روزنامه های کابل: چهارشنبه، ۲۶ میزان

به روز شده:  09:00 گرينويچ - چهارشنبه 17 اکتبر 2012 - 26 مهر 1391

همکاری های منطقه ای برای تامین امنیت و رشد اقتصادی، از مسایل اصلی مورد بحث سرمقاله ها و مطالب تحلیلی روزنامه های چاپ امروز کابل است.

روزنامه دولتی انیس در تیتر اول خود از قول حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان نوشته که "بدون مبارزه صادقانه و مشترک دولتهای منطقه، پیروزی در برابر تروریسم ناممکن است".

به نوشته این روزنامه، آقای کرزی این سخن را روز سه شنبه، ۲۵ میزان/مهر در دوازدهمین اجلاس سران سازمان همکارهای اقتصادی، اکو در باکو پایتخت جمهوری آذربایجان گفته است.

انیس افزوده که آقای کرزی با تاکید بر این که "هیچ کسی نمی تواند از شر تروریسم در مان باشد"، تاکید کرده که "ما باید صادقانه بپذیریم که تروریسم در منطقه ما دارای پناهگاهها و تسهیلاتی می باشد".

او افزوده که "سازمانهای تروریستی مانند القاعده، جنبش اسلامی ازبکستان، تحریک طالبان پاکستان، جنبش ترکستان شرقی، تروریستهای چیچن در منطقه ما حضور دارند، آموزش می بینند و دست به فعالیتهای تخریبی می زنند." آقای کرزی از شورشیان افغان نام نبرده است.

روزنامه محور در سرمقاله شماره امروز خود نوشته که در میان اعضای اکو، کشورهایی هستند که برای گروههای تروریستی "پناهگاه و منابع مالی" فراهم کرده اند و توسعه اقتصادی را در منطقه با چالشهای جدی مواجه کرده اند.

هر چند روزنامه از این کشورها نام نبرده، اما تاکید کرده که اگر اعضای اکو واقعا خواستار توسعه اقتصادی در منطقه هستند، باید موانع رشد اقتصادی در منطقه را از بین ببرند، برای تامین امنیت و ثبات در افغانستان همکاری کنند و از حمایت از گروههایی که مانع پیشرفت منطقه شده، دست بردارند.

محور با اشاره با موقعیت جغرافیایی افغانستان نوشته که هر نوع مشکل امنیتی و ادامه خشونت در این کشور می تواند به کشورهای دیگر عضو سازمان همکاری های اقتصادی اکو هم سرایت کند.

روزنامه تاکید کرده که به همین دلیل باید کشورهای عضو اکو از تلاشهای دولت افغانستان در راستای تامین امنیت و صلح به صورت "صادقانه" حمایت کنند. به نظر محور، اگر این کشورها از این تلاشهای دولت افغانستان حمایت کنند، در واقع کار مهمی در راستای تقویت اقتصاد منطقه هم انجام داده اند.

اما روزنامه افغانستان در سرمقاله خود نوشته که افغانستان خود باید تلاش کند که از موقعیت جغرافیایی خود و ظرفیت های منطقه ای برای تامین امنیت استفاده کند. نویسنده تاکید کرده که سیاستگذاران کشور باید با سیاستگذاری درست و منطقی از زمینه های موجود استفاده کنند.

به نظر نویسنده، به همان میزانی که دولتمردان افغان احساس می کنند که کشورهای منطقه در امور داخلی این کشور مداخله می کنند، این کشورها هم احساس نیاز به افغانستان می‌کنند. روزنامه تاکید کرده که دولتمردان افغان باید از این احساس نیاز همسایه ها به عنوان فرصت استفاده کنند.

روزنامه هشدار داده که اگر دولتمردان افغانستان نتوانند با استفاده از این ظرفیت‌ها و زمینه ها برای تقویت دولت و تامین ثبات در کشور استفاده کنند، این کشور با مشکلات بیشتری مواجه خواهد.

نویسنده روزنامه افغانستان همچنین با اشاره به این که برخی تلاش دارند که زمینه های داخلی بحران در کشور را نادیده بگیرند، نوشته که بحرانی که در سی سال گذشته افغانستان درگیر آن بوده، بدون زمینه های داخلی نمی تواند دوام بیاورد.

۸صبح با اشاره به اظهارات اخیر یان کوبیش فرستاده ویژه دبیر کل سازمان ملل در افغانستان در مورد آغاز تلاشهایش برای گفتگوهای "غیررسمی" برای صلح، نوشته که طالبان این سخنان را "جدی نمی گیرند" و او نمی تواند نماینده ملا عمر را در این گفتگوها بیاورد.

آقای کوبیش اخیرا در گفتگو با یک خبرگزاری آلمانی گفت که در نظر دارد تا دو ماه دیگر گفتگوهایی را با شرکت گروههای سیاسی و طرفهای درگیر جنگ در افغانستان و از جمله گروه طالبان، برگزار کند.

به نظر سرمقاله‏نویس ۸صبح، محافل "حامی گروه طالبان در پاکستان" اجازه نمی دهند که سران این گروه پیش از سال ۲۰۱۴، زمان خروج نیروهای خارجی از افغانستان، در هیچ نوع مذاکره ای شرکت کنند. نویسنده افزوده که پاکستان فکر می کند در آن سال مواضع طالبان تقویت می شود و امتیاز بیشتری می گیرد.

به نوشته روزنامه، پاکستانی ها در گذشته با شرکت طالبان در مذاکرات صلح مخالفت کرده بودند و در گذشته زمانی که ملا برادر، از فرماندهان سابق طالبان که باب مذاکره با نماینده پیشین سازمان ملل در افغانستان گشوده بود، از سوی پاکستانی ها بازداشت شد و برخی دیگر هم به همین دلیل "کشته شدند".

۸صبح در ادامه نتیجه گیری کرده که گروه طالبان زمانی در گفتگوهای میان افغانها به صورت جدی شرکت خواهد کرد که "حامیان آن در پاکستان" تحت فشار قرار گیرند یا پایگاههای این گروه در پاکستان نابود شود تا این گروه مجبور به مذاکره شود.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.