روزنامه های کابل: شنبه، ۲۲ میزان

به روز شده:  08:46 گرينويچ - شنبه 13 اکتبر 2012 - 22 مهر 1391

روزنامه های چاپ امروز کابل مطالب تحلیلی و سرمقاله خود را به بررسی آینده افغانستان اختصاص داده اند.

روزنامه ماندگار در مطلبی از "اختلاف‌های تازه" در روابط کابل و واشنگتن سخن گفته و نوشته که این اختلاف‌ها بر سر چهارچوب قرارداد امنیتی که قرار است در آینده میان دو کشور به امضا برسد، بروز کرده است.

به نوشته این روزنامه، مقام‌های دولت افغانستان اذعان کرده‌اند که آمریکایی‌ها خواست‌هایی دارند که می‌خواهند در این قرارداد گنجانده شود، اما مقام‌های افغان تا حال این خواست‌ها را نپذیرفته‌اند. روزنامه جزئیات این اختلاف‌ها و این خواست‌ها را توضیح نداده است.

مقاله نویس ماندگار افزوده که گزارش‌ها نشان می دهند که جامعه جهانی و فرماندهان ناتو هم نگران آینده افغانستان پس از ۲۰۱۴ هستند. به نظر نویسنده، موضوع اصلی این است که دولتمردان افغان به دلیل نداشتن برداشت درست از وضعیت، هشدارها در این مورد را به معنای دشمنی با افغانستان تلقی می‌کنند.

مقاله می‌نویسد که همه می‌دانند که قرار نیست افغانستان وارد دوره‌ای مانند دوره حاکمیت طالبان شود، اما نگرانی وقتی بیشتر می‌شود که توانایی دولت در امر مدیریت جامعه محاسبه شود و این محاسبه‌ها به هیچ صورت دل‌خوش کننده نیستند.

آرمان ملی در سرمقاله خود با عنوان "طالبان قوی نیستند، حکومت ضعیف است" نوشته که برخی از محافل سیاسی و رسانه‌ای که به تعبیر نویسنده، "تفکر طالبان" دارند، فکر می‌کنند که طالبان "بسیار قوی" هستند و می توانند پس از ۲۰۱۴ به قدرت برسند و بر سرنوشت مردم حاکم شوند.

روزنامه افزوده که طالبان برای این که حضور خود را در معادلات سیاسی به اثبات برسانند، دست به بمبگذاری، حملات انتحاری و سربریدن انسان می‌زنند و رعب و ترس می‌آفرینند. به باور این روزنامه، این کارها برای این است که طالبان فراموش نشوند.

نویسنده آرمان ملی معتقد است که "ضعف حکومت، فساد، بی عدالتی و مدیران نالایق در بدنه دولت باعث شده که طالبان قوی جلوه کنند." روزنامه افزوده که حکومت انگیزه جنگ با طالبان ندارد. به باور آرمان ملی، اگر این "کاستی‌ها" از نظام دور شود، تهدید تروریسم رفع خواهد شد.

اما روزنامه دولتی انیس با اشاره به گزارش اخیر گروه بین المللی بحران در سرمقاله خود با عنوان "ایجاد ناامیدی در میان مردم کار دشمنان افغانستان است"، نوشته که این گزارش "خلاف واقعیت" و "گمراه کننده" است.

این گروه در گزارش خود نوشته که اگر اقدامات جدی از همین حالا روی دست گرفته نشود، احتمال آن وجود دارد که حکومت افغانستان پس از خروج نیروهای خارجی در سال ۲۰۱۴ سقوط کند و این کشور درگیر جنگ داخلی شود.

نویسنده انیس در ادامه سرمقاله خود افزوده کسانی که مردم افغانستان را ناامید و نسبت به آینده بدبین کنند، "دشمنان سوگند خورده" مردم افغانستان هستند و آنها نمی‌خواهند که مردم افغانستان همگام با کشورهای پیشرفته جهان به جلو بروند.

به نوشته انیس، مقام‌های افغان و ناتو معتقد هستند که نیروهای امنیتی افغانستان توانایی تامین امنیت را در سراسر افغانستان دارند و می‌توانند این مسئولیت را به دوش بگیرند. نویسنده افزوده که دولت هم مطمئن است که آینده افغانستان روشن خواهد بود.

روزنامه وحدت بیشتر مطالب خود را به مراسم نخستین سالگرد تشکیل جبهه ملی که با عنوان "سمینار علمی غیرمتمرکزسازی نظامی سیاسی در افغانستان" برگزار شده، اختصاص داده است. روزنامه متن سخنرانی‌ها و پیام‌های رهبران این جبهه را هم در این شماره خود چاپ کرده است.

احمدضیا مسعود رئیس این جبهه غیرمتمرکزسازی قدرت سیاسی در افغانستان را "ضرورت تاریخی" برای حل مسایل کلان ملی دانسته و گفته که در دو سده گذشته به دلیل کشمکش‌های قومی و نژادی فرصتی برای حل این مسایل به دست نیامد و حالا تا به "اصل مساله" باز نگردیم حل آن دشوار است.

محمد محقق از رهبران ارشد جبهه ملی فساد را "معلول تمرکز قدرت" دانسته و ژنرال عبدالرشید دوستم در پیامی گفته در حالی که نیروهای مسلح و مردم به دلیل ناامنی قربانی می‌دهند، عده معدودی با استفاده از فرصتی که در نتیجه حضور جامعه جهانی فراهم شده، "مشغول ثروت اندوزی" هستند.

وحدت در سرمقاله خود غیرمتمرکزسازی نظام را "برنامه‌ای برای همه" دانسته و نوشته که تمرکززدایی از قدرت سیاسی "خواست همگانی" است و عمق آن حالا برای مردم و جامعه روشنفکری افغانستان به وضوح بیشتری نمایان می‌شود.

هشت صبح با اشاره به درخواست سازمان ملل از دولت افغانستان برای جلوگیری از ازدواج‌های زیر سن، نوشته که پلیس و دستگاه قضایی در برخورد با این گونه ازدواج‌ها کارنامه درخشانی ندارند. به نظر نویسنده، اگر چند مورد محاکمه در این مورد صورت می‌گرفت، این گونه ازدواج‌ها کاهش می‌یافت.

این روزنامه در سرمقاله خود معتقد است که ازدواج زیر سن از مصادیق نقض حقوق کودکان است که ریشه در فقر و فرهنگ سنتی دارد. به نوشته هشت صبح، برخی خانواده‌ها کودکان خود را در بدل مشتی پول و مقداری مال مجبور به ازدواج می‌کنند.

نویسنده تاکید کرده که در کنار تلاش‌هایی که باید از سوی پلیس و دستگاه قضایی برای کاهش موارد ازدواج زیر سن صورت بگیرد، علمای دینی و جامعه مدنی هم باید برنامه جامع تبلیغاتی را برای فرهنگ سازی در جامعه به راه اندازند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.