سازمان ملل: طالبان استفاده از بمب‌های کنار جاده‌ای را متوقف کنند

به روز شده:  14:09 گرينويچ - 21 اکتبر 2012 - 30 مهر 1391

سازمان ملل متحد، از طالبان خواسته تا استفاده از بمب‌های کنار جاده‌ای را متوقف کنند. این درخواست در پی آن مطرح شده که دو روز پیش انفجار یک بمب کنار جاده‌ای در ولایت بلخ جان ۱۵ نفر از مهمانان یک عروسی را گرفت.

در یک بیانیه سازمان ملل آمده: "با آنکه ملا عمر رهبر طالبان استفاده از مین‌های ضد نفر را در سال ۱۹۹۸ ممنوع اعلم کرد و آن را غیر اسلامی و غیر انسانی خواند، عناصر مخالف دولت (افغانستان) هنوز از آن استفاده می‌کنند."
در ادامه این بیانیه آمده که ماموریت سازمان ملل در افغانستان "از رهبری طالبان می‌خواهد تا این سلاح را دوباره ممنوع اعلام کند و استفاده از آن را متوقف کند."

در ادامه بیانیه گفته شده که "بمب‌های کنار جاده‌ای آسیب‌های جدی را برای غیرنظامیان در پی دارد."

روز جمعه گذشته اتوبوس حامل مهمانان یک عروسی در ولسوالی دولت آباد ولایت بلخ، به روی یک بمب کنار جاده‌ای رفت و منفجر شد. در این حادثه بر علاوه کشته شدگان، ۱۸ نفر نیز زخمی شدند.

"با آنکه ملا عمر رهبر طالبان استفاده از مین‌های ضد پرسنل را در سال ۱۹۹۸ منع قرار داد و آن را غیر اسلامی و غیر انسانی خواند، عناصر مخالف دولت (افغانستان) هنوز از آن استفاده می‌کنند. بمب‌های کنار جاده‌ای آسیب‌های مخربی را علیه غیرنظامیان در پی دارد."

سازمان ملل

سازمان ملل گفته که "جنگجویان طالب در دولت آباد مظنون به دست داشتن در این مین‌گذاری هستند."

واکنش طالبان

اما طالبان این ادعای سازمان ملل را رد کرده و گفته اند در این حادثه هیچ دخالتی نداشته اند.

ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی طالبان امروز (یکشنبه ۳۰ میزان) در یک نامه خبری گزارش سازمان ملل را در مورد بمب‌های کنار جاده‌ای طالبان، "تبلیغات غربی" خواند.

او گفته طالبان از این بمب‌ها تنها برای هدف قرار دادن نیروهای خارجی و نیروهای امنیتی افغان استفاده می‌کنند.

او گفت عامل نیمی از تلفات نیروهای خارجی در افغانستان بمب‌های کنار جاده‌ای است و هدف انتشار چنین گزارشهای این است که طالبان از بمب‌های کنار جاده‌ای به عنوان سلاح استفاده نکنند.

غیرنظامیان، قربانی اصلی

براساس یک گزارش دیگری سازمان ملل متحد، در شش ماه اول سال جاری میلادی، ۱۱۴۵ نفر غیرنظامی در افغانستان کشته شده اند.

در این گزارش آمده که مسئولیت ۸۰ درصد این تلفات به عهده شورشیان است و بیشتر از ۵۰ درصد این تلفات را بمب‌های کنار جاده‌ای به میان آورده است.

بر اساس گزارش سازمان ملل، سال گذشته نیز ۳۰۲۱ غیرنظامی در افغانستان کشته شدند.

بمب‌های کنار جاده‌ای یکی از کشنده ترین سلاح‌ها علیه نیروهای ناتو که مشغول جنگ با طالبان هستند، نیز به شمار می‌رود.


موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.