نگرانی کارگران افغان در مورد وضعیت کار پس از ۲۰۱۴

به روز شده:  14:38 گرينويچ - دوشنبه 15 اکتبر 2012 - 24 مهر 1391

اتحادیه کارگران افغانستان نسبت به بحران بیکاری پس از خروج نیروهای خارجی و کاهش کمک‌های بین‌المللی در سال ۲۰۱۴ ابراز نگرانی کرده است.

معروف قادری، رئیس این اتحادیه روز دوشنبه، ۲۴ میزان/مهر به خبرنگاران گفت که دولت افغانستان باید موانعی را که بر سر راه کارگران وجود دارد، بردارد.

به گفته آقای قادری، هنوز هم فرصت‌های قابل توجهی وجود دارد که می‌تواند از بحران بیکاری در افغانستان جلوگیری کند و از جمله ایجاد فرصت‌های شغلی در زمینه استخراج معادن و توسعه کشاورزی.

شماری از کارگران گفته‌اند نگران هستند که که با بسته شدن پایگاه‌های نظامیان و نهادهای غیرنظامی خارجی در افغانستان، شغل خود را از دست بدهند.

علی حیدری، یکی آنها است. او گفت که اگر نهادهای خارجی کاملا بسته هم نشوند، دست کم از تعداد دفاتر محلی و کارکنان و کارگران خود خواهند کاست و این امر منجر به بیکاری بسیاری خواهد شد.

آقای حیدری افزود: "من شخصاً نگرانم که وظیفه‌ام را از دست بدهم."

یک خبرنگار در شهر غربی هرات گفت که او به عنوان یک کارمند نگران است رسانه‌ای که او در آن کار می‌کند، منابع حمایت مالی خود را از دست بدهد و در نتیجه او هم بیکار شود.

او افزود: "من از این بابت نگران هستم و معتقدم که بعد از سال ۲۰۱۴ کامل بیکار خواهم بود."

اما ظاهرا تنها بیکاری نیست که باعث نگرانی کارگران شده؛ بلکه بسیاری از کسانی که در نهادهای خارجی مشغول کارهای مختلف هستند، می‌گویند با خروج نیروهای خارجی و بسته شدن این نهادها با مشکلات امنیتی مواجه خواهند شد.

عباس محافظ یک نهاد خارجی گفت: "من بسیار نگرانم. چند سال این جا کار امنیتی کرده‌ام و جلو در بوده‌ام، مردم مرا دیده و می‌شناسند. پس از آن بسیار دشوار خواهد بود که من بتوانم در روستا کار کنم یا در بازار."

بسیاری از کسانی که در نهادهای خارجی مشغول کارهای مختلف هستند، می‌گویند با خروج نیروهای خارجی و بسته شدن این نهادها با مشکلات امنیتی مواجه خواهند شد

با این حال، تنها کارگران نیستند که نگران آینده شغلی خود هستند. بلکه کارآفرینان و کارفرمایان هم نگران محدود شدن کسب و کار خود هستند.

یک کارفرما گفت: "من در پروژه‌ای کار می‌کنم که با حمایت دولت و به کمک مالی و فنی یک نهاد خارجی اجرا می‌شود. ما در جلسه‌های خود معمولا از این نگرانی رنج می‌بریم که با بسته شدن این پروژه سرنوشت ما چه خواهد شد و دقیقاً پایان پروژه ما هم ۲۰۱۴ است."

مقامهای دولتی هر چند تایید می‌کنند که ممکن است نگرانی‌هایی در میان کارگران وجود داشته باشد، اما می‌گویند که در کل وضعیت چنانکه توصیف می‌شود هم بد نخواهد بود.

به گفته این مقامها، از یک سو دولت تلاش خواهد کرد که خلای خروج نیروهای خارجی را رفع کند و از سوی دیگر جامعه جهانی به کمکهای خود ادامه می‌دهد.

واصل نور مهمند، معاون وزیر کار و امور اجتماعی افغانستان گفت: "ملت افغانستان این قدر بی همت نیست که با خروج سربازان خارجی بیکار بمانند."

آقای مهمند تاکید کرد: "تمام کشورهای جهان، سفارتخانه‌های خارجی در کابل و سازمان ملل متحد تعهد کرده‌اند که تا افغانستان متکی به خود نشده، از افغانستان بیرون نمی‌شوند و این کشور را تنها نمی‌گذارند."

معاون وزیر کار و امور اجتماعی همچنین گفت که ممکن است با خروج نیروهای خارجی پروژه‌هایی که از سوی این نیروها اجرا می‌شوند، بسته شود، اما طرح‌های بازسازی در کل متوقف نخواهد شد.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.