مجله فرهنگی: ترانه‌سرایی در افغانستان

به روز شده:  15:01 گرينويچ - دوشنبه 08 اکتبر 2012 - 17 مهر 1391

ترانه‌ها با زبانی ساده و عوامانه ساخته و سروده می‌شوند و از همین جاست که کار شاعر را دشوار می‌کند. شاعر باید زبانی ساده، پیامی جذاب و ژرفی را ارائه کند تا ترانه‌‌ای خوبی بسازد.

در این مجله‌ فرهنگی گفتگویی داشتم با داکتر سمیع حامد، شاعر و ترانه سرای افغان، در مورد ترانه‌هایش. او در سال‌های اخیر ترانه‌های زیادی برای هنرمندان افغان ساخته که بیشترشان این روزها بر سر زبان‌ها است. او نخستین کسی است که چند آلبوم ترانه و آهنگ برای کودکان در افغانستان نیز ساخته است، از جمله آلبوم های 'آلوچه' و 'یک قصه‌ی تازه'.

ترانه‌های تمام آهنگ‌هایی که در متن این گفتگو استفاده شده است هم از ساخته‌های سمیع حامد است.

او در آغاز این گفتگو از آخرین ترانه که ساخته است می‌گوید.

موضوعات دیگر در این مجله

جشنواره موسیقی سوند سنترال: این جشنواره در کابل برگزار شد و سه روز(از ۲ تا ۴ اکتوبر) در مرکز فرهنگی فرانسه در این شهر ادامه داشت.

مرضیه عدیل، خبرنگار بی بی سی در این جشنواره شرکت کرده بود و در گزارشی به این جشنواره پرداخته است.

گفتگو با یکی از عکاسان جوان: فن و هنر عکاسی این روزها در میان جوانان در افغانستان، طرفداران زیادی پیدا کرده است. اخیراً جشنواره‌یی با عنوان عکس‌های برتر صلح، در ولایت بلخ در شمال افغانستان برگزار شد، اکثریت اشتراک کننده گان این جشنواره، جوانان بودند. از میان صد عکاس برتر صلح، قیس عصیان، جایزه اول این جشنواره را گرفت. او بیست و پنج ساله است و از دو سال به این سو برای یکی از آژانس های بین المللی در شمال افغانستان عکاسی می‌کند.

در آغاز این گفتگو تعریف قیس از عکس را خواهید شنید.

شعرهایی از مریم میترا: مریم چهار سال است شعر می سراید و در حال حاضر دانشجوی رشته روزنامه نگاری در کابل است. شعرهایی او را با صدای خودش در این مجله فرهنگی داریم.

این مجله با چند رویداد دیگر فرهنگی با همکارم محب مدثر، پایان می‌یابد.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.