نامه کرزی به رهبران سیاسی و مذهبی پاکستان

به روز شده:  15:19 گرينويچ - 14 اکتبر 2012 - 23 مهر 1391

حامد کرزی از رهبران سیاسی و مذهبی پاکستان خواسته است نگذارند صدایی را که در حمایت از ملاله یوسفزی بلند شده است، خاموش شود

حامد کرزی با ارسال ده نامه جداگانه به رهبران سیاسی و مذهبی پاکستان از آنها خواسته است با اراده قوی علیه تروریسم مبارزه کنند.

در متنی که در صفحه رسمی فیسبوک دفتر ریاست جمهوری افغانستان منتشر شده آمده است که آقای کرزی این نامه ها را به دنبال حمله گروه طالبان به ملاله یوسفزی دانشجوی پاکستانی نوشته که اخیرا در اثر حمله مسلحانه طالبان مجروح شد.

در بخشی از نامه آقای کرزی خطاب به رهبران پاکستان، چنین آمده است:"حمله بر یک کودک دختر این را می رساند که مردم منطقه بخصوص ملت های دو طرف خط دیورند با دشمن خطرناکی مواجه هستند که می خواهند حال و آینده آنانرا در تاریکی و جهالت نگهدارند، مکاتب و مدارس شانرا مسدود کنند و از تعلیم علوم دینی و عصری آنانرا محروم سازند."

تحلیل داوود ناجی

مقام‌های افغان پیش از بارها گفته اند که دود افراط گرایی در منطقه سرانجام به چشم همه کشورهای منطقه خواهد رفت و حالا که داستان ملاله یوسفزی همه جهان را تکان داده، آقای کرزی احساس می کند زمانی خوبی برای حرف زدن با پاکستان است.

هرچند نامه های آقای کرزی به آدرس رهبران سیاسی و مذهبی پاکستان گسیل شده اند، اما به نظر می رسد مخاطب این نامه ها بیشتر مردم پاکستان و بویژه ساکنان مناطق قبایلی که طالبان در آن نفوذ دارند، باشد.

آقای کرزی می خواهد با مخاطب قراردادن مردم پاکستان، افکار عمومی را در پاکستان تحت تاثیر قرار دهد.

اگر او در این کارش موفق شود، پناه گاه گروه های تندرو از جمله طالبان را در مناطق عمدتا پشتون نشین قبایلی، از آنها گرفته است و از سوی دیگر دولت پاکستان را به دلیل آنچه آقای کرزی عدم برخورد جدی پاکستان در مبارزه با تروریسم عنوان می کند، تحت فشار قرار داده است.

اما اینکه این نامه ها تا چه حدی می تواند آقای کرزی را به هدف برساند، بحث دیگری است.

آقای کرزی در این نامه، ملاله یوسفزی را به عنوان کسی که علاقه به آموختن داشت و دیگران را نیز به آموختن تشویق می کرد ستایش کرده و از رهبران پاکستان خواسته است اجازه ندهند صدایی را که در حمایت از ملاله یوسفزی در پاکستان بلند شده است، خاموش شود. او گفت افغانستان و پاکستان نیاز دارند که با اراده قوی علیه تروریسم و افراط گرایی در کشورهای خود مبارزه کنند.

رئیس جمهوری افغانستان با اشاره به حملات مشابهی طالبان به زنان و دختران افغان گفته است، مردم افغانستان درد و رنج ملاله یوسفزی را به خوبی احساس می کنند و آن را حمله به دختران افغانستان نیز می دانند.

حامد کرزی، قبل از ارسال این نامه به رهبران سیاسی و مذهبی پاکستان، با آصف علی زرداری رئیس جمهوری پاکستان صحبت تلفنی نیز داشته است.

آقای کرزی این نامه‌ها را به صورت جداگانه به آدرسهای آصف علی زرداری رئیس جمهوری پاکستان، راجا پرویز اشرف نخست وزیر، نواز شریف رهبر حزب مسلم لیگ، قاضی حسین احمد رهبر پیشین حزب جماعت اسلامی، عمران خان رهبر حزب انصاف، محمود خان اچگزی رهبر حزب پشتونخواه، اسفندیار ولی رهبر حزب عوامی ملی، مولانا فضل الرحمن رهبر جمعیت علمای اسلام و چند تن دیگر فرستاده است.

ملاله یوسفزی دختر ۱۴ ساله پاکستانی و از اعضای کمپین تحصیل دختران روز سه شنبه نهم اکتبر، در منطقه دره سوات در شمال غرب هدف تیراندازی قرار گرفت و در اثر اصابت گلوله، زخمی شد.

ملاله یوسفزی، روز نهم اکتبر هنگامی که از مدرسه به خانه بازمی گشت، مورد حمله افراد طالبان قرار گرفت و مجروح شد

ملالی یوسفزی هنگامی هدف حمله قرار گرفت که از مدرسه به خانه باز می گشت.

این دختر، به خاطر تلاشهایش در حمایت از آموزش و پرورش در مناطق ناآرام قبایلی پاکستان، نامزد دریافت جایزه بین المللی صلح شده بود.

داستان زندگی و تجربه ملالی یوسفزی زمانی مورد توجه قرار گرفت که بخش اردوی بی‌بی‌سی در سال ۲۰۰۹ خاطرات او از زندگی تحت حکومت طالبان را در اختیار مخاطبان خود قرار داد.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.