روزنامه های کابل: سه شنبه، ۲۵ میزان

به روز شده:  06:46 گرينويچ - سه شنبه 16 اکتبر 2012 - 25 مهر 1391

اظهارات اخیر فرستاده ویژه سازمان ملل در افغانستان و مشکل بیکاری در این کشور از موضوع هایی هستند که برخی از روزنامه های کابل در روز دوشنبه به تحلیل و بررسی آنها پرداخته اند.

یان کوبیش فرستاده ویژه دبیر کل سازمان ملل در افغانستان با یک خبرگزاری آلمانی گفته که تصمیم دارد تا دو ماه دیگر زمینه گفتگو میان گروههای مختلف افغانی را برای برقراری صلح در افغانستان فراهم خواهد کرد. او ابراز امیدواری کرده که نمایندگان گروه طالبان هم در این گفتگوها شرکت خواهند کرد.

روزنامه وحدت در سرمقاله خود به اعلام آمادگی آقای کوبیش برای برگزاری گفتگوهای صلح نیروهای سیاسی و نظامی درگیر در قضیه افغانستان، نوشته که ممکن است گفتگوهای صلح چند ماه بعد وارد مرحله تازه ای شود.

به نظر نویسنده وحدت، حالا زمان تاکید بر "خواست حد اکثری" از جانب طرفهای درگیر در مسایل افغانستان به پایان رسیده و براساس تجربه‌های حاصل از گفتگوهای اولیه امکان گفتگوهای موثر و سازنده فراهم شده است. روزنامه معتقد است که حضور سازمان ملل در این گفتگو بر موثریت آن می‌افزاید.

نویسنده وحدت به این باور است که دولت افغانستان توانایی مدیریت گفتگوهای صلح را ندارد و اگر مدیریت این گفتگوها تغییر کند، امیدواری به موفقیت آن بیشتر می‌شود. نویسنده افزوده که پیشگامی سازمان ملل به عنوان یک "میانجی قابل اعتماد" خلای مدیریت در این زمینه را پر می‌کند.

روزنامه افغانستان در سرمقاله خود نوشته که "روزنه‌های امید هنوز به طور کامل بسته نشده و عوامل و دلایل خوش‌بینی از بین نرفته است". نویسنده افزوده که سازمان بر اساس همین عوامل و زمینه‌ها طرح گفتگو میان گروهای سیاسی و از جمله مخالفان مسلح را ارائه کرده است.

سرمقاله‌نویس روزنامه افغانستان معتقد است که هر چند یان کوبیش گفته که گفتگوهای مورد نظر او مذاکرات صلح نیست و تنها نوعی "دیپلماسی غیررسمی برای حل منازعه" است، ولی این امیدواری وجود دارد که این تلاشها پیامدهای مثبتی در راستای تامین صلح و ثبات داشته باشد.

ماندگار در مطلبی با عنوان "ساطور امنیت روانی بر فرق رسانه" نوشته که قرار است تغییراتی در قانون رسانه‌ها وارد شود که ممکن است منجر به محدودیت فعالیت رسانه‌ای در کشور شود.

به نوشته این روزنامه، "امنیت روانی، منافع ملی و پرهیز از نشر مطالب خشونت برانگیز" از ‌هایی است که قرار است وارد این قانون شود.

نویسنده ماندگار افزوده که اگر این موارد در قانون رسانه‌ها درج شود، آزادی رسانه‌ها را محدود و "تک صدایی" را در کشور حاکم خواهد کرد.

پیش از این برخی رسانه‌های دیگر هم از احتمال تغییر قانون رسانه‌ها و افزایش موارد "ممنوعه" در این قانون سخن گفته‌اند، اما مقامهای وزارت اطلاعات فرهنگ این ادعاها را به شدت رد کرده‌اند.

۸صبح در مطلبی با عنوان "فارغ التحصیلان دانشگاه خشت می‌ریزند"، نوشته که شماری از کسانی که مدرک دانشگاهی دارند، ولی به دلیل نیافتن شغل مناسب به کوره های خشت‎پزی روآورده و خشت می‌ریزند.

گزارشگر این روزنامه با یکی از این افراد به نام حمیدالله محمدی مصاحبه کرده و نوشته که آقای محمدی از دانشکده علوم جتماعی دانشگاه بلخ مدرک لیسانس (کارشناسی) گرفته و حالا به شدت تلاش دارد تا خشت بیشتری بریزد تا درآمد بیشتری داشته باشد.

محمدی به این روزنامه گفته که به دنبال کار هجده ماه سرگردان بوده و سرانجام تلاشهای خود را برای استخدام شدن به عنوان آموزگار در یک مکتب/مدرسه متمرکز کرد، اما دیوانسالاری سنگین در اداره‌های آموزش و پرورش او را ناامید کرد.

گزارشگر ۸صبح به نقل از یک مقام اداره کار و امور اجتماعی ولایت قندوز نوشته که او اطلاع دارد که پیش از این ۱۶ تن دیگر هم پس از به دست آوردن مدرک کارشناسی از دانشگاه مشغول کار در کوره‌های خشت‌پزی شده‌اند.

این گزارش هشت صبح در حالی منتشر شده که دیروز (دوشنبه، ۲۴ میزان/مهر) اتحادیه ملی کارگران افغانستان نسبت به وضعیت کار پس از خروج نیروهای خارجی در سال ۲۰۱۴ ابراز نگرانی کرد. رئیس این اتحادیه گفت که ممکن است در آینده فرصت‌های شغلی کمتر شود و شمار بیکاران بیشتر.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.