پنج سرباز بریتانیایی رسما به قتل در افغانستان متهم شدند

به روز شده:  09:35 گرينويچ - 14 اکتبر 2012 - 23 مهر 1391

این نخستین بار است که نظامیان بریتانیایی به اتهام تخلف در جریان عملیات نظامی در افغانستان بازداشت و به صورت رسمی متهم می شوند

وزارت دفاع بریتانیا تائید کرده‌ که ۵ سرباز این کشور، در رابطه با یک حادثه در افغانستان در ۲۰۱۱، رسما به قتل متهم شده‌اند.

در ابتدا ۹ تفنگدار دریایی بریتانیا در ارتباط با این حادثه بازداشت شده بودند، اما چهار تن آنها بدون روبرو شدن با اتهام رسمی آزاد شدند.

سخنگوی وزارت دفاع بریتانیا گفت که متهمان تا آغاز محاکمه در بازداشت بسر خواهند برد. او گفت "در حالیکه روند تحقیق ادامه دارد، هر نوع اظهار نظر بیشتر در این مورد نادرست است."

این نخستین بار است که نظامیان بریتانیایی به اتهام تخلف در جریان عملیات نظامی در افغانستان بازداشت و به صورت رسمی متهم می شوند.

این تفنگداران دریایی بریتانیا جمعه گذشته پس از آن بازداشت شدند که تصاویر ویدیویی مشکوک در لپ تاپ یکی از آنها از سوی پلیس یافت شد.

اتهامات مربوط به واقعه‌ای است که سال گذشته در ولایت هلمند رخ داده است.

در اطلاعیه که پیشتر از سوی وزارت دفاع بریتانیا منتشر شده بود، آمده که "این واقعه" در پی نبرد بین نفرات ارتش بریتانیا و گروهی از شورشیان مسلح روی داد، اما تاکید شده که این درگیری با غیرنظامیان ارتباطی نداشته است.

در این اطلاعیه همچنین آمده که "بازداشت های اخیر نشان دهنده عزم این وزارتخانه و نیروهای مسلح برای حصول اطمینان از آن است که نفرات ارتش بریتانیا همواره طبق مقررات زمان جنگ و ضوابط و معیارهای مورد احترام این کشور عمل می کنند."

حالا پرونده‌های این سربازان به یک نهاد قضایی مستقل نظامی ارجاع شده و این نهاد تصمیم خواهد گرفت که آیا مدارک کافی برای به محاکمه کشاندن این سربازان در یک دادگاه نظامی در دست است یا خیر.

حدود ۹ هزار سرباز بریتانیایی در افغانستان مستقر هستند و از سال ۲۰۰۱ تا بحال ۴۳۳ سرباز این کشور در افغانستان جان داده اند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.