دو نهاد مدنی افغان: خارجی‌ها در نهادهای انتخاباتی نباشند

به روز شده:  12:55 گرينويچ - 21 اکتبر 2012 - 30 مهر 1391

پیش از این مجلس نمایندگان افغانستان در مصوبه قانون تشکیل و صلاحیت های کمیسیون انتخابات عضویت دو نماینده سازمان ملل در کمیسیون شکایات انتخاباتی را تصویب کرده است

دو نهاد مدنی افغانستان قید حضور دو شهروند خارجی در کمیسیون شکایات انتخاباتی در قانون را مایه نگرانی دانسته و با آن مخالفت کرده‌اند.

پیش از این مجلس نمایندگان افغانستان در مصوبه قانون تشکیل و صلاحیت‌های کمیسیون مستقل انتخابات حضور که از سوی این مجلس تصویب شده، دو نماینده سازمان ملل در کمیسیون شکایات انتخاباتی را پذیرفته است.

این امر با حمایت شماری از گروههای سیاسی و برخی از نهادهای مدنی و مخالفت حامد کرزی رئیس جمهوری مواجه شده است.

شبکه حقوقدانان و مرکز هماهنگی جامعه مدنی به مجلس سنا پیشنهاد کرده که هنگام بررسی مصوبه مجلس نمایندگان، این مورد را بازنگری کند.

عبدالستار سعادت فعال مدنی گفت: "ماده چهارم قانون اساسی حاکمیت ملی را متعلق به مردم افغانستان می‌داند و کمیسیون شکایات انتخاباتی کمیسیون باصلاحیتی است که تصمیم‌های کمیسیون انتخابات را به چالش می‌کشد. مثلا کمیسیون انتخابات کسی را آورد، اما کمیسیون شکایات انتخاباتی به او می‌گوید که تو نباش."

آقای سعادت همچنین گفت که پذیرفتن عضویت شهروندان خارجی در نهادهای انتخاباتی مغایر منشور سازمان ملل نیز است. به گفته او، عضویت افراد دراین نهادها مساله داخلی کشورها است و ربطی به خارجی‌ها ندارد.

چند روز پیش حامد کرزی رئیس جمهوری هم عضویت دو شهروند خارجی با معرفی سازمان ملل در کمیسیون شکایات انتخاباتی را نقض حاکمیت ملی افغانستان خواند.

اما گروه‌های اپوزیسیون و برخی از نهادهای مدنی از مصوبه مجلس نمایندگان مبنی بر تایید حضور دو نماینده سازمان ملل حمایت کرده و گفته‌اند که این امر به شفافیت بیشتر در انتخابات کمک می‌کند و مانع مداخله مقام‌ها و نهادهای دولتی در انتخابات می‌شود.

شبکه حقوق دانان و مرکز هماهنگی نهادهای مدنی همچنین تاکید کرده اند که در قانون تشکیل و صلاحیت‌های کمیسیون انتخابات موارد کیفری در مورد انتخابات هم درج شود.

عبدالستار سعادت گفت که هر چند در قانون انتخابات از تخلف و تقلب انتخاباتی ذکر شده، اما "جرم" پیش‌بینی نشده است. به گفته او، این موضوع باید در قانون انتخابات در نظر گرفته شود.

مصوبه قانون تشکیل و صلاحیت‌های کمیسیون انتخابات از سوی مجلس نمایندگان تصویب شده و به مجلس سنا فرستاده شده. حالا مجلس سنا می‌تواند این مصوبه را بازنگری کند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.