'شورشیان در شمال شهر غزنی دو کودک را کشتند'

به روز شده:  10:37 گرينويچ - 07 اکتبر 2012 - 16 مهر 1391

شورشیان در غزنی نفوذ دارند و هر از گاهی دست به حمله می زنند

مقام های ولایت غزنی در جنوب غرب کابل، می گوید شورشیان دو کودک را در این ولایت کشته‌اند.

نبی جان، سخنگوی والی غزنی روز یکشنبه، ۱۶ میزان/مهر به بی‌بی‌سی گفت که قربانیان یک دختر چهارساله و دیگری پسر ۱۴ ساله یک مامور پلیس بوده‌اند.

سخنگوی والی افزود که این مامور پلیس با فرزندان خود شامگاه دیروز (۱۵ میزان/مهر) برای خرید به بازار رفته بودند که هدف حمله مسلحانه شورشیان قرار گرفتند.

به گفته او، پلیس مورد نظر از این حمله که در محله ای در شمال شهر غزنی صورت گرفت، جان سالم بدر برده، اما فرزندان او کشته شدند.

نبی جان افزود که ماموریت این پلیس محافظت از مقر شهرداری غزنی است.

سخنگوی والی غزنی همچنین گفت که پلیس عملیات جستجو را برای شناسایی و بازداشت عاملان قتل این کودکان آغاز کرده است.

غزنی یکی از ولایت های ناامن در جنوب غرب کابل است.

طالبان در این ولایت نفوذ دارند و هر از گاهی دست به حملات مسلحانه می زنند.

شهر غزنی پایتخت سلسله غزنویان بود و حالا قرار است پایتخت فرهنگی جهان اسلام شود

ناامنی برنامه‌های توسعه‌ای دولت را در غزنی به چالش کشیده است. آماده سازی این شهر برای نامگذاری آن در سال ۲۰۱۳ به عنوان پایتخت فرهنگی جهان اسلام به دلیل ناامنی با مشکلاتی مواجه بوده است.

اخیرا سید مخدوم رهین وزیر اطلاعات و فرهنگ افغانستان به یک تلویزیون خصوصی گفت که اگر وضعیت امنیتی غزنی بهبود نیابد او نمی تواند وزیران فرهنگ کشورهای اسلامی را در مراسم نامگذاری غزنی به عنوان پایتخت فرهنگی جهان دعوت کند.

ادامه ناامنی در این ولایت سبب شده است دولت نتواند برنامه هایی را برای حفاظت آثار تاریخی این شهر که زمانی پایتخت امپراطوری غزنویان بود، به اجرا بگذارد.

اخیرا شماری از اهالی ولسوالی های نا امن غزنی، علیه طالبان دست به قیام مسلحانه زدند و با بیرون راند آنها، توانستن مدارس را بازگشایی کنند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.