روزنامه‌های کابل: دوشنبه، اول عقرب

به روز شده:  07:15 گرينويچ - دوشنبه 22 اکتبر 2012 - 01 آبان 1391

مسایل مربوط به گفتگو با طالبان و جنجال بر سر قانون تشکیل و صلاحیت‌های کمیسیون انتخابات از موضوع‌های عمده مورد بحث روزنامه‌های چاپ امروز کابل است.

آرمان ملی در صفحه اول خود در گزارشی نوشته است که نمایندگان دولت افغانستان، گروه طالبان و حزب اسلامی به رهبری گلبدین حکمتیار در حاشیه مراسم حج با میزبانی عربستان سعودی با هم دیدار و درباره مصالحه گفتگو می‌کنند.

به نوشته این روزنامه، آغاجان معتصم از اعضای ارشد گروه طالبان با شماری دیگر از اعضای این گروه و قطب‌الدین هلال، معاون رهبر حزب اسلامی در عربستان سعودی به سر می‌برند. آرمان ملی از قول "منابع آگاه" نوشته است که آنها با نمایندگان ارشد دولت و شورای عالی صلح مذاکره می‌کنند.

اینا روزنامه افزوده است: کسانی که به عربستان سعودی سفر کرده‌اند، نگفته‌اند که برای گفتگو به این کشور سفر کرده‌اند و اطراف گفتگوهای مورد نظر هم اذعان به انجام گفتگو نکرده‌اند. به باور آرمان ملی، این معمول است که جناح‌های مختلف با هم گفتگو می‌کنند، اما به صورت علنی اذعان نمی‌کنند.

روزنامه باور ملی در تیتر اول خود از قول معصوم استانکزی، دبیر شورای عالی صلح افغانستان، نوشته است: کسانی که به روند صلح می‌پیوندند، "طالبان اصلی نیستند" و پیوستن آنها به روند صلح سودی در روند مصالحه ندارد.

به نوشته این روزنامه، آقای استانکزی گفته است که پیوستن این افراد به روند مصالحه "فرمایشی" و "نمادین" است. روزنامه افزوده است که این مقام شورای عالی صلح در ارزگان به خبرنگاران گفته که پیوستن این گونه افراد به روند مصالحه و نشان دادن آنها از طریق تلویزیون سودی ندارد.

باور ملی گزارش داده است که تا حال حدود چهار هزار تن به عنوان عضو گروه طالبان به روند مصالحه پیوسته‌اند.

۸صبخ در سرمقاله خود با اشاره به اظهارات اخیر سخنگوی وزارت خارجه درباره فراهم کردن اسناد و تامین امنیت سفر رهبران طالبان برای انجام گفتگوهای صلح، نوشته است که مشکل اصلی گذرنامه و روادید نیست، بلکه مشکل اصلی "موضع جنگ‌طلبانه" طالبان است.

جانان موسی‌زی دیروز (یکشنبه، ۳۰ میزان/مهر) به خبرنگاران گفت که گفتگوها میان افغانستان، پاکستان و آمریکا برای تامین امنیت و فراهم کردن اسناد سفر برای رهبران و نمایندگان گروه طالبان به یک "کشور سومی" جریان دارد.

به باور ۸صبح، طالبان قانون اساسی، روند جاری سیاسی و دولت افغانستان را قبول ندارند و "حامیان طالبان در پاکستان نیز قصد ندارند که طالبان از نظامی‌گری و خشونت دست بردارند و به یک جریان سیاسی تبدیل شوند."

نویسنده افزوده است که حامی اصلی طالبان سازمان اطلاعات ارتش پاکستان، آی‌اس‌آی است و این سازمان نمی‌خواهد که طالبان پای میز مذاکره بنشینند.

به عقیده ۸صبح "مشکل این است، نه پاسپورت و ویزا". این روزنامه تاکید کرده است که برای انجام گفتگو باید حامیان اصلی گروه طالبان تحت فشار قرار گیرند.

روزنامه وحدت نوشته است که حامد کرزی، رئیس‌جمهور افغانستان، قانون تشکیل و صلاحیت‌های کمیسیون انتخابات را امضا نمی‌کند. این روزنامه افزوده است که آقای کرزی مخالف عضویت شهروندان خارجی در کمیسیون سمع شکایات انتخاباتی است و اعضای مجلس سنا هم مشورت‌ها در این مورد را آغاز کرده است.

هفته گذشته مجلس نمایندگان افغانستان این قانون را تصویب کرد و حالا مجلس سنا آن را بررسی می‌کند.

مجلس سنا حق رد یا تصویب این مصوبه را دارد. پیش از این، حامد کرزی گفته بود که عضویت خارجی‌ها در کمیسیون سمع شکایات نقض حاکمیت ملی است.

روزنامه وحدت در سرمقاله خود اظهارات آقای کرزی در این خصوص را وارد کردن فشار بر مجلس سنا برای رد عضویت شهروندان خارجی با معرفی سازمان ملل در کمیسیون شکایات انتخاباتی دانسته و افزوده است که هدف از آن عدم تصویب این قانون است.

نویسنده ضمن این که اظهارات آقای کرزی را مخالفت با اراده نمایندگان مردم در مجلس نمایندگان دانسته، مدعی شده است که هدف از مخالفت حکومت با عضویت دو نماینده سازمان ملل در این کمیسیون برگزاری انتخابات "غیرشفاف و غیرعادلانه" است.

ماندگار به نقل از مارک گروسمن، نماینده ویژه آمریکا در امور افغانستان و پاکستان نوشته است که خط مرزی میان افغانستان و پاکستان موسوم به "دیورند را به رسمیت می‌شناسیم". این روزنامه افزوده که آقای گروسمن به شبکه تلویزیونی خصوصی "یک" گفته است که این مرز را به عنوان "مرز بین‌المللی" به رسمیت می‌شناسد.

این نویسنده همچنین افزوده است که حکومت افغانستان باور ندارد که نماینده ویژه آمریکا چنین سخنی گفته باشد. ماندگار به نقل از ایمل فیضی، سخنگوی حامد کرزی رئیس‌جمهور افغانستان نوشته است که آقای گروسمن در دیدار با آقای کرزی در این خصوصی چیزی نگفته است.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.