روزنامه های کابل: سه شنبه، ۲ میزان

به روز شده:  09:21 گرينويچ - سه شنبه 23 اکتبر 2012 - 02 آبان 1391

روزنامه های چاپ امروز کابل تعطیل شدن پارلمان در پی رفتن دهها عضو پارلمان به سفر حج و ادامه اختلافها میان پارلمان و کاخ ریاست جمهوری بر سر قانون کمیسیون انتخابات را بررسی کرده اند.

آرمان ملی در سرمقاله خود با عنوان "کرسی های خالی شورا خجالت آور است"، نوشته که سفر دسته جمعی اعضای مجلس نمایندگان و مجلس سنا باعث شده که اجلاس روزانه هر دو مجلس به دلیل نرسیدن حد نصاب تعداد اعضای حاضر، برگزار نشود.

اخیرا گزارش شده که دهها عضو هر دو مجلس به سفر حج رفته و اجلاس شورای ملی در روزهای اخیر عملا تعطیل شده است.

به نوشته آرمان ملی، شماری از اعضای شورای ملی برای دومین و چندمین بار به مراسم حج رفته اند. نویسنده تاکید کرده که باید برای جلوگیری از غیابت دسته جمعی نمایندگان طرزالعملی طرح و تصویب شود.

ماندگار در سرمقاله خود با عنوان "از خانه ملت چنین انتظاری نداشتیم" نوشته که پیش از این مردم از مجریان امور گلایه داشتند که با سفرهای "غیرضروری" خود پول خرج می کنند، اما حالا قانونگزاران هم طوری به مراسم حج رفته‌اند که سفر آنها "به تفریح می‌ماند".

نویسنده تاکید کرده که هر چند شرکت در مراسم حج از لحاظ دینی کاری نیکو است، اما نمایندگان در برابر مردم مسئولیت دارند و آنها این مسئولیت را "فروگذاشته‌اند" که این امر "گناه" دانسته می‌شود. ماندگار افزوده که وقتی "قانون‌شکنی" از خانه ملت برخیزد، دیگر چه امیدی به دیگر نهادهای دولتی می‌ماند.

روزنامه سرنوشت هم در سرمقاله خود با انتقاد تند از نمایندگان مجلس در این مورد نوشته که حج دسته جمعی آنها از یک سو کاری غیرقانونی است و از سوی دیگر به امور جاری مردم آسیب می‌رساند. نویسنده پرسیده که در این صورت مشخص نیست که آیا نمایندگان برای کسب ثواب رفته‌اند یا برای "عذاب".

به نوشته سرنوشت، شماری از نمایندگان از تسهیلات رایگان در این سفر استفاده کرده‌اند و به باور نویسنده، این امر مغایر قوانین افغانستان است. روزنامه افزوده که در صورتی که این طور باشد، مسئولان میان آنها و کسانی که با خرج کردن پول هنگفت به حچ رفته‌اند "تبعیض" قایل شده‌اند.

شماری از روزنامه‌ها به بررسی اختلاف‌های پارلمان و کاخ ریاست جمهوری بر سر قانون تشکیل و صلاحیت‌های کمیسیون مستقل انتخابات و به ویژه عضویت دو نماینده سازمان ملل در کمیسیون شکایات انتخاباتی را بررسی کرده‌اند.

اخیرا مجلس با تصویب این قانون، عضویت سه افغان و دو عضو خارجی با معرفی سازمان ملل در کمیسیون شکایات انتخاباتی را پذیرفت، اما حامد کرزی، رئیس جمهوری عضویت خارجی‌ها در این نهاد را نقض حاکمیت ملی دانسته است.

روزنامه افغانستان این جنجال‌ها را "آغاز تنشهای انتخاباتی" دانسته و نوشته که اذهان عمومی نسبت به برگزاری شفاف انتخابات آینده ریاست جمهوری به دلایل مختلف نگران است و مجلس به همین دلیل در مصوبه این قانون عضویت دو نماینده سازمان ملل را پذیرفته است.

روزنامه، واکنش آقای کرزی به این قانون را "تند و پیش از وقت" دانسته و افزوده که اظهارات او در این مورد "موجی از نگرانی‌ها" را در جاجعه برانگیخته است. به نوشته روزنامه، سوال‌های گوناگونی در میان مردم در مورد این مخالفت او مطرح شده است.

نویسنده روزنامه افغانستان معتقد است که "با حضور دو نفری که از سوی سازمان ملل متحد و نه کشورهای خارجی، نمایندگی می‌کنند، نه پایه‌های حاکمیت ملی متزلزل می‌شود و نه با قانون اساسی مخالفت صورت می‌گیرد."

۸صبح در مقاله ای با اشاره به اظهارات اخیر مارک گروسمن نماینده ویژه باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا برای افغانستان و پاکستان در باره خط مرزی دیورند نوشته که حکومت افغانستان باید در باره مرزهای خود با پاکستان مذاکره کند.

آقای گروسمن اخیرا در گفتگویی ویژه با تلویزیون خصوصی "یک" در کابل گفت که این خط مرزی را به عنوان یک مرز بین‌المللی به رسمیت می‌شناسد.

نویسنده ۸صبح معتقد است که ادامه تنشها و اختلافها بر سر این خط مرزی "بهانه مداخله" پاکستان در امور افغانستان را به دوست پاکستان داده و این کشور "جنگ نیابتی" را علیه افغانستان به راه انداخته است.

نویسنده هشدار داده که اگر اختلافهای مرزی میان افغانستان و پاکستان ادامه یابد، محافل نظامی و استخباراتی پاکستان به سادگی حمایت از گروه طالبان در افغانستان را توجیه می کنند. نویسنده ۸صبح تاکید کرده که دولت افغانستان باید این نکته را جدی بگیرد.

روزنامه دولتی انیس در سرمقاله خود با عنوان "پاکستان محل امن برای تروریستان" نوشته که پاکستان همواره تلاش کرده که حضور تروریستان در خاک خود را کتمان کند، اما حالا این امر برای همگان واضح شده است.

رسانه های افغانستان و برخی مقامهای این کشور همواره این اتهام را علیه پاکستان وارد کرده، اما مقامهای دولت پاکستان آن را تکذیب کرده و برعکس گفته اند که شورشیان از خاک افغانستان علیه پاکستان استفاده می کنند.

انیس افزوده که پس از کشته شدن اسامه بن‌لادن رهبر پیشین گروه القاعده در ایبت آباد در نزدیک اسلام‌آباد، پایتخت پاکستان، همه می‌دانند که سازمان اطلاعات پاکستان، آی اس آی، "حامی اصلی" تروریست‌ها است و به آنها جا و آموزش می‌دهد.

این روزنامه دولتی معتقد است که اگر نیروهای ضدتروریسم مبارزات خود را در خارج از مرزهای افغانستان هماهنگ کنند، تا دو سال آینده که ماموریت نظامی آنها به پایان می‌رسد، خروج آنها از افغانستان با موفقیت چشمگیری همراه خواهد بود.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.