'بریتانیا قادر به ایجاد نظام حکومتی پایدار در افغانستان نیست'

به روز شده:  13:00 گرينويچ - پنج شنبه 25 اکتبر 2012 - 04 آبان 1391
سرباز بریتانیایی در افغانستان

کمیته پارلمان بریتانیا از وضعیت افغانستان پس از خروج نظامی خارجیان ابراز نگرانی کرده است

گروهی از نمایندگان پارلمان بریتانیا استفاده از کمک های مالی این کشور برای تقویت نهادهای حکومتی پایدار در افغانستان را بی حاصل دانسته اند.

اعضای کمیته توسعه بین المللی در پارلمان بریتانیا در گزارشی به وزارت توسعه بین المللی این کشور توصیه کرده اند بودجه کمک به افغانستان را به جای تلاش برای تقویت تشکیلات سیاسی آن کشور، به اجرای طرح های عمرانی به منظور "نجات افغان ها از فقر" اختصاص دهد.

بودجه وزارت توسعه بین المللی بریتانیا برای کمک به افغانستان به ۱۷۸ میلیون پوند در سال می رسد.

تهیه کنندگان این گزارش هشدار داده اند که صرف منابع مالی برای تقویت دولت افعانستان نتیجه نامعلومی دارد و دلیل آن را ضعف دولت کنونی این کشور عنوان کرده اند.

به گفته آنان، هدف کنونی وزارت توسعه بین المللی بریتانیا برای ایجاد تشکیلات سیاسی با کفایت در افغانستان با موانعی مانند فقدان امنیت، تلاش ناکافی دولت کنونی و ناتوانی در دستیابی به صلح با طالبان مواجه است و نمی توان به تحقق آن چشم داشت.

سر مالکوم بروس، رئیس کمیته تهیه کننده این گزارش گفته است: "توانایی وزارت توسعه بین المللی در ایجاد یک نظام سیاسی پایدار در افغانستان با تردید روبروست اما بریتانیا قطعا می تواند در راستای توسعه عمومی افغانستان موثر باشد."

در این گزارش از ناتوانی دولت بریتانیا در عمل به وعده خود در حمایت از حقوق زنان افغان نیز انتقاد شده و آمده است که در سال های اخیر، شرایط زنان در آن کشور بدتر شده و بریتانیا در این زمینه کوتاهی کرده است.

این گروه از نمایندگان پارلمان بریتانیا وزارت توسعه بین المللی را متهم کرده اند که بیش از حد به شرکت های مشاوره خصوصی و کارکنان آنها در کابل وابسته شده در حالیکه مدت خدمت کارمندان اعزامی این وزارتخانه در افغانستان هم کوتاه تر از آن است که بتوانند در مورد راهکارهای موثر اظهار نظر کنند.

وضعیت زنان

در این گزارش آمده است که "رفتار با زنان در افغانستان پس از خروج نیروهای خارجی در سال ۲۰۱۴محکی برای تشخیص این موضوع است که آیا در طول ده سال گذشته، ما در زمینه بهبود وضعیت مردم عادی افغانستان موفق بوده ایم یا نه."

زنان افغان

وزارت توسعه بین المللی بریتانیا بر تعهد خود به پیشبرد حقوق زنان افغان تاکید نهاده است

کمیته توسعه بین المللی پارلمان بریتانیا در عین حال از ادامه اختصاص بودجه قابل توجهی برای کمک به افغانستان حمایت کرده و افزوده است که چنین اقدامی"نشانه تعهد ماست به میلیون ها فرد افغان که در برابر طالبان مقاومت کرده اند و سربازان بریتانیایی که در آن کشور جان باخته اند."

در مورد شرایط افغانستان پس از سال ۲۰۱۴، اعضای کمیته پارلمانی گفته اند که خروج نیروهای بریتانیایی از ولایت هلمند قبل از سال ۲۰۱۴ می تواند باعث از دست رفتن نتیجه تمامی تلاش هایی شود که برای استقرار امنیت در این ولایت صورت گرفته است.

این گزارش توصیه می کند که با نزدیک شدن سال ۲۰۱۴، وزارت توسعه بین المللی اقدامات خود را بر کمک به دولت افغانستان در ارائه خدمات به مردم در سطح محلی متمرکز کند.

در واکنش به این گزارش، سخنگوی وزارت توسعه بین المللی بریتانیا گفته است که این وزارتخانه به فعالیت های موثر در توسعه افغانستان، ریشه کنی فقر و کمک به گروه های آسیب پذیر در آن کشور متعهد است.

وی تاکید کرده که حراست از حقوق زنان همواره در کانون برنامه های این وزارتخانه در افغانستان قرار داشته و افزوده است که کمک های مالی در این زمینه به حضور دو میلیون و دویست هزار دختر دانش آموز در مدارس کمک کرده است.

به گفته سخنگوی وزارت توسعه بین المللی بریتانیا، بودجه بریتانیا برای برنامه "توانمندی" جامعه مدنی در افغانستان تامین کننده نیمی از کمک های مالی به سازمان های زنان در آن کشور است.

وی در عین حال این نظر کمیته توسعه بین المللی پارلمان را تایید کرده که هنوز هم چالش های عمده ای در افغانستان وجود دارد و افزوده است که: "به همین دلیل هم وزیر توسعه بین المللی وعده داده است به اقدامات بیشتری دست خواهد زد تا به زنان افغانستان فرصت بیشتری داده شود که بتوانند در مورد امور تاثیرگذار بر زندگی خود تصمیم گیری کنند."

واکنش دولت افغانستان

اما مقام های افغانستان این گزارش راا، رد می کنند و می‌گویند یافته های این گزارش، با واقعیت های کنونی افغانستان همخوانی ندارد.

ویس برمک وزیر توسعه روستاها در افغانستان، در مصاحبه با بی بی سی گفت، در یک دهه گذشته تحولات فوق العاده و انکار ناپذیری در افغانستان رخ داده است، افغانستان ۲۲ برنامه توسعه ای را روی دست دارد که جامعه جهانی نیز در کنفرانسی که در ماه جولای (ژوییه) در ژاپن برگزار شد، بر این برنامه ها را تائید کردند.

آقای برمک همچنین گفت، اگر جامعه بین المللی به تعهداتی که در کنفرانس شیکاگو و کنفرانس توکیو، به افغانستان سپرده است، عمل کند، جایی برای هیچ نگرانی باقی نمی ماند.

این مقام دولت افغانستان هرچند این گزارش و گزارشهای مشابه را رد می کند، اما معتقد است که افغانستان با مشکلات جدی روبرو است.

او می گوید کشوری را که در بیش از چهار دهه گذشته درگیر جنگ و منازعات شدید داخلی و منطقه ای بوده است، نمی توان در یک دهه ساخت.

اما آقای برمک امیدوار است که حمایت وسیع مردم از نظام کنونی، حمایت های بین المللی و تعهدات آنها به ادامه کمک به بازسازی و تقویت نیروهای امنیتی افغانستان، به این کشور توانایی آن را می دهد تا از عهده حل این مشکلات به خوبی بیرون آید.

در این زمینه بیشتر بخوانید

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.