روزنامه های کابل: یکشنبه ۲۳ میزان

به روز شده:  07:31 گرينويچ - 14 اکتبر 2012 - 23 مهر 1391

تشکیل شورای عالی اقتصادی و برپایی مراسم دعاخوانی برای سلامت یک دختر زخمی پاکستانی در مدارس افغانستان، از موضوع های عمده مورد بحث در روزنامه های چاپ امروز کابل است.

روزنامه وحدت نوشته این مقوله که حکومت و اپوزیسیون هیچ کدام نباید برای منافع گروهی خود اوضاع سیاسی و امنیتی را طوری تفسیر کند که باعث جریحه‎دار شدن اذهان عمومی شود، حرف درستی است، اما کنایه‎ای در آن وجود دارد که هدف آن اپوزیسیون است.

به نوشته این روزنامه، حکومت تلاش دارد که اوضاع کشور را عادی جلوه دهد و پیام این حرف این است که اوضاع آنگونه که اپوزیسیون می‎گوید هم بد نیست. وحدت افزوده که حکومت با این کار می‎خواهد مانع اقدامات و انتقادهای جدی اپوزیسیون شود.

به نظر سرمقاله‎نویس وحدت، در ده سال گذشته نیروهای امنیتی باید توانایی کنترل اوضاع امنیتی را به دست می‎آوردند که چنین نشده و در عرصه سیاسی هم "شکاف‎های قومی" در حال برجسته شدن است و در زمینه اقتصادی هم دولت موفق به توزیع عادلانه ثروت ملی نشده است.

این روزنامه منتقد همچنین نوشته که نظام اقتصاد دولتی متمرکز مانع توسعه اقتصادی متوازن شده و عدم توزیع عادلانه ثروت به طور طبیعی منجر به بحران مشروعیت سیاسی می‎شود. نویسنده وحدت تاکید کرده که دولت بجای عادی نشان دادن وضعیت، باید راه جلوگیری از وقوع بحران را جستجو کند.

روزنامه ویسا در تیتر اول خود نوشته که "شورای عالی اقتصادی" به ریاست حامد کرزی رئیس جمهور تشکیل شده است. روزنامه از قول انوارالحق احدی وزیر تجارت و صنایع نوشته که سه عضو کابینه، سه استاد دانشگاه و نمایندگان بخش خصوصی در آن عضویت خواهند داشت.

به نوشته ویسا، این شورا نقش سیاست‌گذاری در زمینه اقتصادی دارد و از سرمایه‎گذاری خصوصی حمایت می‎کند. روزنامه به نقل از عبدالهادی ارغنده‎وال وزیر اقتصاد نوشته اگر معادن افغانستان به صورت درست مدیریت شود، اقتصاد افغانستان در ده سال آینده متکی به خود می‎شود.

آقای ارغنده‎وال تشکیل این شورا را کاری "بنیادی" در عرصه اقتصادی توصیف کرده و گفته که در شرایط کنونی تشکیل آن نیاز اساسی است. ویسا به نقل از این عضو کابینه افزوده که این شورا کارهای خود را در مشورت با بخش خصوصی به پیش خواهد بود.

عنایت شریف در مطلبی در آرمان ملی از برپایی مراسم دعاخوانی از سوی وزارت معارف (آموزش و پرورش) افغانستان برای سلامت ملاله یوسفزی دختر زخمی پاکستان به شدت انتقاد کرده و آن را "اقدامی غیرمنتظره" و "بیگانه‎پروری" خوانده است.

وزارت معارف دیروز (۲۲ میزان/مهر) از ۹ و نیم میلیون دانش‎آموز در سراسر افغانستان خواست که برای سلامت ملاله دعا کنند. ملاله توسط گلوله طالبان در منطقه سوات پاکستان زخمی شد و در حال حاضر در بیمارستان نظامی راولپندی بستری است.

نویسنده آرمان ملی با تاکید بر این که دعا برای یک دختر زخمی کار خوبی است، از فاروق وردک وزیر معارف انتقاد کرده که چرا به حال دخترانی که توسط طالبان در کشور خودش در بمبگذاری‎های انتحاری و حملات مسلحانه کشته می‎شوند، یادی نمی‎کند.

مقاله‎نویس پرسیده آیا زمانی که ۳۳ دختر افغان در بمبگذاری انتحاری در ۱۵ عقرب/آبان ۱۳۸۶ در بغلان افغانستان کشته شدند، وزیر معارف پاکستان پیامی فرستاد. به باور نویسنده، مشخص است که وزیر معارف افغانستان این مراسم دعاخوانی را برای "خشنودی کسان دیگری" برپا کرده است.

روزنامه دولتی انیس در سرمقاله خود نوشته که مخالفان مسلح افغانستان توانایی رویارویی با نیروهای امنیتی را ندارند و دست به خرابکاری و ترور افراد بیگناه می‎زنند. به نوشته این روزنامه، قتل دو کودک در ولایت غزنی هم نمونه‎ای از این کار شورشیان است.

اخیرا منابع محلی در غزنی در جنوب افغانستان گزارش دادند که افراد وابسته به گروه طالبان یک دختر و یک پسر یک محافظ شهرداری غزنی را هنگام خرید در بازاری در شمال شهر غزنی به ضرب گلوله به قتل رساندند و خود از منطقه فرار کردند.

انیس افزوده که این بار نخست نیست که شورشیان دست به چنین کاری می‎زنند. به نوشته روزنامه، شورشیان در گذشته هم بارها اقدام به قتل کودکان کرده‎اند. به باور نویسنده، شورشیان "به دستور استخبارات بیرونی" دست به این کارها می‎زنند.

این روزنامه از دولت افغانستان خواسته که با عاملان این گونه قتل‎ها برخورد جدی کند و جلو تبهکاران را بگیرد تا نگرانی‎های مردم از این بابت کاهش یابد.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.