روزنامه های کابل: چهارشنبه، ۳ عقرب

به روز شده:  06:27 گرينويچ - چهارشنبه 24 اکتبر 2012 - 03 آبان 1391

اظهارات اخیر مارک گروسمن نماینده ویژه آمریکا در امور افغانستان و پاکستان در مورد خط مرزی دیورند و واکنش‌ها به این اظهارات در روزنامه‌های چاپ امروز کابل بازتاب گسترده‌ای یافته است.

آقای گروسمن در مصاحبه با تلویزیون خصوصی "یک" کلیک گفته که آمریکا این خط مرزی را به رسمیت می‌شناسد و به دنبال آن وزارت خارجه افغانستان از اظهارات را "بی‌ربط" خوانده و آن را رد کرده است.

مرزهای شرقی و جنوبی افغانستان در سال ۱۸۹۳ میان عبدالرحمان خان پادشاه وقت افغانستان و هنری مورتیمر دیورند وزیر خارجه هند بریتانیایی مورد توافق قرار گرفت، اما پس از تشکیل پاکستان در سال ۱۹۴۷، افغانستان بر عدم رسمیت آن تاکید کرد و این جنجال هنوز ادامه دارد.

روزنامه سرنوشت در تیتر یک خود از قول جیمز کانینگهام سفیر آمریکا در افغانستان نوشته: "در کنار آمریکا کشورهای دیگر هم خط دیورند را به عنوان مرز رسمی به رسمیت می‌شناسند". سرنوشت افزوده که آقای کانینگهام این سخن را به خبرنگاران در قندهار گفته است.

به نوشته این روزنامه، سفیر آمریکا روز سه شنبه (۲ عقرب/آبان) در یک نشست خبری گفته است: "این خبر تازه ای نیست. نه تنها آمریکا بلکه شماری از کشورهای دیگر هم خط مرزی دیورند را به عنوان مرز رسمی افغانستان و پاکستان می‌شناسند."

به نوشته سرنوشت، اعضای مجلس سنای افغانستان در واکنش به اظهارات این دو دیپلمات آمریکایی گفته‌اند که مسئله مرز دیورند مربوط به مردم افغانستان است و اظهارات دیگران در این مورد "مداخله" دانسته می‌شود. به نوشته روزنامه، یک عضو مجلس سنا گفته که "آمریکا میان افغانستان و پاکستان قاضی نیست".

سرنوشت خط مرزی دیورند را "مرز تحمیلی" خوانده و نوشته که این خط در سال ۱۸۹۳ "در قلب افغانستان کشیده شد"، اما به نظر روزنامه، این مرز هیچگاه از سوی افغانستان به عنوان مرز رسمی بین المللی به رسمیت شناخته نشده است.

ولی ماندگار در مطلب اصلی خود با عنوان "دیورند مرز مسلم افغانستان و پاکستان است"، نوشته این‌که مارک گروسمن نماینده ویژه آمریکا گفته مرز دیورند را به رسمیت می‌شناسد، در واقع به "ریشه اصلی مشکلات افغانستان و پاکستان دست یافته است".

به باور نویسنده، حل و فصل قطعی مناقشه دیورند دوستی واقعی را میان افغانستان و پاکستان برقرار می‌کند و به بسیاری از تنش‌ها میان دو طرف پایان می‌بخشد. ماندگار افزوده جای تاسف است که شماری از مردم زیر تاثیر تبلیغات برخی گروهها رسمیت بخشید به این مرز را "خیانت ملی" می‌دانند.

روزنامه افزوده که حالا پاکستان مسئول آن چه که قبلا میان افغانستان و برتیانیا رفته نیست و به همین دلیل بخشی از نیرو و سرمایه خود را در مناطق مورد ادعای افغانستان به عنوان یک کشور آزاد و مستقل هزینه کرده است و در این مورد خود را حق به خانب می‌داند.

به نظر ماندگار، اگر قرار باشد هر گوشه‌ای از خراسان قدیم دوباره به این سرزمین ملحق شود، باید مناطق از دست رفته دیگر و از جمله بخش‌هایی از سیستان و پنجده هم مورد دعوا قرار گیرند. نویسنده تاکید کرده که بدون تردین این کار "ابلهانه‌ای" است و با وجود این منازعه دیورند هنوز ادامه دارد.

۸صبح در سرمقاله خود با عنوان "رد کردن هنر نیست، راه حل ارائه کنید" اعلامیه اخیر وزارت خارجه در واکنش به اظهارات آقای گروسمن را نقد کرده و پرسیده که اگر حکومت افغانستان اظهارات او را قبول ندارد، نظر خودش برای حل این مسئله چیست.

روزنامه افزوده که وقتی بریتانیا از شبه قاره هند رفت، کشور پاکستان جانشین و وارث دولت استعماری بریتانیا شد و از نظر لندن مرزهای پاکستان رسمیت دارد و آمریکا هم در گذشته مرز دیورند را به رسمیت می‌شناخته و اظهارات مارک گروسمن ادامه سیاست سابق آمریکا است.

۸صبح معتقد است که وقتی حکومت افغانستان این اظهارات را رد می‌کند، در واقع مرز دیورند را به رسمیت نمی‌شناسد و این مسئله هم مشخص نیست که افغانستان برای حل آن چه راهکاری دارد. به باور نویسنده، "ابهام" در سیاست افغانستان در این مورد، باعث شده که ژنرالهای پاکستان حمایت از طالبان را توجیه کنند.

نتیجه‌گیری ۸صبح از این تحلیل این است که اتخاذ سیاست "مبهم" و موکول کردن آن به "مردم افغانستان خردمندانه نیست". نویسنده تاکید کرده که حکومت افغانستان باید در این مورد راهکار مشخصی داشته باشد و با گروه‌های سیاسی و جامعه مدنی مشورت کند و سازمان ملل هم در حل آن نقش داشته باشد.

محمدرضا هویدا در سرمقاله روزنامه افغانستان با اشاره به آنچه که نگرانی‌ها از آینده افغانستان خوانده، نوشته که در گزارش‌هایی مختلفی که اخیرا در باره آینده این کشور منتشر شده، یک چیز مشترک بوده و آن "نگرانی از آینده" افغانستان بوده است.

سردبیر روزنامه تاکید کرده که آن چه که مسلم است این است که مردم حاضر نیستند که دستاوردهایی را با هزینه کردن جان و مال خود به دست آورده‌اند، به آسانی از دست بدهند. به باور نویسنده، مردم با تمام توان تلاش می‌کند راهی را آغاز کرده‌اند، ادامه دهند.

نویسنده روزنامه افغانستان افزوده که با وجود این، دولت افغانستان باید به تقاضاهای مردم و هشدارهایی که در آینده مطرح می‌شود، توجه کند و برنامه‌های شفاف و عملی روی دست گیرد و در آن صورت می‌توان مطمئن بود که کشور به راه درست به پیش می‌رود.

به نظر روزنامه، انتخابات آینده ریاست جمهوری و امنیت از مسایل اصلی است که دولت باید به آنها توجه کند. نویسنده تاکید کرده که دولت باید از هر وسیله‌ای از و جمله اصلاح نظام انتخاباتی و بهبود تدابیر امنیتی و برنامه‌های اقتصادی برای هموار کردن راه آینده کشور استفاده کند.

روزنامه دولتی انیس در گزارش اصلی صفحه نخست خود نوشته که حامد کرزی رئیس جمهوری افغانستان در باره چگونگی برگزاری انتخابات آینده ریاست جمهوری با رئیسان و استادان دانشگاه‌های دولتی و خصوصی مشورت کرده است.

به نوشته انیس، آقای کرزی در این دیدار اطمینان داده که انتخابات آینده ریاست جمهوری به صورت شفاف و عادلانه و به موقع آن برگزار می‌شود. او همچنین از استادان دانشگاه‌ها خواسته که نظریات و پیشنهادهای خود را در این مورد بیان کنند.

انیس افزوده که آقای کرزی تاکید کرده که افغانستان به سوی آبادی، پیشرفت و ثبات در حرکت است و خروج نیروهای بین‌المللی از افغانستان هیچ تاثیر منفی در پی نخواهد داشت بلکه بر تامین ثبات بیشتر در کشور کمک می‌کند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.