مجله فرهنگی: چرا 'مو ین' برنده نوبل ادبیات ۲۰۱۲ شد؟

به روز شده:  12:19 گرينويچ - دوشنبه 15 اکتبر 2012 - 24 مهر 1391

این نخستین بار است که یک نویسنده چینی جایزه نوبل ادبیات را می‌برد

اکادمی نوبل سوئد، (روز پنجشنبه ۱۱ اکتبر)، 'مو ین' نویسنده چینی را به عنوان برنده جایزه نوبل ادبیات سال ۲۰۱۲ میلادی معرفی کرد.

کمیته ادبی آکادمی نوبل این جایزه را به خاطر ویژگی "رئالیسم وهمی" آثار مو ین به او اهدا کرده است. جایزه نوبل ادبی ۸ میلیون کرون سوئدی معادل یک میلیون و دوصد هزار دلار است.

این نخستین بار است که یک نویسنده چینی این جایزه را می‌برد.

مو ین، در هفدهم فوریه سال ۱۹۵۵ متولد شد. او که یکی از نویسندگان مدرن چین محسوب می شود، معمولاً برای انتشار آثارش در زادگاهش با ممنوعیت روبه رو می‌شود. جهان غرب مو ین را با دو رمانش که فیلم "ذرت سرخ" با اقتباس از یکی از آنها ساخته شده است، می شناسند. فیلم ذرت سرخ را 'ژانگ ییمو' ساخته است.

مو ین، دهها داستان کوتاه به زبان چینی نوشته است. نخستین داستان بلند او 'بارش باران بر روی شب بهاری' نام دارد که در سال ۱۹۸۱ منتشر شد. چند داستان بلند او توسط هوارد گلدبلت به انگلیسی ترجمه شده است.

در مجله فرهنگی این هفته به کارنامه ادبی مو یان برنده جایزه نوبل ادبیات می‌پردازیم و میبینیم که چرا مو یان از سوی کمیته نوبل سوئد شایسته این جایزه برگزیده شده است .

دیگر موضوعات

در فستوال فیلم امسال لندن، 'سنگ صبور' عتیق رحیمی نیز از افغانستان شرکت کرده بود

جشنواره بین المللی فیلم لندن، دهم اکتبر با نمایش فیلم تازه تیم برتون که یک انیمیشن سه بعدی به نام «فرانکن وینی» است، افتتاح شد.

جشنواره فیلم لندن که توسط موسسه بی اف آی (انستیتوی فیلم بریتانیا) اداره می شود، امسال پنجاه و ششمین دوره خود را طی می کند.

در این جشنواره‌ای دوازده روزه، ۲۲۵ فلم سینمایی و مستند به نمایش گذاشته خواهد شد. این جشنواره قرار است به تاریخ ۲۱ اکتبر با نمایش فیلم 'آرزوهای بزرگ' برگرفته از رمان ستایش شده چارلز دیکنز، ساخته مایک نیول به کار خود پایان دهد.

در این فیستوال فیلم 'سنگ صبور' عتیق رحیمی نیز از افغانستان شرکت کرده است. اولین نمایش فلم سنگ صبور که برگرفته از رمان به همین نام به قلم خود آقای رحیمی است، شام پنجشنبه ۱۱ اکتبر در 'ریچ مکس تئاتر' لندن به نمایش گذاشته شد که علاقمندان زیادی را به خود جلب کرد.

در مجله فرهنگی این هفته در مورد فیلم سنگ صبور و دیگر فلم های شرکت کننده در جشنواره فیلم لندن گفتگوی داریم با علی جعفر از مشاوران ارشد جشنواره فیلم لندن.

همچنین در این برنامه از کارنامه فرهنگی حنیف بکتاش شاعر، خبرنگار و تاریخ نویس افغان و کارمند پیشین بی بی سی خواهید شنید که روز پنجشنبه (چهارم اکتبر) در اثر بیماری در لندن درگذشت.

حنیف بکتاش، شاعر و مورخ افغان چند روز پیش در لندن درگذشت

پیکر مرحوم بکتاش روز یکشنبه ( ۷ اکتبر) در لندن به خاک سپرده شد. در همین روز شماری از دوستان، همکاران پیشین و فرهنگیان افغان مقیم بریتانیا، برای یاد بود از مرحوم بکتاش گرد هم آمده بودند. حنیف بکتاش که چندین سال در بخش پشتوی رادیو بی بی سی، با نام مستعار هلمند در برنامه "مرغلری"، به عنوان مجری و تهیه کننده کار می کرد، از شماری شاعران برجسته‌ای شعر پشتو به ویژه در نوع شعر سپید به شمار می‌رفت.

زنده یاد بکتاش در سال ۱۹۶۱ در ولایت میدان وردک به دنیا آمد. او چندین کتاب به زبان های فارسی و پشتو تالیف کرده است و مجموعه شعری نیز از او به زبان پشتو به چاپ رسیده است. در این برنامه در مورد کارنامه فرهنگی حنیف بکتاش نیز خواهید شنید.

نزدهمین برنامه شب های کابل که پنجشنبه شب (۱۱اکتبر) برگزار شد، به بررسی کارنامه حسین حیدر بیگی شاعر و داستان نویس افغان اختصاص داشت. در این برنامه که از سوی خانه ادبیات افغانستان به همکاری چند نهاد دیگر برگزار شده بود، حفیظ الله شریعتی، علی پیام و کاوه جبران از نویسندگان و فعالان فرهنگی و ادبی افغانستان سخنرانی کرده و کارهای آقای حیدر بیگی در ساحه شعر و داستان را به بررسی گرفتند.

حسین حیدر بیگی زاده ولایت دایکندی افغانستان است و در دهه هفتاد شمسی به ایران مهاجر شد و از سال ۱۳۷۷ به شعر و داستان روی آورده است. از حیدر بیگی تاکنون چند مجموعه داستان به نام های «سنگ و سیب» و «شورش» و یک رمان به نام گردابی منتشر شده. همچنین یک مجموعه شعر به نام "آهوی همیشه دویده در من " نیز از این شاعر و نویسنده افغان به چاپ رسیده است .

در مجله فرهنگی این هفته از خود حسین حیدربیگی در مورد داستان ها و شعر هایش نیز خواهید شنید.

همچنین کارهای این داستان نویس بومیگرا را در گفتگوی با محمد حسین محمدی داستان نویس برجسته افغان و رئیس خانه ادبیات افغانستان به بررسی می گیریم.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.