برنامه سه روزه واکسیناسیون فلج کودکان در افغانستان آغاز شد

به روز شده:  09:46 گرينويچ - 14 اکتبر 2012 - 23 مهر 1391

دولت افغانستان در نظر دارد که این بیماری را تا سال ۲۰۱۳ میلادی کاملا ریشه‌کن کند

وزارت صحت (بهداشت) افغانستان برنامه سراسری واکسیناسیون فلج کودکان را برای بیش از هشت میلیون کودک زیر سن پنج سال آغاز کرده است.

کنشکا ترکستانی سخنگوی این وزارت به بی‌بی‌سی فارسی گفت که این برنامه از صبح روز یکشنبه، ۲۳ میزان/مهر در سراسر افغانستان آغاز شده است.

آقای ترکستانی گفت که این برنامه برای سه روز ادامه خواهد داشت و هشت میلیون و دوصد هزار کودک کمتر از پنج سال در برابر ویروس بیماری فلج کودکان واکسن خواهند شد.

سخنگوی وزارت بهداشت افغانستان افزود که این برنامه به صورت خانه به خانه در سراسر افغانستان اجرا خواهد شد.

اما به نظر می‌رسد که ناامنی در برخی از مناطق افغانستان و از جمله ولایت‌های جنوبی و شرقی از چالش‌های اصلی در برابر اجرای این برنامه است.

کنشکا ترکستانی گفت که موارد ثبت شده ابتلا به بیماری فلج کودکان عمدتاً در ولایت‌های ناآرام هلمند (۸ مورد)، قندهار (۷ مورد) و کنر بوده است.

به گفته او، شمار مجموع موارد ثبت شده ابتلا به این بیماری درمان‌ناپذیر امسال به ۲۳ مورد رسیده که از ولایت‌های هلمند، قندهار، کنر، فراه، پکتیا، غور و خوست گزارش شده است.

افغانستان یکی از سه کشوری است که تا حال این بیماری در آن ریشه‌کن نشده است. نیجریه با ۹۰ مورد و پاکستان با ۴۳ مورد ابتلا به فلج کودکان از افغانستان جلوتر هستند.

به جز غور در مرکز و فراه در غرب افغانستان، همه مناطقی که فلج کودکان از آن‌جا به وزارت بهداشت افغانستان گزارش شده، با پاکستان مرز مشترک دارند.

با این حال، دولت افغانستان در نظر دارد که این بیماری را تا سال ۲۰۱۳ میلادی کاملا ریشه‌کن کند.

رئیس شرکت مایکروساف به وزیر صحت افغانستان وعده داده است که کشورش را در مبارزه با بیماری فلج کودکان حمایت درازمدت مالی می‌کند

برنامه کنونی واکسیناسیون با همکاری سازمان جهانی بهداشت، صندوق حمایت از کودکان سازمان ملل و چند سازمان بین‌المللی دیگر اجرا می‌شود.

چند روز پیش ثریا دلیل وزیر بهداشت افغانستان در سفری به امارات متحده عرب با بیل گیتس رئیس بنیاد بیل و ملیندا گیتس برای جلب حمایت او از برنامه مبارزه با فلج کودکان دیدار کرد.

آقای گیتس یکی از حامیان عمده برنامه مبارزه با فلج کودکان در جهان است. بر اساس یک اطلاعیه وزارت بهداشت افغانستان، او به تنهایی ۵۰ درصد هزینه این برنامه را تامین می‌کند.

رئیس شرکت مایکروساف به وزیر صحت افغانستان وعده داده است که کشورش را در مبارزه با بیماری فلج کودکان حمایت درازمدت مالی خواهد کرد.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.