واکنش روحانیان افغان به اظهارات منسوب به سیاستمدار پاکستانی

به روز شده:  12:48 گرينويچ - شنبه 13 اکتبر 2012 - 22 مهر 1391
قیام الدین کشاف

کشاف: "عمران خان اهل فتوا نیست. او عالم دین نیست. من یقین دارم که عمران خان حتی صحت و فساد نماز خود را هم نمی فهمد. پس این (اظهارات او) توطئه استخباراتی است"

شورای علمای افغانستان به اظهارات منسوب به عمران خان ورزشکار و سیاستمدار پاکستانی واکنش نشان داده و آن را "توطئه استخباراتی" خوانده است.

در اظهارات منسوب به آقای خان ظاهراً گفته شده که جنگ علیه نیروهای بین‎المللی در افغانستان "برای آزادی" و "جهاد" است.

شورای علمای افغانستان در اعلامیه تندی نوشته مراجعی که در مورد مسایل مهم اسلامی فتوا صادر می‌کنند، مشخص است و هر کسی صلاحیت این کار را ندارد.

قیام‌الدین کشاف رئیس این شورا در توضیح این مطلب به بی‌بی‎سی گفت: "عمران خان اهل فتوا نیست. او عالم دین نیست. من یقین دارم که عمران خان حتی صحت و فساد نماز خود را هم نمی فهمد. پس این (اظهارات او) توطئه استخباراتی است."

آقای کشاف تاکید کرد که به رهبر حزب "تحریک انصاف پاکستان" حق نمی‌دهد که در مورد جنگ افغانستان "فتوا" صادر و در امور افغانستان اظهار نظر کند.

رئیس شورای علمای افغانستان افزود: "ما اظهارات او را جدا محکوم می‌کنیم".

عمران خان کریکت باز مشهور پاکستانی است که به فعالیت‌های سیاسی رو آورده است. او دو دهه از زندگی‌اش را کریکت بازی کرده است.

عمران خان

عمران خان کریکت باز مشهور پاکستانی است که به فعالیت‌های سیاسی رو آورده است

او از سال ۱۹۹۶ رهبری حزب "تحریک انصاف پاکستان" را به عهده دارد و در سالهای ۲۰۰۲ تا ۲۰۰۷ عضو مجلس ملی پاکستان بوده است.

ناظران می‌گویند اظهاراتی که ظاهرا به آقای خان نسبت داده شده، در آستانه برگزاری انتخابات سراسری پاکستان و در شهر پیشاور مرکز ایالت خیبر پختونوا بیان شده است.

خبرنگاران در پاکستان می‌گویند چنین اظهاراتی برای او در مناطق قبایلی پاکستان محبوبیت می‌آورد و آرای او را در انتخابات بالا می‌برد.

انتخابات پارلمانی پاکستان تا چند ماه دیگر برگزار می‌شود و آقای خان در ماههای اخیر تلاش داشته که با دست بالاتری وارد مبارزات انتخاباتی شود.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.