بسته پیشنهادی احزاب و جامعه مدنی افغانستان در مورد انتخابات

به روز شده:  12:15 گرينويچ - چهارشنبه 17 اکتبر 2012 - 26 مهر 1391

عبدالله عبدالله: بی‌تفاوتی و دستبرد به سرنوشت مردم، قابل تحمل نخواهد بود

شماری از احزاب سیاسی در افغانستان هشدار داده اند، اگر حکومت در برگزاری انتخابات شفاف و عادلانه جدی عمل نکند، حوادث تلخ در انتظار این کشور خواهد بود.

این موضوع در همایشی با شرکت ده‌ها حزب سیاسی، نهادهای مدنی و یک سازمان ناظر بر انتخابات روز چهارشنبه (۲۶ میزان/مهر) در کابل عنوان شد.

شرکت کنندگان این همایش تاکید کردند که تعیین زمان برگزاری انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۹۳، تامین امنیت، عدم مداخله دولت و توزیع عادلانه امکانات دولتی، می تواند مشکلات انتخابات را کاهش دهد.

جانداد اسپین‌غر رئیس اجرایی بنیاد انتخابات انتخابات آزاد و عادلانه گفت در این همایش احزاب و نهادهای مدنی یک بسته پیشنهادی را در مورد برگزاری انتخابات تصویب کردند تا به حکومت ارائه شود.

او گفت: "نهادهای مدنی و احزاب در مورد یک رشته اصول با هم توافق کردند. همه از این سند حمایت می کنند و نقطه اختلافی بین احزاب و نهادهای مدنی در مورد این اصول وجود ندارد."

نادر نادری از اعضای بنیاد آزاد و عادلانه گفت که این نخستین باری است که احزاب سیاسی و نهادهای مدنی در باره مسایل مربوط به انتخابات به "اجماع سیاسی" می رسند.

او افزود که این اجماعی سیاسی می‌تواند فشار لازم را بر کسانی وارد کند که به گفته او، علاقمند نیستند از روند برگزاری انتخابات شفاف حمایت کند.

اما رهبران برخی گروه‌های سیاسی حاضر در این همایش در مورد پذیرفته شدن این بسته پیشنهادی از سوی حکومت و عملی شدن آن با خوشبینی توام با نگرانی اظهار نظر کرده اند.

عبدالله عبدالله رهبر ائتلاف ملی گفت: "همان‌طوری که روند انتقال مسئولیت نظامی و امنیتی به خوبی صورت می‌گیرد، روند انتقال سیاسی هم مطابق قانون و بر اساس انتخابات سالم صورت گیرد و در این مورد هر نوع بی‌تفاوتی و دستبرد به سرنوشت مردم برای مردم قابل تحمل نخواهد بود."

تامین امنیت انتخابات از مسایل عمده مورد تاکید نهادهای مدنی و احزاب سیاسی است

امرالله صالح رئیس پیشین اداره امنیت ملی هم که در این همایش حضور داشت، گفت نادیده گرفتن پیشنهادهای مطرح شده در این همایش، پیامد خوبی نخواهد داشت.

او هشدار داد: "در این جا گروه و قوم خاصی نظر خود را بیان نکرده، بلکه طیف‌های مختلف چپی، راستی، اسلامگرا و معتدل همه این جا گرد هم آمدند. نادیده گرفتن این خواسته‌ها افغانستان را به سوی بحران می‌برد."

پیش از این شماری از احزاب سیاسی این نگرانی را مطرح کرده‌اند که ممکن است انتخابات آینده ریاست جمهوری به موقع و به صورت شفاف برگزار نشود

اما اخیرا حامد کرزی رئیس جمهوری افغانستان با تاکید گفته است که این انتخابات به موقع برگزار می‌شود و تلاش خواهد کرد که از هر نوع تقلب در آن جلوگیری شود.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.