تظاهرات در قندهار در اعتراض به اظهارات منسوب به عمران خان

به روز شده:  14:25 گرينويچ - 14 اکتبر 2012 - 23 مهر 1391

در اظهارات عمران خان رهبر حزب تحریک انصاف پاکستان ظاهرا گفته شده که جنگی علیه نیروهای خارجی در افغانستان جریان دارد، "برای آزادی" و "جهاد" است

صدها تن در قندهار در جنوب افغانستان در اعتراض به اظهارات یک سیاستمدار پاکستانی که جنگ افغانستان را "جهاد" خوانده، اقدام به تظاهرات کردند.

در اظهارات عمران خان رهبر حزب تحریک انصاف پاکستان ظاهرا گفته شده جنگی که علیه نیروهای خارجی در افغانستان جریان دارد، "برای آزادی" و "جهاد" است.

معترضان خشمگین در شهر قندهار راهپیمایی کردند و در یکی از میدان‌های اصلی این شهر تندیس عمران خان و پرچم پاکستان را به آتش کشیدند.

تظاهرکنندگان اظهارات منسوب به این سیاستمدار پاکستانی را به شدت محکوم کرده و از دولت افغانستان خواسته اند که به چنین اظهاراتی در باره جنگ افغانستان پاسخ جدی بدهد.

واکنش رسمی دولت

در همین حال وزارت خارجه افغانستان هم به این اظهارات واکنش نشان داده و جانان موسی‌زی سخنگوی وزارت خارجه این اظهارات را ناشی از "سوء نیت" در برابر مردم افغانستان دانسته است.

آقای موسی‌زی در یک کنفرانس خبری گفت: "وزارت خارجه افغانستان اظهارات عمران خان رهبر حزب تحریک انصاف پاکستان در مورد افغانستان را با شدیدترین الفاظ تقبیح می کند."

سخنگوی وزارت خارجه افغانستان تاکید کرد که اظهارات منسوب به عمران یا از سر ناآگاهی از ریشه های تروریستی حملات و خشونتی که در افغانستان صورت می‌گیرد بیان شده و یا شخص او نسبت به مردم افغانستان "سوء نیت" دارد.

جانان موسی‌زی افزود: "در ده سال گذشته مردم افغانستان به دلیل حملات تروریستی که ریشه‌های آن در بیرون از خاک افغانستان است، به خاک و خون کشیده شده‌اند."

جانان موسی زی

موسی‎زی: "وزارت خارجه افغانستان اظهارات عمران خان رهبر حزب تحریک انصاف پاکستان در مورد افغانستان را به شدیدترین الفاظ را و تقبیح می کند"

دیروز (شنبه، ۲۲ میزان/مهر) شورای علمای افغانستان هم با صدور اعلامیه تندی عمران خان را بی‌خبر از مسایل اسلامی خوانده و اظهارات او را رد کرده است.

قیام‌الدین کشاف رئیس این شورا به بی‌بی‌سی گفت که به این سیاستمدار پاکستانی اجازه نمی‌دهد که در باره جنگ افغانستان "فتوا" صادر کند و نظر دهد.

عمران خان کریکت باز مشهور پاکستانی است که به فعالیت‌های سیاسی رو آورده است. او دو دهه از زندگی‌اش را کریکت بازی کرده است.

او از سال ۱۹۹۶ رهبری حزب "تحریک انصاف پاکستان" را به عهده دارد و در سالهای ۲۰۰۲ تا ۲۰۰۷ عضو مجلس ملی پاکستان بوده است.

اظهاراتی که ظاهرا به آقای خان نسبت داده شده، در آستانه برگزاری انتخابات سراسری پاکستان و در شهر پیشاور مرکز ایالت خیبر پختونوا بیان شده‌است.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.