سازمان ملل: اجازه نمی‌دهیم دولت افغانستان سقوط کند

به روز شده:  12:58 گرينويچ - سه شنبه 09 اکتبر 2012 - 18 مهر 1391
یان کوبیش

"جامعه جهانی در کنار افغانستان است و اجازه نخواهد داد که با شرایط ناگواری که از سوی گروه‌های مختلف پیش‎بینی می‌شود رو به رو شود"

فرستاده ویژه سازمان ملل در افغانستان گفته که جامعه جهانی اجازه نمی دهد، افغانستان با وضعیتی که گروه بین المللی بحران پیشبینی کرده، مواجه شود.

این گروه در گزارش اخیر خود هشدار داده که اگر اقدامات جدی از همین اکنون روی دست گرفته نشود، ممکن است پس از خروج نیروهای ناتو در سال ۲۰۱۴، حکومت افغانستان سقوط کند و جنگ داخلی در این کشور آغاز شود.

یان کوبیش فرستاده ویژه دبیر کل سازمان ملل در افغانستان گفته است: "جامعه جهانی در کنار افغانستان است و اجازه نخواهد داد با شرایط ناگواری که از سوی گروه‌های مختلف پیش‎بینی می‌شود، رو به رو شود."

آقای کوبیش افزود: "در افغانستان مشکلات وجود دارد و شاید هم این مشکلات در آینده افزایش یابد، اما آرزوی ما این است که افغانستان از این مشکلات موفق بدرآید."

'آب ریختن به آسیاب دشمن'

در همین حال مجلس سنای افغانستان انتشار گزارش گروه بین المللی بحران را "آب ریختن به آسیاب دشمن" خوانده است.

محمد علم ایزدیار نائب رئیس مجلس سنا در نشست روز سه شنبه، ۱۸ میزان/مهر گفت انتشار این گزارش در شرایط کنونی به نفع امنیت و ثبات در افغانستان نیست و وضعیت را بدتر خواهد کرد.

آقای ایزدیار گفت: "ما دنبال بحران آفرینی نباشیم، باید دنبال بحران‌زدایی باشیم. گزارشهایی از این قبیل در وضعیت کنونی روحیه دشمن را تقویت می کند و برعکس روحیه نیروهای خودی ـ چه داخلی و چه خارجی ـ را تضعیف می کند."

این گروه در گزارش اخیر خود هشدار داده شده که اگر اقدامات جدی از همین اکنون روی دست گرفته نشود، ممکن است پس از خروج نیروهای ناتو در سال ۲۰۱۴، حکومت افغانستان سقوط کند

نثار حارث عضو مجلس سنای نیز گفته که گروه بین المللی بحران و برخی سازمان های دیگر تلاش دارند تا افغانستان را آگاهانه به سوی پرتگاه بکشانند.

او گفت: "گروه بین‎المللی بحران مانند لانه‎های جاسوسی هستند که می‌خواهند تشنج را در منطقه افزایش بدهند."

پیش از این سخنگویان ریاست جمهوری افغانستان گزارش بین المللی بحران را بی ارزش و سیاسی خوانده و گفته بودند که غربی‌ها قصد دارند با انتشار چنین گزارشهای دولت افغانستان را تحت فشار قرار دهند.

رفیع فردوس از سخنگویان رئیس جمهوری گفته که آمریکا با انتشار چنین گزارش‌های تلاش دارد تا حکومت افغانستان را در مورد امضای توافقنامه نظامی زیر فشار قرار دهد و خواسته هایش را بر این حکومت تحمیل کند.

در حال حاضر مذاکرات برای امضای یک توافقنامه امنیتی میان آمریکا و افغانستان جریان دارد. در پیمان استراتژیک میان دو کشور که پنج ماه پیش امضا شد، انعقاد یک توافقنامه امنیتی تا سال آینده پیش بینی شده است.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.