "از ضعیف‌ترین نهادهای دولتی" دانسته و افزوده است که علاوه بر این که دامنه فعالیت آن محدود است، فساد اداری و مالی هم در آنها زبانزد همگان است.

بر اساس تحلیل این روزنامه، کم‌کاری، فساد و فعال نبودن نهادهای قضایی در برخی مناطق باعث شده است که مردم از دسترسی به عدالت قضایی محروم شوند و این محرومیت دلیلی شده برای "سرخوردگی از دولت" و تقویت "گرایش‌های ضددولتی و گریز از قانون" در میان مردم.

سروش ملت همچنین معتقد است که یکی از دلایل برپایی دادگاه‌های صحرایی و سنتی و گرایش مردم به گروه‌های شورشی و به ویژه طالبان برای حل مسائل حقوقی خود، همین کم‌کاری نهادهای قضایی دولتی است و به نوشته روزنامه، حالا این گرایش‌ها در حال افزایش است.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.