گفتگوها بر سر اسناد و امنیت سفر مذاکره‎کنندگان طالبان

به روز شده:  12:49 گرينويچ - 21 اکتبر 2012 - 30 مهر 1391

موسی زی: در گذشته مقامهای بلندرتبه طالبان که علاقمندی به مذاکره با دولت افغانستان نشان دادند، یا کشته شدند، یا بازداشت شدند یا خانواده های آنها مورد تهدید قرار گرفتند

وزارت خارجه افغانستان گفته که گفتگو میان افغانستان، پاکستان و آمریکا برای فراهم کردن زمینه سفر رهبران طالبان برای انجام مذاکرات صلح جریان دارد.

شماری از رهبران این گروه شامل فهرست سیاه سازمان ملل هستند و برخی دیگر به دلیل نداشتن گذرنامه و روادید نمی توانند سفر کنند.

جانان موسی‎زی سخنگوی وزارت خارجه افغانستان روز یکشنبه، ۳۰ میزان/مهر به خبرنگاران گفت که رهبران طالبان عمدتا "در پاکستان هستند" و آنها برای انجام گفتگو با مقامهای افغان باید بتوانند به یک کشور سومی سفر کنند.

آقای موسی‌زی گفت: "موضوع عبور مصون برای رهبران و نمایندگان باصلاحیت طالبان جهت انجام مذاکرات صلح یکی از نکته‌های اساسی مربوط به همکاری های عملی جمهوری اسلامی پاکستان با روند صلح افغانستان است."

او تاکید کرد که اگر قرار باشد مقامهای ارشد گروه طالبان با مقامهای دولت و شورای عالی صلح افغانستان گفتگو کنند، باید اسناد و امنیت لازم برای سفر داشته باشند.

سخنگوی وزارت خارجه افزود: "در گذشته مقامهای بلند رتبه طالبان که علاقمندی به مذاکره با دولت افغانستان نشان دادند، یا کشته شدند، یا بازداشت شدند یا خانواده های آنها مورد تهدید قرار گرفتند."

او گفت: "هدف مذاکرات با جمهوری اسلامی پاکستان و ایالات متحده آمریکا این است که رهبران و نمایندگان باصلاحیت بتوانند به صورت مصون به کشورها یا به نقاطی که قرار است مذاکرات در آن جا صورت بگیرد، سفر کنند."

این مساله به صورت رسمی تایید نشده که آیا گروه طالبان آماده گفتگو با مقامهای دولت افغانستان هستند که حالا در باره فراهم کردن اسناد و شرایط سفر آنها گفتگو می شود

به گفته او، این که نمایندگان طالبان با استفاده از کدام اسناد، روادید و تحت کدام شرایط سفر کنند، از مسایل مورد بحث گروه کاری مشترک افغانستان، پاکستان و آمریکا است.

براساس گزارشها، مقامهای طالبان پیش از این از طریق پاکستان به کشورهای قطر و عربستان سعودی سفر کرده اند و آنها گذرنامه پاکستانی داشته اند.

وقتی از آقای موسی‌زی در این مورد سوال شد، او این گزارشها را نه رد کرد و نه تایید.

همچنین این مساله به صورت رسمی تایید نشده که آیا گروه طالبان آماده گفتگو با مقامهای دولت افغانستان هستند که حالا در باره فراهم کردن اسناد و شرایط سفر آنها گفتگو می شود.

قطع مذاکرات از سوی طالبان

بحث مصالحه و مذاکره با طالبان در اوایل امسال پس از آن جان تازه گرفت که طالبان تائید کردند که آنها مشغول مذاکره با آمریکایی‌ها هستند و توافق کردند تا در قطر دفتر سیاسی افتتاح کنند.

طالبان تائید کرده بودند که این گفتگوها در سوم ماه جنوری/ژانویه امسال شروع شد و یکی از محور های اصلی آن تبادل اسرا بود.

گروه طالبان در ماه مارچ/مارس امسال اعلام کردند که مذاکرات با آمریکایی ها را قطع کرده اند

در اعلامیه‌ای طالبان گفته بودند که با ایجاد دفتری در قطر می‌خواستند این "بهانه تبلیغاتی آمریکا را که می گفت طالبان برای گفت و گو آدرس مشخصی ندارند، برطرف کنند".

اما این گروه در ماه مارچ/مارس امسال اعلام کردند که مذاکرات با آمریکایی ها را قطع کرده اند.

آنها "موضع مبهم آمریکا" را دلیل قطع مذاکرات خوانده و آمریکا دراین ارتباط مقصر دانستند.

اما آمریکایی ها از سوی خود گفتند که طالبان به این دلیل از مذاکرات کنار کشیدند که واشنگتن بر نقش دولت افغانستان در این مذاکرات تاکید داشت، چیزی که طالبان مخالف آن بودند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.