روزنامه‌های کابل: دوشنبه، ۱۷ میزان

به روز شده:  08:36 گرينويچ - دوشنبه 08 اکتبر 2012 - 17 مهر 1391

آغاز گفتگوهای افغانستان و آمریکا در آینده نزدیک درباره امضای پیمان امنیتی و تنش‌ها در روابط افغانستان و پاکستان، از مسایل عمده مورد بحث روزنامه‌های چاپ امروز کابل است.

۸صبح در مطلب اصلی خود با اشاره به اظهارات اخیر فرامرز تمنا از سخنگویان وزارت خارجه افغانستان درباره آغاز گفتگوی آمریکا و افغانستان برای امضای پیمان امنیتی نوشته است که امضای چنین پیمانی میان دو "یک ضرورت جدی است".

آقای تمنا در کنفرانس مطبوعاتی دیروز (۱۶ میزان/مهر) خود گفت که قرار است به زودی گفتگوها در این مورد آغاز شود و کمیسیون مشترک افغانستان-آمریکا در نشست اخیر خود درباره آغاز این گفتگوها صحبت کرده است.

۸صبح تاکید کرده است که پس از خروج نیروهای خارجی در سال ۲۰۱۴ میلادی، نیاز است که برخی از کشورها و از جمله آمریکا "حضور محدود نظامی" در افغانستان داشته باشند و حضور این نیروها می‌تواند کمبودها در نیروهای امنیتی افغانستان را جبران کند.

این روزنامه افزوده که حکومت افغانستان هم با نفس حضور محدود نظامی آمریکا در کشور موافق است، اما به نظر می‌رسد که درباره چگونگی آن ملاحظاتی دارد.

به نظر ۸صبح، نیازهای افغانستان و منافع آمریکا در مورد مبارزه با تروریسم ایجاب می‌کند که دو کشور در باره پیمان امنیتی گفتگو کنند.

نویسنده در ادامه تاکید کرده است که دو طرف باید براساس "عقلانیت" در این مورد با هم گفتگو کنند و "موضعگیری‌های احساساتی" و ادامه آنچه که "کشتی نرم" خوانده شده، به سود هیچ‌یک از دو طرف نیست، بلکه تنها گروه‌های طالبان و القاعده از آن سود خواهند برد.

روزنامه وحدت در تیتر اول خود از قول جاوید لودین معاون وزارت خارجه افغانستان نوشته است که "آمریکا طالبان را در فهرست تروریستان قرار دهد". نویسنده در متن مطلب نوشته که این در حالی است که حامد کرزی، رئیس‌جمهوری، طالبان را "برادر" می‌خواند.

به نوشته این روزنامه، آقای لودین در گفتگو با مقام‌های آمریکایی در واشنگتن تاکید کرده است که هر کس "واجد شرایط" تروریست بودن باشد، "حملات تروریستی انجام دهد، مهاجمان انتحاری به افغانستان می‌فرستد و غیرنظامیان را می‌کشد، به عنوان تروریست مشخص شود".

وحدت در سرمقاله خود معتقد است که نفس طرح این موضوع از جانب یک مقام ارشد حکومت افغانستان "بسیار جالب" است، به دلیل این که حکومت افغانستان همواره از گفتگوهای صلح با طالبان حمایت کرده است و این درخواست با ادامه این تلاش‌ها "تناقضی آشکار" دارد.

نویسنده افزوده که گمان بر این است که حکومت افغانستان نتوانسته از "کارت طالبان" در گفتگوهای بین‌المللی به خوبی استفاده کند، حالا تلاش دارد که سیاست تعامل با طالبان را بازنگری کند.

وحدت با تاکید بر زود بودن قضاوت درباره پیامد این درخواست نوشته که ممکن است مناسبات افغانستان در سطح بین‌المللی و منطقه‌ای تغییر کند.

اما روزنامه باور نوشته است که هم دولت افغانستان و هم مخالفان درباره مصالحه همواره صحبت کرده‌اند و این مساله از سوی مردم و کارشناسان هم مورد تاکید قرار گرفته است، اما هر بار که مساله مصالحه مطرح می‌شود، پای پاکستان به میان می‌آید.

به نظر نویسنده، پاکستان در برابر جامعه جهانی متعهد به مبارزه با تروریسم شده و بارها گفته است که مبارزه سختی را در این مورد به راه انداخته و قربانی هم داده است، اما به تعبیر این روزنامه، این مساله روشن‌تر از آفتاب است که پاکستان زمینه پنهان شدن شبه‌نظامیان را فراهم کرده است.

باور در ادامه افزوده است که جامعه جهانی از یک سو تاکید دارد که دولت افغانستان با مخالفان مسلح خود باید مصالحه کند، اما از سوی دیگر با آنها می‌جنگد. نویسنده افزوده که اگر جامعه جهانی واقعا خواهان مصالحه با شورشیان است، باید برای تحقق مصالحه اقدام عملی کند.

روزنامه ماندگار در مطلبی "دلیل موشک‌پرانی‌های پاکستان" به مناطق شرقی افغانستان را بررسی کرده و نوشته است که اختلاف بر سر خط مرزی میان دو کشور موسوم به "دیورند" دلیل اصلی تمام دعواهای افغانستان و پاکستان و از جمله همین موشک پرانی ها است.

این روزنامه افزوده است که زمامداران افغانستان از ده‌ها سال پیش تحت‌تاثیر اندیشه‌های "ناسیونالیستی" بر ادعای افغانستان در این مورد پافشاری کرده‌اند و حتی تا مرز جنگ با پاکستان هم پیش رفته‌اند. اما پاکستان همواره تلاش داشته است که افغانستان این مرز را به رسمیت بشناسد.

نویسنده ماندگار همچنین معتقد است که حکومت مجاهدین در دهه هفتاد خورشیدی هم به دلیل به رسمیت نشناختن مرز دیورند به دست گروه طالبان سقوط کرد و در ده سال اخیر حکومت حامد کرزی هم نپذیرفته که آن طرف خط دیورند دیگر جزو خاک افغانستان نیست.

مقاله‌نویس ماندگار ضمن تاکید بر این که موشک‌پرانی پاکستان به شرق افغانستان، با احضار چند وزیر از سوی مجلس افغانستان قابل نیست، نوشته که افغانستان باید از "مطالبات بی‌جا" در مورد مساله دیورند دست بردارد، ولی چنین تمایلی در سیاست رسمی دولت دیده نمی‌شود.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.