آمریکا: گروه‌های بازسازی ولایتی در افغانستان منحل می‌شوند

به روز شده:  14:39 گرينويچ - جمعه 12 اکتبر 2012 - 21 مهر 1391

گروههای بازسازی ولایتی در بازسازی مناطق روستایی افغانستان سهم می گیرد

دولت آمریکا تصمیم گرفته که به کار گروه‌های بازسازی ولایتی در افغانستان پایان دهد. این گروه‌ها از سوی نظامیان خارجی و از جمله آمریکایی ها اداره می شوند.

پس از حضور نیروهای بین المللی به رهبری آمریکا در افغانستان، در شماری از ولایت های این کشور، این نیروها اقدام به تشکیل گروه‌های بازسازی کرد.

این گروه‌ها اگرچه گروه های نظامی هستند اما عمدتا برای کمک به روند بازسازی، حمایت از نهادهای محلی دولت افغانستان و همچنین جلب حمایت مردم در مناطق روستایی تشکیل شدند و کارهای عمرانی می کنند.

حالا اما دولت آمریکا، که شمار قابل توجهی از گروه‌های بازسازی ولایتی را اداره می کند، اعلام کرده که دفاتر این گروه‌های را می بندد.

مقامات سفارت آمریکا در کابل در پیامی به بی‌بی‌سی گفته‎اند که لغو گروه‌های بازسازی ولایتی بخشی از پیمان همکاری استراتژیک میان کابل و واشنگتن است.

در این پیام به ادامه همکاری‌های اقتصادی آمریکا به افغانستان پس از پایان کار گروه‌های بازسازی تاکید شده است.

براساس اطلاعات وبسایت نیروهای بین المللی یاری امنیتی، آیساف، شمار کل گروه‌های بازسازی ولایتی به ۲۷ گروه می رسد که از آن جمله ۱۲ گروه از آنها از سوی نیروهای آمریکایی اداره می شوند.

برخی از گروه‌های بازسازی برای اجرای طرح‌های عمرانی صدها میلیون دلار هزینه می کردند، اما حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان این نهادها را "نهادهای موازی با نهادهای دولتی" خوانده و خواستار لغو آنها شده است.

مقام‌های دولت آقای کرزی بسته شدن دفاتر گروه‌های بازسازی را بخشی از واگذاری مسئولیت تامین امنیت از نیروهای خارجی به نیروهای داخلی دانسته اند.

اما ویس برمک، وزیر توسعه روستایی افغانستان گفته که دست کم نیمی از پولی که از طریق این گروه‌ها در بازسازی مناطق روستایی مصرف می شد، باید در اختیار دولت افغانستان قرار گیرد.

آقای برمک گفت که گفتگوها با آمریکایی ها در این مورد ادامه دارد، اما تاکید کرد که هیچ تضمینی وجود ندارد که کمک هایی که پیش از این از سوی گروه‌های بازسازی به افغانستان صورت می گرفت، ادامه یابد.

وزیر توسعه روستایی افغانستان افزود هر چند طرح‌هایی عمرانی که از سوی این گروه‌ها عملی شده، موثر بوده اند، اما نتیجه مورد انتظار مقامهای دولتی را نداشته اند.

به گفته او، این طرح‌ها با هزینه گزاف و تحت نظر مستقیم نیروهای خارجی و بدون مشورت با مقام‌های دولتی اجرا می شد و به همین دلیل موثریت آنها در حد مورد انتظار نبوده است.

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.