۵۰۰ فیلم‌ساز و هنرپیشه در جشنواره فیلم 'خورشید' افغانستان

به روز شده:  12:43 گرينويچ - دوشنبه 15 اکتبر 2012 - 24 مهر 1391

این یکی از بزرگترین جشنواره های سینمایی بود که تا اکنون در افغانستان برگزار شد

جشنواره فیلم 'خورشید' در افغانستان با شرکت پنجصد فیلم ساز و هنرپیشه برگزار شد. این جشنواره فیلم های افغانی از سوی تلویزیون خصوصی 'خورشید' یکی از پنجاه تلویزیون خصوصی در افغانستان برگزار شد.

هشت هنرپیشه سینمای بالیوود نیز برای شرکت در این جشنواره به کابل سفر کرد بودند.

این یکی از بزرگترین جشنواره های سینمایی است که تا اکنون در افغانستان برگزار می‌شود.

صنعت سینما و فیلم سازی در این کشور تازه در حال جان گرفتن است. دهها بازیگر و کارگردان و فیلم ساز زن و مرد در این جشنواره سهم داشتند.

برگزار کنندگان این جشنواره گفتند برای برگزاری‌اش هشت ماه برنامه ریزی کرده بودند.

سه تن از فیلم سازان سابقه دار افغان، انجنیر لطیف، جوانشیر حیدری و موسی‌ رادمنش، داوری این جشنواره را به عهده داشتند و در پایان به برترین‌ فیلم‌ها جایزه دادند.

مقام‌های افغان برگزاری این جشنواره را کاری قهرمانانه خواندند.

سید مخدوم رهین، وزیر اطلاعات و فرهنگ افغانستان:"هر گامی را که شما در جهت ساختن یک فیلم، به هر شکلی که باشد بر می‌دارید، کار قهرمانانه‌ای است."

سونیل شیتی، از ستاره‌های سینمای هند است که طرفداران زیادی در افغانستان دارد

آنچه رنگ و روی تازه ای به این جشنواره فیلم افغانی بخشید، شرکت هشت بازیگر و فیلم ساز سینمای بالیوود بود. سینمایی که طرفدارانش در افغانستان بیشمار اند. ستاره‌های فیلم‌های هندی در افغانستان از شهرت زیادی برخوردار اند و تصاویری آنها همه جا حضور دارند.

سونیل شیتی، یکی از این ستاره‌ها است که در جشنواره فیلم خورشید در کابل حضور یافت.

او گفت: "از مدت ها قبل، حتی از پنجاه سال پیش که فیلم‌های هندی ساخته می‌شد، نقش کاراکتر مثبت، مهربان و دلیر در این فیلم‌ها به افغان ها داده می‌شد."

مردم افغانستان کشور هند را از دریچه سینمایش می شناسند و با آن صمیمی شده اند. صمیمیتی که برخی هندی ها می‌گویند دو جانبه است.

اومش مهرا، تهیه کننده و کارگردان سینمای هند نیز در این جشنواره شرکت داشت.

او می‌گوید: "از اینجا بود که شرکت فیلم سازی ما 'ایگل' فیلم شروع شد. چون با آمدن نخستین فیلم ما به افغانستان، این بنیادی شد برای فیلم های دوم، سوم و بعدی ما و ایگل از آنجا شروع به اوج گرفتن کرد و تا امروز در تمام دنیا در حال پرواز است. فقط به خاطر شما مردم افغانستان."

با وجود تلاش‌ها در چند سال اخیر، صنعت سینما در افغانستان تاکنون رشد چندانی نداشته است.

سینماگران افغان هم از کم توجهی به خود و این صنعت شاکی اند. اما با برگزاری چنین جشنواره هایی از این دست امیدواری وجود دارد که توجه بیشتری به سینمای افغانستان جلب شود و آهسته آهسته باعث رشدش شود.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.