'پناهجویان افغان در اندونزی شکنجه می‌شوند'

به روز شده:  16:06 گرينويچ - دوشنبه 22 اکتبر 2012 - 01 آبان 1391

سفیر افغانستان در اندونزی می گوید سه تا پنج‌هزار افغان در اندونزی هستند

کشور اندونزی میزبان هزاران مهاجر افغان است که بیشتر آنها به قصد رسیدن به آسترالیا، به صورت قانونی یا غیرقانونی به این کشور سفر کرده اند.

غلام سخی غیرت سفیر افغانستان در جاکارتا می گوید شماری از این مهاجران در اندونزی از حمایت سازمان‌های بین المللی برخوردارند، اما هستند بسیاری که شب و روز را در اردوگاه های پناهجویان با امکانات ناچیزی سپری می کنند.

آقای غیرت می گوید در برخی موارد این مهاجران با بدرفتاری ماموران پلیس اندونیزی مواجه می شوند.

خلیل نوری خبرنگار بی بی سی در کابل در آغاز گفتگویی با سفیر افغانستان در جاکارتا، از او پرسیده که آمار دقیقی از مهاجران افغان در اندونزی در دست هست؟

متاسفانه ما آمار دقیقی نداریم. هر چند به مقامات اندونزیایی و سازمان ملل متحد مراجعه کردیم و گفتگوهای مستقیمی انجام دادیم، آنها هم آمار دقیقی نداشتند، ولی گفته می شود که بین سه تا پنج‌هزار افغان پناهجو در آن جا ساکن هستند.

آیا آنها می خواهند در اندونزی پناهنده شوند یا قصد رسیدن به کشور سومی را دارند؟

اندونزی کنوانسیون مهاجرت را امضا نکرده و کشور مهاجرپذیر نیست، به این معنی که تمامی این افراد می خواهند یا به آسترالیا یا به کشور دیگری سفر کنند.

"یکبار چهار تن از جوانانی که می خواستند از بازداشتگاه فرار کنند، پس از فرار دستگیر شدند و شکنجه شدند، آنان به حدی شکنجه شدند که یک جوان ۲۸ ساله به نام تقی نیکویی جان باخت. وقتی از موضوع آگاه شدم رفتم و موضوع را از نزدیک دیدم و وضعیت بازداشتگاه را دیدم. سه نفر دیگرشان به حدی شکنجه شده بودند که هیچ جایی در بدنشان نبود که سالم مانده باشد"

غلام‌سخی غیرت

آیا زنان و کودکان هم در میان آنها هستند؟

نود درصد این افراد جوانان هستند. نکته جالب این است که نود درصد این افراد کسانی هستند که از خود افغانستان نیامده اند، بلکه افرادی هستند که قبلا در پاکستان و یا ایران کار می کردند یا چند نفر از ایران به پاکستان رفته و در آنجا با گروهی یک جا شده تا اینکه به پنجاه یا صد نفر رسیده و توسط گروه های مافیایی برای آنها مدرک آماده شده و به اندونزی آورده شده اند.

در کل وضعیت زندگی این خانواده ها و جوانان چگونه است؟

یک مجموعه آنها تحت پوشش سازمان بین المللی مهاجرت (ای او ام) قرار دارند. این افراد آزاد زندگی می کنند، شغل مشخصی دارند، مسکن نسبتا آبرومندی دارند. طوری که با مقامات اندونزیایی صحبت کردم، گفتند به مجردی که یک پناهجو از طرف اداره مهاجرت سازمان ملل متحد ثبت شود، ما هیچ مانعی نمی‌بینیم و می تواند در اندونزی زندگی کند.

شمار دیگر، افرادی هستند که به صورت غیرقانونی آمده و دستگیر شده اند. بعضی از آنان با کشتی عازم آسترالیا شدند و در راه از سوی نیروهای اندونزی بازداشت شده اند. این افراد در بازداشتگاه ها به سر می برند. این افراد هم از سویIOM کمک می شوند.

"یکی از کارمندان سازمان بین المللی مهاجرت( ای او ام) که دوست شخصی من است ــ به من گفت که در جزیره کریسمس، که در آن جا هم یک بازداشتگاه هست و هزاران نفر در آنجا به سر می برند، افغانهایی را دیدم که ده سال است در آنجا زندگی می کنند."

غلام‌سخی غیرت

من از چندین بازداشتگاه دیدن کردم، در بعضی از این بازداشتگاه ها، شرایط خوب است، اما در برخی دیگر فضا کمی گرفته است. معمولا در یک سالن بزرگ پنجاه تا شصت نفر زندگی می کنند. اثاثیه بسیار ساده دارند، غذای‌شان نسبتا بد نیست. افرادی را دیدم که دو سال را در یکی از اردوگاه ها باقی مانده بودند، اما هنوز سرنوشتشان معلوم نبود.

چه تعداد افراد در چنین بازداشتگاه ها به سر می برند؟

در این مورد آماری نداریم، اما احتمالا بین دو تا سه هزار نفر هستند. البته این بازداشتگاه ها زندان نیستند، بلکه بازداشتگاه های امور مهاجرین است که برعلاوه افغانها، شهروندان پاکستان، ایران و برخی کشورهای آفریقایی نیز آنجا هستند.

آقای سفیر شما حتما گاهی با این پناهجویان دیدار می کنید، زندگی در مهاجرت خود فشارهای روانی را در پی دارد، این افراد از لحاظ روانی در چه وضعیتی قرار دارند؟

من افرادی را دیدم که در آستانه ابتلا به اختلالات عصبی قرار داشتند. یکبار چهار تن از جوانانی که می خواستند از بازداشتگاه فرار کنند، پس از فرار دستگیر شدند و به شدت شکنجه شدند. آنان به حدی شکنجه شدند که یک جوان ۲۸ ساله به نام تقی نیکویی جان باخت. وقتی از موضوع آگاه شدم رفتم و موضوع را از نزدیک دیدم و وضعیت بازداشتگاه را دیدم. سه نفر دیگرشان به حدی شکنجه شده بودند که هیچ جایی در بدنشان نبود که سالم مانده باشد.

"اندونزی کنوانسیون مهاجرت را امضا نکرده و کشور مهاجرپذیر نیست، به این معنی که تمامی این افراد می خواهند یا به آسترالیا یا به کشور دیگری سفر کنند"

غلام‌سخی غیرت

اینها از طرف پلیس اندونیزی شکنجه شده بودند؟

بله.

پس شکنجه در این اردوگاه‌ها یا بازداشتگاه‎ها وجود دارد؟

بعد از اعتراضات سفارت افغانستان، که ما این موضوع را به تمام مقامات اندونزی، سازمان‌های بین المللی و رسانه ها رسما اطلاع دادیم، افرادی که عامل این شکنجه بودند همه بازداشت شدند، همه آنها مورد بازپرس قرار گرفتند. آخرین باری که این موضوع را مطرح کردم، به من گفتند که به زودی این افراد محاکمه خواهند شد.

آقای غیرت، هر از گاهی شنیده می شود که یک کشتی حامل مهاجرانی که از اندونزی به آسترالیا می رفته در آب غرق شده و چند افغان هم در میان غرق شدگان بوده اند، توصیه شما به کسانی که می خواهند چنین مسیر دشواری را برای رسیدن به آسترالیا بپیمایند چیست؟

حافظ یک بیت خیلی زیبا گفته " شکوه تاج سلطانی که بیم جان در آن درج است ــ ــ کلاه دلکش است اما به ترک سر نمی ارزد."

من فکر می کنم تصمیمی که این افراد می گیرند، متاسفانه منفی است، مخصوصا حالا که آسترالیا شرایط فوق العاده سختی را وضع کرده است. یکی از کارمندان سازمان بین المللی مهاجرت( ای او ام) که دوست شخصی من است ــ به من گفت که در جزیره کریسمس، که در آن جا هم یک بازداشتگاه هست و هزاران نفر در آنجا به سر می برند، افغانهایی را دیدم که ده سال است در آنجا زندگی می کنند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.