اعتراض به تغییر نام یک دانشگاه در کابل به خشونت کشیده شد

به روز شده:  13:50 گرينويچ - دوشنبه 08 اکتبر 2012 - 17 مهر 1391

معترضان می‌گویند مایل نیستند در دانشگاهی درس بخوانند که نام یک سیاستمدار بر آن گذاشته شده است

اعتراض دو هفته‌ای دانشجویان در خصوص تغییر نام دانشگاه تعلیم و تربیه به نام برهان‎الدین ربانی، به آشوب کشیده شد و چند زخمی بجا گذاشت.

دانشگاه تعلیم و تربیه و خیابان مقابل آن، روز ۲۹ سنبله/شهریور به مناسبت نخستین سالگرد ترور برهان الدین، رئیس جمهوری پیشین و رئیس سابق شورای عالی صلح به نام او نامگذاری شد.

اما شماری از دانشجویان این دانشگاه نسبت به تغییر نام این دانشگاه اعتراض کردند و اعتراضات امروز دوشنبه (۱۷ میزان/مهر) به خشونت کشیده شد.

در اعتراض روز دوشنبه ده‌ها دانشجوی معترض و دهها دانشجوی طرفدار تغییر نام دانشگاه همزمان در مقابل ساختمان دانشگاه تجمع کردند. صدها مامور ضدشورش هم در محل مستقر شدند.

تلاشهای پلیس برای متفرق کردن دانشجویان معترض و مقاومت آنها منجر به درگیری بین پلیس و معترضان شد و در نهایت پلیس شماری از آنها را بازداشت کرد.

ژنرال محمد ظاهر، رئیس تحقیقات جنایی پلیس کابل گفت که ده مامور پلیس به دست دانشجویان معترض زخمی شده اند.

آقای ظاهر تاکید کرد که برخی از محافل "مرموز" در عقب اعتراضهای دانشجویان هستند و آنها این دانشجویان معترض را برای ادامه اعتراضها رهبری می‌کنند.

این مقام پلیس کابل گفت: "دستهایی هستند که در پشت پرده به صورت محرمانه کار می کنند. آنها می خواهند که از احساسات جوانان ما استفاده کنند، این تظاهرات را به خشونت بکشند و برای ما مشکلات ملی ایجاد کنند."

با این حال، معترضان تاکید دارند که تغییر نام دانشگاه سیاسی بوده است و می گویند که مایل نیستند در دانشگاهی درس بخوانند که نام یک سیاستمدار بر آن گذاشته شده است.

به گفته آنها، در مورد عملکرد آقای ربانی نظرهای مختلفی وجود دارد.

معترضان گفته اند تا زمانیکه نام برهان‌الدین ربانی از نام این دانشگاه‌ حذف نشده، آنها به سر درسهای خود حاضر نخواهند شد.

دانشجویان معترض مانع رفتن دانشجویان دیگر به صنفها (کلاسها) نیز شده اند. اعتصاب کنندگان و طرفداران ادامه درس، روز دوشنبه به سوی یک دیگر سنگ پرتاب کردند.

حامیان تغییر نام دانشگاه گفته اند که آقای ربانی سالها استاد دانشگاه و رئیس دولت اسلامی بوده، شایسته است که یک نهاد عملی به نام او باشد

اما دانشجویانی که از نامگذاری این دانشگاه به برهان الدین ربانی حمایت می کنند، معترضان را به تلاش برای مخدوش کردن وحدت ملی متهم کرده اند.

یکی از این دانشجویان گفت که بیشتر معترضان اصلا دانشجوی این دانشگاه نیستند و کسانی به گفته او در "داخل نظام" هستند که از آنها حمایت می کنند.

این دانشگاه هزاران دانشجو دارد، اما شماری مجموع معترضان و حامیان تغییر نام دانشگاه به حدود دو صد نفر به می رسد.

یک هفته پیش صدها دانشجو و طرفداران حزب جمعیت اسلامی در شهر شمالی مزار شریف علیه مخالفان تغییر نام دانشگاه اقدام به تظاهرات کردند.

برهان الدین ربانی سالها رهبر حزب جمعیت اسلامی و رئیس جمهوری افغانستان بود.

حامیان تغییر نام دانشگاه گفته‌اند که آقای ربانی استاد دانشگاه و رئیس دولت اسلامی بوده و رهبری تلاشهای صلح را به دست داشته و جانش را هم در همین راه از دست داده؛ حالا شایسته است که یک مرکز علمی به نام او وجود داشته باشد.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.