روزنامه های کابل: شنبه، ۲۹ میزان

به روز شده:  08:37 گرينويچ - شنبه 20 اکتبر 2012 - 29 مهر 1391

مسایل مربوط به انتخابات و آینده افغانستان از موضوع های عمده مورد بحث در مطالب اصلی روزنامه های چاپ روز دوشنبه کابل است.

۸صبح در مطلب اصلی خود با عنوان "افزایش بی‌اعتمادی سیاسی" نوشته که مخالفت حامد کرزی رئیس جمهوری افغانستان با حضور دو خارجی در کمیسیون بررسی شکایات انتخاباتی، "بی‌اعتمادی سیاسی" را در افغانستان تقویت می‌کند.

اخیرا مجلس نمایندگان با تصویب قانون تشکیلات و صلاحیت های کمیسیون انتخابات، حضور دو شهروند خارجی با معرفی سازمان ملل را پذیرفت و مخالفان سیاسی آقای کرزی هم حضور آنها در این نهاد را باعث کاهش اثرگذاری افراد منصوب رئیس جمهوری می دانند.

به نظر نویسنده ۸صبح، حامد کرزی در صدد ایجاد فضای اعتماد نیست و مخالفت او با حضور نمایندگان سازمان ملل در کمیسیون شکایات انتخاباتی، گروههای سیاسی و جامعه مدنی را ناامید کرده است. نویسنده افزوده که این مخالفت او هیچ هواداری در محافل سیاسی ندارد.

سرمقاله‌نویس این روزنامه معتقد است که مخالفت آقای کرزی زمینه را برای تبلیغات مخالفانش در مورد این که ممکن است حکومت برای "سازماندهی تقلب گسترده" در انتخابات تلاش کند، فراهم می‌کند. روزنامه تاکید کرده که این وضعت بی‌اعتمادی را در فضای سیاسی افزایش می‌دهد.

۸صبح در ادامه مطلب خود تاکید افزوده که برای برگزاری انتخابات شفاف و سالم در سال ۱۳۹۳، لازم است که بین گروههای سیاسی، جامعه مدنی، ‌های مطرح سیاسی و حکومت اعتماد کافی وجود داشته باشد و حکومت باید در این امر پیشگام شود.

ماندگار در مقاله‌ به قلم پرویز مهاجر نوشته که آینده افغانستان در گرو انتخابات آینده است و هشدار داده که اگر این انتخابات برگزار نشود یا به صورت درست برگزار نشود، دیگر هیچ چشم‌انداز روشنی برای مردم افغانستان در مورد آینده باقی نمی‌ماند.

این روزنامه در سرمقاله خود نوشته که افغانستان برگزاری انتخابات عادلانه و شفاف در سال ۱۳۹۳ نیاز به "خانه‌تکانی سیاسی" دارد تا بتواند به نیازهای مردم با مسئولیت پاسخ دهد. به نظر روزنامه، "وفاق ملی" برای برگزاری انتخابات و مدیریت مناسبات کشور با جامعه جهانی پس از ۱۳۹۳ بسیار ضروری است.

روند خروج تدریجی نیروهای خارجی در همین سال به پایان ‌رسد و به باور ماندگار، مناسبات افغانستان پس از آن وارد مرحله تازه‌ای خواهد شد که بدون مشارکت همه گروههای سیاسی و جامعه مدنی، مدیریت درست آن ممکن است.

سرمقاله‌نویس ماندگار معتقد است که برگزاری نشست اخیر دهها حزب و نهاد مدنی در مورد انتخابات آینده ریاست جمهوری فرصت و نشانه خوبی برای به میان آوردن اجماع ملی در ارتباط با مسایل کلان کشور و زمینه‌سازی برای زندگی سیاسی نوین بود.

روزنامه وحدت در سرمقاله خود دولت را متهم کرده که در مورد مبارزه با تروریسم در کشور "غیرمسئولانه" برخورد می‌کند و با اعلام آمادگی برای پذیرش مسئولیت امنیتی پیش از وقت، نسبت به پیامدهای منفی آن، از خود بی‌توجهی نشان می‌دهد.

اخیرا آقای کرزی در یک کنفرانس مشترک خبری با اندرس فو راسموسن، دبیر کل پیمان ناتو در کابل گفت که نیروهای امنیتی افغانستان آماده به دوش گرفتن مسئولیت امنیتی پیش از سال ۲۰۱۴ هستند. خروج تدریجی نیروهای خارجی در این سال به پایان می‌رسد.

روزنامه افزوده که در حال حاضر تلفات نیروهای امنیتی افغانستان در جنگ با شورشیان و گروههای تروریستی ماهانه به ۴۰۰ نفر می‌رسد و با این وضعیت تاکید آقای کرزی بر آمادگی این نیروها پیش از موعد برای به دوش گرفتن مسئولیت امنیتی، به بیک تعبیر به معنای آماده نبودن این نیروها است.

نویسنده وحدت معتقد است که هماهنگی ساختاری، تقویت روحیه ملی و پر کردن شکافهای اطلاعاتی نیروهای امنیتی، پیش شرط آمادگی این نیروها برای به دوش گرفتن مسئولیت پس از ۲۰۱۴ است. نویسنده تاکید کرده که دولت باید مسایل امنیتی را آسیب شناسی کند و با جامعه جهانی هم در این مورد تعامل مناسب داشته باشد.

راه نجات در سرمقاله خود به بررسی وضعیت حقوقی نیروهای خارجی پس از سال ۲۰۱۴ میلادی پرداخته و نوشته که این مساله از مهمترین موضوعاتی است که در جنگ و صلح و ایجاد ثبات یا دوام بحران در افغانستان اهمیت بسیاری دارد.

به نظر نویسنده، اهمیت این موضوع دبیر کل ناتو را به کابل آورد و او در این مورد با رئیس جمهوری افغانستان صحبت کرد. به نوشته راه نجات، آقای کرزی گفته است که پذیرش مصونیت قضایی نیروهای خارجی، مشروط به تامین امنیت، ایجاد ثبات و حفظ مرزهای افغانستان است.

راه نجات با انتقاد از این سخن آقای کرزی، نوشته که اظهارات او در این مورد به صورت "دقیق تنظیم نشده است". به باور روزنامه، مردم افغانستان به هیچ قیمتی حاضر به پذیرفتن این مساله نیستند. به نظر نویسنده، ممکن است آقای کرزی این سخنان را در ارتباط با امضای قرارداد امنیتی با آمریکا و غرب گفته باشد.

به باور روزنامه، ممکن است آقای کرزی این شرایط را به عنوان پیش‌شرط امضای این قرارداد هم مطرح کند ــ شرایطی که به نظر روزنامه، در کوتاه‌مدت عملی نیست. راه نجات در نهایت هشدار داده که اگر آقای کرزی مصونیت قضایی سربازان آمریکایی را بپذیرد، این امر "قیام‌های ملی" را در پی خواهد داشت.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.