روزنامه‌های کابل: دوشنبه، ۲۴ میزان

به روز شده:  07:37 گرينويچ - دوشنبه 15 اکتبر 2012 - 24 مهر 1391

تشکیل شورای عالی اقتصادی و ارسال نامه از جانب حامد کرزی، رئیس‌جمهوری افغانستان به رهبران سیاسی و مذهبی پاکستان از موضوعات عمده مورد توجه روزنامه‌های کابل در روز دوشنبه بوده است.

۸صبح با اشاره به تشکیل شورای عالی اقتصادی به ریاست حامد کرزی، رئیس‌جمهوری افغانستان، نوشته که " کلیک شوراسازی کافی نیست"، این روزنامه تصریح کرده است: "دولتمردان باید بدانند که با شوراسازی و جلسه، موانع رشد اقتصادی، گرسنگی و فقر رفع نمی‌شود".

اخیرا دولت اعلام کرد که این شورا با عضویت سه عضو کابینه، سه استاد دانشگاه و نمایندگان بخش خصوصی تشکیل می‌شود و نقش آن سیاست‌گذاری در عرصه اقتصادی در افغانستان است. گفته شده که این شورا از سرمایه‌گذاری بخش خصوصی حمایت می‌کند.

به نظر ۸صبح، اداره حمایت از سرمایه‌گذاری خصوصی، آیسا، که ظاهرا برای حمایت از سرمایه‌گذاری بخش خصوصی تشکیل شده است، در عمل تنها مجوز کار برای شرکت‌ها صادر می‌کند و تازه این کارش هم "نقص دارد". به نوشته این روزنامه، آیسا نتوانسته است که از "فرار سرمایه‌ها" جلوگیری کند.

نویسنده در ادامه، مواردی از "ناکامی" حکومت در عرصه اقتصادی را برشمرده، از جمله نوشته است که حکومت علی‌رغم تلاش برای بهبود روابط با پاکستان نتوانسته است قرارداد ترانزیتی با این کشور را عملی کند و در زمینه اشتغال‌زایی هم کار موثری انجام نداده است.

سرمقاله‌نویس ۸صبح افزوده است که خروج نیروهای خارجی در سال ۲۰۱۴ میلادی هم پیامدهای اقتصادی دارد و با این وضع، اقتصاد کشور به کارهای فراتر از شوراسازی نیاز دارد. تدوین برنامه‌های راهبردی برای ریشه‌کن کردن عوامل فقر و مبارزه با فساد از کارهایی است که به نظر نویسنده این روزنامه رشد اقتصادی را در پی دارد.

روزنامه وحدت در سرمقاله خود نوشته است که فشارها بر شورای عالی صلح افزایش یافته و ارزیابی شخصیت‌های علمی و سیاسی از کارکردهای این شورا مثبت نبوده است.

به نوشته این روزنامه، تاکید این شخصیت‌ها که از آنها نام برده نشده، بر "تغییر ساختار و شیوه تصمیم‌گیری" این شوراست.

نویسنده وحدت معتقد است که علی‌رغم منابع مالی و امکاناتی که در اختیار شورای عالی صلح گذاشته شد، نتوانسته که گام‌های موثری در راستای تامین صلح در کشور بردارد. به نظر روزنامه، این شورا تعریف مشخصی از صلح ندارد و کارهای آن هم "بی‌‌‌‌اثر، غیرشفاف و نامنسجم" است.

سرمقاله‌نویس وحدت در ادامه انتقاد خود افزوده است که صاحب‌نظران باور دارند که رئیس‌جمهوری این شورا را "برای انحراف افکار عمومی" تشکیل داده است.

به نوشته این روزنامه، رئیس‌جمهوری روند جداگانه‌ای را با "تیم خاص" خود در کاخ ریاست‌جمهوری در راستای مصالحه با شورشیان به پیش می‌برد.

آقای کرزی مصالحه با شورشیان را از برنامه‌های اصلی خود می‌داند و برای اجرای این برنامه شورای عالی صلح را تشکیل کرده است. مسئولان این شورا انتقادها علیه خود را رد می‌کنند و می‌گویند که آنها در راستای تامین صلح و ارتباط با مخالفان برنامه‌هایی را به اجرا گذاشته‌اند.

ماندگار در مطلب اصلی خود از فرستادن نامه‌هایی از سوی حامد کرزی، رئیس‌جمهوری افغانستان، به رهبران سیاسی و مذهبی پاکستان انتقاد کرده و نوشته است که ارسال چنین نامه‌‌ای استراتژی و به تعبیر نویسنده، "سلطه‌طلبی" پاکستان در مورد افغانستان را تغییر نمی‌دهد.

آقای کرزی کلیک دیروز (۲۳ میزان/مهر) و در پی حمله مسلحانه افراد وابسته به گروه طالبان به ملاله یوسف‌زی دانش‌آموز ۱۴ ساله پاکستانی، به رهبران سیاسی و مذهبی پاکستان نامه فرستاد و از آنها خواست که در امر مبارزه با تروریسم جدی باشند.

ماندگار در ادامه با اشاره به موشک‌پرانی ظاهرا منسوب به نظامیان پاکستانی به مناطق شرقی افغانستان نوشته است که آقای کرزی نه تنها نتوانسته جلو آن را بگیرد، بلکه حتی نتوانسته است که واقعیت این حملات را در گفتگو با پاکستان و متحدان خود و از جمله آمریکا ثابت کند.

تحلیل نویسنده این است که ارسال این نامه‌ها برای جلب توجه پاکستان به مبارزه با تروریسم "کار بیهوده‌ای" است. این روزنامه افزوده که احتمالا آقای کرزی "تحت تاثیر مشاوران پاکستانی‌مآبش" دست به نگارش این نامه‌ها زده باشد که از آنها "خیلی حساب می‌برد".

جواد بهزاد در مقاله‌ای در سروش ملت نوشته است که عمران خان، سیاستمدار پاکستانی با صدور "فتوا" در مورد جنگ افغانستان، تلاش دارد که "تیشه به ریشه دین بکوبد".

به نظر این نویسنده، صدور "فتوا" از جانب شخصی که خود فردی "سکولار" است، اهانت به مراجع صدور فتوا شمرده می‌شود.

گزارش‌ها حاکی از آن است که عمران خان که دو دهه از زندگی‌اش را کریکت بازی کرده و از سال ۱۹۹۶ میلادی به این سو وارد سیاست شده، اخیرا گفته است جنگی که علیه نیروهای خارجی در افغانستان جریان دارد، "جهاد" است. این اظهارات در افغانستان به صورت گسترده‌ای با واکنش منفی مواجه شده است.

نویسنده سروش ملت تقبیح و رد این اظهارات از سوی شورای علمای افغانستان را ناکافی دانسته و نوشته است که علمای مسلمان در همه کشورهای اسلامی باید با این گونه اظهارات برخورد کنند، حتی اگر هدف عمران بهره‌برداری سیاسی از این اظهارات باشد هم علما نگذارند که از اسلام چنین استفاده‌ای صورت گیرد.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.