بریتانیا: به پشتبانی دراز مدت از افغانستان متعهد هستیم

به روز شده:  23:15 گرينويچ - سه شنبه 16 اکتبر 2012 - 25 مهر 1391
وارسی

خانم وارسی بر تعهدات کشورش در برابر افغانستان تاکید کرده است

یک مقام ارشد دولت بریتانیا گفته است که کشورش تمامی تعهداتش را در برابر افغانستان ایفا خواهد کرد و این کشور را پس از ۲۰۱۴ تنها نخواهد گذاشت.

خانم سعیده وارثى Baroness Warsi معاون ارشد وزارت خارجه بریتانیا که برای بررسی اجرای معاهده استراتژیک بریتانیا و افغانستان که در ۲۸ جنوری امسال میان رهبران دو کشور امضا شد به کابل رفته است بار دیگر بر تعهدات درازمدت کشورش در برابر افغانستان تاکید کرده است.

وی گفته است "در حالی که پس از سال ۲۰۱۴ نیروهای نظامی بریتانیا در این کشور حضور نخواهند داشت تعهدات بی سابقه بریتانیا و متحدین آن که در کنفرانس های شیکاگو و توکیو صورت گرفته به روشنی بیانگر آن است که ما از افغانستان برای مدت طولانی پشتیبانی خواهیم کرد."

وی افزوده است: "این تعهدات، در کنار تلاش یک روند فراگیر سیاسی برای حفظ دستاوردهای تاریخی که افغانستان در ده سال گذشته در زمینه هایی از قبیل آموزش و پرورش، حقوق زنان و توسعه اقتصادی بدست آورده، حیاتی و مهم است."

اظهارات این مقام ارشد بریتانیا در حالی منتشر می‌شود که چند روز پیش فرستاده ویژه سازمان ملل در افغانستان نیز گفت که جامعه جهانی اجازه نمی‌دهد، افغانستان با وضعیتی که گروه بین المللی بحران پیشبینی کرده، مواجه شود.

این گروه در گزارش اخیر خود هشدار داده که اگر اقدامات جدی از همین اکنون روی دست گرفته نشود، ممکن است پس از خروج نیروهای ناتو در سال ۲۰۱۴، حکومت افغانستان سقوط کند و جنگ داخلی در این کشور آغاز شود.

این گروه در گزارش تازه خود در مورد افغانستان گفته است از آنجاییکه افغاسنتان دچار نفاق و فساد است این کشور پس از خروج نیروهای امریکایی و ناتو در سال ۲۰۱۴ آمادهء برعهده گرفتن مسوولیت های امنیتی نیست.

این گروه سپس به ابهام در برگزاری انتخابات ریاست جمهوری و پارلمانی، نگرانی از تکرار تقلب در انتخابات و انتقال قدرت به حکومت منتخب بعدی در افغانستان می پردازد در گزارش آمده: "این تقریبا قطعی است که در شرایط کنونی، انتخابات ۲۰۱۴ با تقلب وسیع همراه خواهد بود. تخلف انتخاباتی در جنوب و شرق، جایی که امنیت رو به خرابی است، فراگیر خواهد بود، مگر این که جلوگیری از آن تضمین شود."

این گزارش افزوده که حامد کرزی رئیس جمهوری افغانستان که در انتخابات آینده حق شرکت ندارد، ممکن است زمینه‌های غیرقانونی را برای پیروزی کاندیدای مورد نظرش فراهم کند.

ظاهرا چنین به نظر میرسد که گروه بین المللی بحران این گزارش را بیشتر بر مبنای گفتگو و مصاحبه با مخالفان سیاسی دولت حامد کرزی تهیه کرده است.

در این گزارش به قابلیت‌ها و ظرفیت‌های بالفعل و بالقوه نظام سیاسی و ارتش افغانستان اشاره نشده و به نظر می‌رسد که تهیه کنندگان گزارش بیشتر به حدس و گمانها و شایعاتی اتکا کرده اند که از این و آن شنیده اند.

در هیچ جایی از این گزارش به نقل قول از منابع دولتی در افغانستان و مقامات ناتو استناد نشده و ارزیابی و دیدگاه‌های مراجع دولتی در مورد ظرفیت‌های آن در برابر چالش‌های آینده مطرح نشده است.

گروه بین المللی بحران از همین حالا نیروهای مسلح افغانستان را نه تنها فاقد صلاحیت بر عهده گرفتن مسوولیت‌های امنیتی در غیاب نیروهای بین المللی می‌داند بلکه معتقد است که این ارتش به جای وفاداری به منافع ملی به وابستگی‌های فرقه ای و گروهی متعهد است.

این درحالیست که نیروهای بین المللی یاری امنیتی یا آیساف در افغانستان می‌گویند در مناطقی که مسئولیت تامین امنیت آن به نیروهای افغان واگذار شده، وضعیت امنیتی نسبت به گذشته ۱۰ تا ۱۴ در صد بهبود یافته است.

مقامات آیساف می‌گویند: "ارتش و پلیس ملی افغانستان برای تامین امنیت کشورشان توانایی‌ دارند و هر روز بیشتر از پیش نشان می‌دهند که آماده پذیرش مسئولیت‌های امنیتی کشورشان هستند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.