راسموسن درکابل: اول آموزش می‌دهیم بعد سلاح سنگین

به روز شده:  11:56 گرينويچ - پنج شنبه 18 اکتبر 2012 - 27 مهر 1391
عکس: از آرشیو

آنرس فو راسموسن دبیرکل ناتو در سفرش به کابل گفته است که ناتو پس از سال ۲۰۱۴ به کمک‌های خود به افغانستان به ویژه در زمینه آموزش نیروهای امنیتی، ادامه خواهد داد.

آقای راسموس که در یک کنفرانس خبری مشترک با حامد کرزی رئیس جمهوری افغانستان در کابل صحبت می کرد به خبرنگاران گفت، ناتو سلاح سنگین نیز در اختیار نیروهای افغان قرار خواهد داد، اما این سلاح‌ها زمانی در اخیتار این نیروها قرار خواهد گرفت که به اندازه کافی آموزش دیده باشند و توانایی استفاده از این سلاح‌ها را داشته باشند.

این اظهارات آقای راسموسن در واقع پاسخی است به نگرانی های حامد کرزی رئیس جمهوری افغانستان که قبلا گفته بود اگر غرب سلاح سنگین در اختیار نیروهای افغان قرار ندهد، این کشور از روسیه، چین و هند سلاح سنگین می خرد.

دولت افغانستان همیشه از متحدان غربی اش خواسته است تا ارتش و نیروهای امنیتی این کشور را به سلاح های مدرن سنگین مجهز کند تا این نیروها به ویژه پس از خروج نیروهای ناتو و ائتلاف بین المللی ضد تروریسم از افغانستان، بتوانند امنیت افغانستان را به تنهایی تامین کنند.

دبیرکل ناتو همچنین گفته است که برنامه مرحله به مرحله انتقال مسئولیت های امنیتی از نیروهای ناتو به نیروهای افغان، مطابق برنامه و پیش‌بینی انجام شده و درحال حاضر تامین امنیت حدود ۸۰ در صد خاک افغانستان را نیروهای افغان به عهده دارند.

آقای کرزی نیز از این رشد و تقویت نیروهای افغان و پیشرفت مرحله انتقال، ابراز رضایت کرد و گفت این برنامه تا کنون به خوبی پیش رفته است.

مساله انتخابات

آقای کرزی در این کنفرانس خبری در مورد انتخابات نیز سخن گفت و تاکید کرد که عضویت خارجی ها در کمیسیون رسیدگی به شکایات انتخاباتی، خلاف منافع ملی افغانستان است.

مجلس افغانستان در ۲۴ سپتامبر، قانونی را تصویب کرد که ساختار و اختیارات کمیسیون انتخابات و کمیسیون رسیدگی به شکایت‌های انتخاباتی، در آن مشخص شده است. بر اساس این قانون، دو تن از اعضای کمیسیون رسیدگی به شکایت های انتخاباتی باید، خارجی باشند و از سوی سازمان ملل متحد معرفی شوند.

عضویت دو خارجی در کمیسیون رسیدگی به شکایت های انتخاباتی، در مجلس نیز جدال جدی را بین نمایندگان به دنبال داشت. سرانجام همه در مجلس تصویب کردند که دو عضو این کمیسیون خارجی باشند.

این قانون هنوز نافذ نشده است و برای اجرایی شدن، نیازمند امضای رئیس جمهور کرزی است.

اظهارات اخیر آقای کرزی نشان می دهد که او مایل نیست این قانون را امضا کند.

پاسخ به پاکستان

اخیرا مقام‌های پاکستانی گفته اند که دولت افغانستان اعضای مهم رهبری طالبان پاکستانی را در نورستان و کنر، پناه داده اند و حمله به ملاله یوسفزی نیز در افغانستان طراحی شده است. آقای کرزی در این کنفرانس خبری به ادعاهای مقام های پاکستانی نیز پاسخ داد و گفت طالبان در دو سوی مرز، در رفت و آمد هستند و هردو کشور باید مبارزه با افراط گرایی را جدی بگیرند.

مقام های پاکستان و افغانستان در سالهای گذشته اتهام های متقابلی را در حمایت از شورشیان علیه یکدیگر مطرح کرده اند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.