تاسف ناتو از کشته شدن سه کودک در هلمند

به روز شده:  17:09 گرينويچ - سه شنبه 16 اکتبر 2012 - 25 مهر 1391

نیروهای ناتو در افغانستان از مرگ "سه غیرنظامی افغان" در یک عملیات علیه شورشیان در جنوب این کشور ابراز تاسف کرده اند.

مقامات افغان پیشتر گفته بودند یکشنبه گذشته (۲۳ میزان/مهر) سه کودک، دو پسر و یک دختر، در نتیجه یک حمله هوایی نیروهای ناتو که شورشیان طالب را در جریان مین‌گذاری در ولایت هلمند هدف قرار می‌داد، کشته شدند.
ناتو با انتشار نامه خبری گفته که این حادثه در نتیجه حمله هوایی اتفاق نیافتده اما در مورد چگونگی کشته شدن غیر نظامیان جزییات بیشتر ارائه نکرده است.

در نامه خبری ناتو آمده: "ائتلاف از وقوع این حادثه عمیقا متاسف است. ما همچنین همدردی خود را با خانواده‌ها و بستگان کسانی که در این حادثه کشته شدند، ابراز می‌کنیم و مسئولیت کامل این حادثه را به دوش می‌گیریم."

ناتو همچنین گفته که با دولت افغانستان در مورد چگونگی این حادثه تحقیقات بیشتری انجام خواهد داد.

مقامات ناتو در گذشته نسبت به بروز تلفات غیرنظامیان عذرخواهی کرده اند.

تلفات غیرنظامیان در نتیجه عملیات ناتو در افغانستان یک مسئله بسیار حساس در روابط میان ائتلاف به رهبری آمریکا در افغانستان و حکومت حامد کرزی بوده است.

رئیس جمهور کرزی غالبا" در برابر چنین حوادثی واکنش خشم‌آلود نشان داده و گفته که چنین حوادثی موجب می‌شود مردم از حکومت فاصله بگیرند.

هر سال صدها غیرنظامی در جنگ افغانستان جان خود را از دست می‌دهند.

سازمانهای بین المللی همه ساله گزارشهایی را در مورد میزان تلفات غیرنظامیان در افغانستان منتشر می کنند و بعد از سال ٢٠٠٥ میلادی همه این گزارشها نشان می دهد که تلفات غیر نظامیان هرسال نسبت به سال قبل افزایش یافته است.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.