روزنامه های کابل: سه شنبه، ۱۸ میزان

به روز شده:  08:45 گرينويچ - سه شنبه 09 اکتبر 2012 - 18 مهر 1391

گزارش تازه گروه بین المللی بحران در باره آینده افغانستان در صدر مطالب خبری و تحلیلی روزنامه های چاپ امروز کابل قرار دارد.

این گروه در گزارش ۸۶ صفحه ای خود که روز دوشنبه، ۱۷ میزان/مهر منتشر شد، گفته که اگر اقدامات جدی از همین حالا روی دست گرفته نشود، دولت افغانستان پس از خروج نیروهای خارجی در ۲۰۱۴ سقوط خواهد کرد و این کشور دچار بحران و جنگ داخلی خواهد شد.

هشت صبح در تیتر اول خود از قول ایمل فیضی سخنگوی حامد کرزی رئیس جمهوری افغانستان در واکنش به گزارش گروه بین‌المللی بحران نوشته که "افغانستان دچار بحران و جنگ داخلی نمی‌شود". آقای فیضی این گزارش را "بخشی از جنگ تبلیغاتی با اهداف کاملا سیاسی" دانسته است.

روزنامه در سرمقاله‌اش نوشته که اظهارات آقای کرزی در کنفرانس مطبوعاتی روز پنجشنبه گذشته او هم در واقع پاسخ پیشگیرانه در برابر انتشار همین گزارش بوده است. آقای کرزی غربی‌ها را متهم کرده بود که تبلیغات می کنند که افغانستان دچار جنگ داخلی می شود، ولی او تاکید کرد که این گونه نخواهد شد.

هشت صبح تاکید کرده که وقتی یک سازمان جهانی در مورد افغانستان گزارشی منتشر می کند، باید اثرات آن را بر وضعیت اقتصادی، امنیتی و اجتماعی این کشور بسنجند و "این سازمانها نباید غیرمسئولانه عمل کنند". به نظر نویسنده، این گزارش باعث فرار سرمایه ها از افغانستان خواهد شد.

هشت صبح همچنین از حکومت حامد کرزی خواسته که با اقدامات عملی نشان دهد که سخنان اظهار شده در باره شفافیت انتخابات آینده جدی است. به باور روزنامه، تشکیل گروه هماهنگی احزاب و ائتلافها که برخی از احزاب درون حکومت هم در آن عضویت دارند، بیانگر تردید آنها نسبت به شفافیت انتخابات است.

اما روزنامه دولتی انیس در صفحه نخست خود نوشته که شورای وزیران افغانستان در نشست روز دوشنبه خود گزارش گروه بین المللی بحران را بررسی کرده و گفته که گزارش این نهاد و رسانه‌های غربی برای اطلاع‌رسانی نه بلکه به طور آگاهانه برای ایجاد بی اعتمادی در افغانستان منتشر می شود.

به نوشته انیس، زلمی رسول وزیر خارجه افغانستان در این نشست گفته: "آمریکا از جمهوری اسلامی افغانستان می‌خواهد تا قرارداد امنیتی درازمدتی با آن کشور امضا نماید. این در حالی است که افغانستان با امضای چنین سندی در اصول موافق است، ولی برای آن شرایط خود را دارد" و به هیچ قیمتی نمی‌خواهد در مورد "منافع ملی و تمامیت ارضی" خود انعطاف پذیری کند.

به گزارش انیس، آقای رسول افزوده: "روی این ملحوظ ایالات متحده آمریکا با استفاده از مطبوعات دست داشته تمام توجه خود را به راه اندازی یک جنگ روانی بخاطر به دست آوردن قرارداد امنیتی معطوف نموده که گزارشها و دیدگاههای نشر شده از جانب گروه بین‌المللی بحران از همین سلسله و کاملا خلاف واقعیت‌های موجود در کشور می‌باشد".

ویسا به نقل از "آگاهان" انتشار گزارش گروه بین المللی بحران را "تلاش استخباراتی" خوانده و نوشته که این گزارش "غیرقابل قبول" است. روزنامه از قول وحید مژده کارشناس و فعال سیاسی نوشته که چنین گزارشها برای وارد کردن فشار بر دولت افغانستان منتشر می‌شوند تا به امضای پیمان امنیتی با آمریکا تن دهد.

آقای مژده گفته که افغانستان پس از سال ۲۰۱۴ با جنگ داخلی مواجه نخواهد شد، به دلیل این که به نظر او گروههایی که در گذشته در جنگهای داخلی سهم داشتند، حالا تغییر کرده اند و دیگر نمی خواهند که به جنگ داخلی رو آورند.

ویسا همچنین از قول جیلانی زواک رئیس مرکز تحقیقاتی و مشورتی افغان نوشته که گزارش گروه بین المللی بحران بخشی از "جنگ روانی غرب" علیه افغانستان است تا به این وسیله افغانها را بترساند و آنها وادار به قبول امضای پیمان امنیتی با آمریکا کند.

روزنامه افغانستان در سرمقاله خود با عنوان "باید سطح نگرانی‌ها را پایین بیاوریم" نوشته که مساله انتخابات آینده و چگونگی تعامل با جامعه جهانی و واگذاری مسئولیت امنیتی از نیروهای خارجی به نیروهای داخلی به نگرانی‌ها در مورد آینده افغانستان دامن زده است.

روزنامه تاکید کرده که حکومت افغانستان باید به صورت شفاف به مردم نسبت به انتخابات آینده و تامین امنیت نسبی در کشور اطمینان دهد و تلاش نکند که تنشهای ناخواسته میان افغانستان و کشورهای منطقه و جهان به میان آید.

نویسنده روزنامه فغانستان افزوده: "مردم به شعارهای پوچ و گفتارهای دور از واقعیت باور ندارند و منتظر اقدامات عملی دولت در راستای بهبود وضعیت امنیتی و اقتصادی و سیاسی کشور می‌باشند". نویسنده تاکید کرده که دولتمردان و نهادهای مدنی باید به "اراده ملی و وفاق ملی" پابند باشند و آن را تحکیم بخشند.

روزنامه همچنین نوشته: "تنها مسئولان دولتی بلکه نخبگان سیاسی، فرهنگی، احزاب، جامعه مدنی و رسانه‌ها باید در تعریف منافع ملی و تامین آن در سال‌های آینده دولت را یاری دهند و متحدانه و یکپارچه از امنیت و ثبات در کشور حمایت کنند نگرانی‌ها از آینده افغانستان کاهش یابد."

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.