'آمادگی افغانها برای تامین امنیت بیش از انتظار است'

به روز شده:  15:05 گرينويچ - سه شنبه 16 اکتبر 2012 - 25 مهر 1391

مرحله های چهارم و پنجم روند انتقال مسئولیت امنیتی با دشواری‎های رو به رو خواهد بود، به دلیل این که این مرحله ها بیشتر در مناطق مرزی به اجرا گذاشته خواهد شد

یک مقام ناتو در افغانستان گفته نیروهای افغان برای به دوش گرفتن مسئولیت های امنیتی بیشتر از آن آماده هستند که در آغاز روند انتقال انتظار می رفت.

براساس گزارشهای رسمی، تا حال مسئولیت تامین امنیت سه چهارم افغانستان از نیروهای بین المللی به نیروهای داخلی واگذار شده است و قرار است در مرحله بعدی این برنامه همه مسئولیت‌های امنیتی به افغانها واگذار شود.

هنوز برای آغاز مرحله چهارم انتقال مسئولیت امنیتی تاریخ مشخص اعلام نشده، اما نیروهای ناتو از دولت افغانستان خواسته که جدول زمانی آن را تعیین کند.

نیروهای بین المللی یاری امنیتی یا آیساف در افغانستان می گویند در مناطقی که مسئولیت تامین امنیت آن به نیروهای افغان واگذار شده، وضعیت امنیتی نسبت به گذشته ۱۰ تا ۱۴ در صد بهبود یافته است.

ریچارد کریپ‌وِل، مسئول روند انتقال مسئولیت امنیتی آیساف گفت: "ارتش و پلیس ملی افغانستان برای تامین امنیت کشورشان توانایی‌ دارند و هر روز بیشتر از پیش نشان می‌دهند که آماده پذیرش مسئولیت‌های امنیتی کشورشان هستند."

آقای کریپ‌ول، در واکنش به نگرانی‌ها مبنی بر این که پس از خروج نیروهای خارجی در سال ۲۰۱۴ نیروهای افغان توان مقابله با مخالفان را نخواهند داشت، گفت تا پایان سال ۲۰۱۴ شمار نیروهای امنیتی افغان به ۳۵۰ هزار نفر خواهد رسید.

این مقام ناتو می گوید بدین باور است که نیروهای مسلح افغانستان تا آن زمان به تنهایی توانایی مقابله با چالش‌ها را خواهند داشت.

بررسی های نیروهای ناتو نشان می‌دهد که ۵۰ در صد از شهروندان افغان امنیت مناطق خود را خوب دانسته و ۴۰ در صد دیگر امنیت را قناعت بخش خوانده اند

او افزود که بررسی های نیروهای ناتو نشان می‌دهد که ۵۰ در صد از شهروندان افغان امنیت مناطق خود را خوب می‌دانند و ۴۰ در صد دیگر امنیت را قناعت بخش خوانده اند.

به گفته آقای کریپ‌ول، در حال حاضر حدود ۸۰ در صد شهروندان افغان به صورت مستقل هدف خشونت قرار نمی گیرند.

او اما معتقد است مرحله های چهارم و پنجم روند انتقال مسئولیت امنیتی با دشواری‎های رو به رو خواهد بود؛ به دلیل این که این مرحله ها بیشتر در مناطق مرزی به اجرا گذاشته خواهد شد.

روند انتقال مسئولیت‌های امنیتی در سال ۲۰۱۱ آغاز شد و انتظار می‌رود که مرحله آخر آن در نیمه سال ۲۰۱۳ تکمیل شود.

در این زمینه بیشتر بخوانید

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.