روزنامه های کابل: یکشنبه ۳۰ میزان

به روز شده:  08:17 گرينويچ - 21 اکتبر 2012 - 30 مهر 1391

وضعیت افغانستان پس از سال ۲۰۱۴، در محور بحث های روزنامه های چاپ امروز کابل قرار دارد.

روزنامه دولتی انیس در سرمقاله خود با عنوان "نیروهای خارجی پس از سال ۲۰۱۴ افغانستان را ترک نمی‌کنند" نوشته که این نیروها در این سال به ماموریت نظامی خود پایان می‌دهند، اما به ماموریت آموزشی خود ادامه داده و در کنار نیروهای داخلی باقی خواهند ماند.

این روزنامه افزوده که هر چند نگرانی‌هایی در رسانه‌ها و محافل سیاسی همواره نسبت به وضعیت کشور پس از سال ۲۰۱۴ مطرح می‌شود، اما با افزایش توانایی نیروهای داخلی برای به دوش گرفتن مسئولیت تامین امنیت و ادامه ماموریت نیروهای خارجی، دیگر این نگرانی وجود نخواهد داشت.

به باور انیس، در سال ۲۰۱۴ همزمان با انتخابات ریاست جمهوری، روند واگذاری مسئولیت امنیتی به نیروهای افغان با موفقیت تکمیل خواهد شد و نویسنده ابراز اطمینان کرده که پس از آن افغانستان به سوی صلح، ثبات و توسعه گام‌های استواری برخواهد داشت.

روزنامه‌های باور ملی و سرنوشت در تیترهای اول خود نوشته‌اند که گلبدین حکمتیار رهبر فراری حزب اسلامی افغانستان در طرحی که به ۶۰ تن از رهبران سیاسی فرستاده، پیشنهاد کرده که در شش ماه اول سال ۲۰۱۴ انتخابات ریاست جمهوری، مجلس نمایندگان و شوراهای ولایتی همزمان برگزار شود.

به نوشته باور ملی، آقای حکمتیار ضمن تاکید بر جلوگیری از بروز بحران و جنگ‌های داخلی پس از ۲۰۱۴ از طریق گفتگوهای میان افغانها، گفته که نیروهای امنیتی افغانستان با ساختار کنونی خود باقی بمانند و تا زمان برگزاری انتخابات، یک حکومت ائتلافی تشکیل شود.

سرنوشت نوشته که رهبر حزب اسلامی در طرح خود گفته که نیروهای خارجی باید بیرون شوند و ادامه حضور آنها تنها به معنای ادامه بحران است. به گفته او، کسانی که بر ادامه حضور نیروهای خارجی تاکید دارند باید بدانند که این نیروها تنها به منافع خود فکر می‌کنند و نه کسان دیگر.

روزنامه وحدت با اشاره به کشته شدن شش مامور پلیس به دست یک همکار و آشپز پاسگاه خود در ولایت جنوبی هلمند نوشته که علی‌رغم خوش‌بینی حکومت، نفوذ "شورشیان و تروریست‌ها" در صفوف نیروهای امنیتی مهار نشده است.

این شش پلیس جمعه‌شب (۲۸ میزان/مهر) بر اثر تیراندازی یک مامور پلیس و آشپز پاسگاهی در ولایت هلمند کشته شدند و سخنگوی والی هلمند گفت که این دو تن با طالبان ارتباط داشتند و پلیس مهاجم دستگیر شده و تحت بازجویی قرار دارد.

به نظر نویسنده وحدت، به دلیل شتابی که در روند واگذاری مسئولیت‌های امنیتی به نیروهای داخلی به خرج داده شده، شماری زیادی از شورشیان موفق شده‌اند که وارد نیروهای امنیتی شوند و حالا شناسایی و طرد آنها کار ساده‌ای نیست.

روزنامه با انتقاد از ساختار قومی ارتش نوشته که "نفوذپذیری این نوع ارتشها نسبت به تهدیدها فوق‌العاده است و عدم رفع مشکلات ساختاری ارتش می‌تواند (فروپاشی) شیرازه امنیت کشور را تسریع کند". نویسنده افزوده که "هدف استراتژیک دشمن نابودی ارتش و تسلط بر افغانستان" است.

اما روزنامه ۸صبح در تیتر اول خود از قول رنگین دادفر سپنتا مشاور امنیت ملی رئیس جمهور افغانستان نوشته که "روی کار آمدن طالبان ناممکن است". به نوشته این روزنامه، آقای سپنتان دیروز (شنبه، ۲۹ میزان) در کنفرانس "دهه تغییر و نقش کشورهای منطقه" در هرات این مساله را عنوان کرد.

به گزارش روزنامه مشاور امنیت ملی افغانستان به همسایه‌هایی که با کشورهای غربی روابط تیره دارند، هشدار داده که تحولات عمده‌ای در یک دهه گذشته در افغانستان روی داده و این وضعیت دیگر به طالبان اجازه نمی‌دهد که دوباره به قدرت برسند.

ماندگار با اشاره به قیام‌های ضدطالبان در برخی مناطق که گفته شده از سوی مردم صورت گرفته، نوشته که "چند و چون این قیامها زیر سوال" است. نویسنده افزوده که این استدلال مخالفان این قیام‌ها منطقی است که گفته‌اند فرماندهان حزب اسلامی و طالبان این قیامها را رهبری می‌کنند.

به نظر مقاله‌نویس ماندگار، سازماندهی خودسرانه این قیام‌ها منجر به هرج و مرج و قانون‌شکنی می‌شود و مقصر اصلی آن حکومت است. نویسنده پرسیده که چرا حکومت تا اندازه‌ای در برابر ستم طالبان تمکین کند که خود خود دست به قیام علیه این گروه بزند.

ماندگار همچنین این سوالها را مطرح کرده که چرا این قیامها "رازآلود و مبهم" هستند، قیام کنندگان از کجا سلاح و پول به دست می‌آورند و چرا حکومت از آن به صورت شفاف حمایت نمی‌کند. به نظر نویسنده، اگر حکومت به این پرسش پاسخ ندهد، ادامه این قیام‌ها بیانگر آن است که کاسه‌ای زیر نیم کاسه است.

آرمان ملی در سرمقاله خود با عنوان "سردی و گرسنگی مردم را تهدید می‌کند"، نوشته که همزمان با نزدیک شدن فصل زمستان و سرد شدن هوا، بهای مواد اولیه خوراکی افزایش یافته و این امر فشارهای مالی را بر خانواده‌های فقیر شدت بخشیده است.

به نظر این روزنامه، یکی از دلایل بالا رفتن بهای مواد خوراکی کاهش ارزش افغانی در برابر ارز خارجی و از جمله دلار است. نویسنده افزوده که دولت پیش از این برای حفظ ارزش افغانی مبالغ بزرگ دلار به بازار تزریق می‌کرد، اما اخیرا مقدار این پول کم شده است.

آرمان ملی تاکید کرده که این وظیفه دولت است که برای کنترل ارزش پول ملی در بازار ارز و ثبات بهای مواد خوراکی و سوخت اقداماتی روی دست گیرد. نویسنده هشدار داده که اگر دولت به این مساله توجه و اقدام نکند، احتمال بروز بحران در فصل زمستان زیاد است.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.