مجله فرهنگی: صنعت انیمیشن در افغانستان

به روز شده:  10:38 گرينويچ - 21 اکتبر 2012 - 30 مهر 1391

انیمیشن 'شیلتر'، برنده جایزه بهترین انیمیشن جشنواره کابل و جشنواره پاییزی فیلم حقوق بشر شد

انیمیشن‌ها، با گونه‌ها و شیوه‌های مختلف ساخته می‌شوند و ساحه‌ای کاربرد شان هم متفاوت است. این هنر که نوعی از سینما و گاهی هم بخشی از سینما به حساب می‌آید، در افغانستان خیلی جوان اما در حال رشد است.

محسن حسینی، کارشناس سینما، نخستین کسی است که انیمیشن‌هایش در جشنواره‌های سینمایی افغانستان راه یافت. 'شیلتر' یا 'پناه‌گاه' ساخته‌ای او، برنده‌ای چند جایزه سینمایی از جمله، بهترین انیمیشن جشنواره فیلم کابل و جشنواره پاییزی فیلم حقوق بشر شده است.

او همچنین برای نخستین بار دو دوره از دانش آموزان را در زمینه انیمیشن در افغانستان آموزش داده است.

در این مجله گفتگویی داشتم با او در مورد جایگاه هنر انیمیشن در افغانستان و در آغاز از او پرسیده‌ام که انیمیشن با دیگر انواع سینما چه تفاوت دارد.

دیگر مطالب برنامه

محسن حسینی، از نخستین انیمیشن سازان افغان

جشنواره فیلم خورشید: این جشنواره در کابل با شرکت پنجصد فیلم‌ساز و هنرپیشه برگزار شد. این جشنواره از سوی یکی از تلویزیون‌های خصوصی افغانستان راه اندازی شده بود.

هشت هنرپیشه بالیوود، از هند هم برای شرکت در این جشنواره به کابل آمده بودند.

در این مورد گفتگویی داشتم با مصطفی راز، مسئول برگزاری جشنواره در کابل. او در آغاز از ویژگی‌های جشنواره فیلم خورشید می‌گوید.

بزرگترین نمایشگاه کتاب در جهان: نمایشگاه بین المللی کتاب فرانکفورت از ۱۰ تا ۱۴ اکتوبر برای پنج روز در این شهر ادامه داشت.

در این نمایشگاه بیش از ۱۱۰ کشور با ۷۳۰۰ غرفه شرکت داشتند. بیش از ۳۲۰۰ برنامه‌ فرهنگی برگزار شد و ۱۰۰۰ نویسنده به معرفی کتاب‌های خود پرداختند.

نمایشگاه کتاب در فرانکفورت از پیشینه ۵۰۰ ساله برخوردارست؛ تا قرن هفدهم میلادی، این شهر، مرکز نمایشگاه کتاب در اروپا بود.

میهمان ویژه‌ امسال نمایشگاه کتاب فرانکفورت کشور نیوزلند بود. این کشور با ۶۸ نویسنده، ۱۰۰ هنرمند و ۹۰ کتاب تازه ترجمه شده در فرانکفورت حضور داشت.

بیشتر شعرهای فرنگیس سوگند، عاشقانه و در حمایت از حقوق زنان است

در این مورد، همکار ما محب مدثر، گفتگویی انجام داده با ناصر غیاثی نویسنده و مترجم ساکن آلمان و در آغاز از او در مورد موضوعات محوری این نمایشگاه پرسیده است.

جشنواره قصه در هرات: این جشنواره که بیشتر روی قصه‌گویی دانش آموزان و آموزگاران تمرکز دارد، در هرات راه اندازی شده است.

جزئیات بیشتر این جشنواره را همکار ما محمد قاضی‌زاده در گفتگویی از محمد رضا ابراهیمی، معاون موسسۀ آموزشی توحید، که این جشنواره را برگزار کرده است پرسیده است.

شعرهایی از فرنگیس سوگند، با صدای خودش: او چند سال است که می سراید و دغدغه‌هایش در شعر، بیشتر عاشقانه است و حقوق زنان کشورش. او عضویت انجمن قلم افغانستان و انجمن نویسنده گان بلخ را دارد. فرنگیس متولد ۱۹۹۰ میلادی در ولایت شمالی فاریاب است.

و برگ آخر مجله فرهنگی این هفته با شعرهای او ورق می‌خورد.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.