مجله فرهنگی؛ عتیق رحیمی و پرتو نادری

به روز شده:  04:08 گرينويچ - شنبه 27 اکتبر 2012 - 06 آبان 1391

مدیا پلیر

این هفته عتیق رحیمی از کتاب تازه اش می‌گوید و پرتو نادری از پیامدهایی که به سرقت رفتن اموال خانه اش در پی داشته، گزارش های دیگری هم داریم.

بشنویدmp3

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش ویدیو با ویندوز میدیا پلیر

مجله فرهنگی هفته،

سنگ صبور در راه اسکار

عتیق رحیمی نویسنده و کارگردان افغان می‌گوید در حال نوشتن یک داستان طنزآمیز بر اساس واقعیت‌های زندگی خود وی است. او یکی از چهره‌های درخشان در میان نویسندگان افغان مقیم غرب است که کتاب‌های او "خاکستر و خاک"، "هزار خانه خواب و اختناق" و رمان اخیرش "سنگ صبور" برای او شهرتی جهانی به ارمغان آورده اند.

فیلمی که بر اساس رمان "سنگ صبور" ساخته شد به دلیل نگاه ژرف و درون کاوانه به واقعیت زندگی زنان افغان، تحسین‌هایی برانگیخته است که آخرین آن تعلق گرفتن جایزه اصلی جشنواره بین المللی "دیدار" تاجیکستان به این فیلم بود.

عتیق رحیمی در گفتگو با بی بی سی گفت "سنگ صبور" در نزدیک به ١٥ جشنواره بین المللی دیگر نیز شرکت خواهد کرد و این فیلم از سوی افغانستان برای نامزدی در جایزه اسکار نیز در نظر گرفته شده است.

ریاست گروه داوران جشنواره "دیدار" را صدیق برمک سینماگر افغان که فیلم "اسامه" از ساخته‌های اوست، برعهده داشت.

پرتو نادری: دزدان ذوق شعر مرا هم دزدیده اند

پرتو نادری شاعر شصت ساله افغان که ساکنان لندن هم ترجمه شعر‌های او به انگلیسی را در متروی این شهر خوانده اند، می‌گوید به سرقت رفتن اموال خانه‌اش در هفته‌های گذشته، باعث شده است که او دلگرمی به قلم و خلق شعر را از دست بدهد.

او در نزدیکی محل تفریحی قرغه زندگی می‌کند و این محل از مرکز شهر فاصله دارد.

خانه او در یکی از شب‌های آخر سنبله/شهریور مورد حمله دزدان قرار گرفت و به گفته خودش آن شب کسی در خانه نبوده و دزدان مقادیری پول و زیورات را با خود برده اند.

آقای نادری در هنگام شرح این ماجرا گفت: "آن شب من در خانه یکی از دوستان مهمان بودم، نیمه شب به خانه بازگشتم، وارد دهلیز که شدم همه چیز را درهم و برهم دیدم. میزی آنجا بود که روی آن شب‌ها مشغول نوشتن شعر می‌شدم، چشمم به آن میز افتاد و حس کردم داشتن آن میز دیگر برایم بیهوده شده است. چرا که من در ملک خود امنیتی ندارم، چرا باید بنویسم برای چه کسی باید بنویسم؟ دزدان تنها اموال خانه را نه بلکه ذوق شاعری مرا هم دزیده اند. "

این شاعر افغان در ادامه گفت تحقیقات پلیس محل به جایی نرسیده است چرا که به گفته یکی از افسران پلیس، مظنون شناسایی شده اما آنها قادر به دستگیری او نیستند.

سکای فال

نمایش سکای فال اخیرا در لندن افتتاح شد و دانیل کریگ بازیگر نقش جیمزباند مامور مخفی شماره 007، از شکوه مراسم افتتاحیه به وجد آمد.

سکای فال یا سقوط از آسمان آخرین فیلم از مجموعه سینمایی جیمزباند است که به نظر وینسنت داد، یکی از منتقدان سینما در بی بی سی، در پنجاه سالی که از تولید فیلم‌های جیمزباند می‌گذرد، اثری به این زیبایی ساخته نشده است.

این منتقد از 10 امتیاز، 9 امتیاز برای سکای فال داده است. در این فیلم طنز و جدیت به هم آمیخته اند که یادآور جیمزباندهای کلاسیک و قدیمی است. این فیلم را سام مندس کارگردان برنده اسکار ساخته است.

سکای فال 23 مین فیلم از مجموعه فیل‌های جیمز باند است که در آن بریتانیای روزگار حاضر نمایش داده شده است. در این فیلم ام آی 6 یا اداره استخبارات خارجی بریتانیا مورد حمله قرار می‌گیرد و مامور 007 در پی خنثی کردن تهدیدها می‌شود و از رویایی با خطرها هم هراسی ندارد.

در این فیلم صحنه‌های هیجان انگیزی از حوادث واقع شده در چین و ترکیه نمایش داده شده اما حوادث اصلی داستان بر خلاف خیلی از فیلم‌های جیمز باند در لندن اتفاق می‌افتند.

صحنه‌های به یادماندنی فیلم در بلندی‌های مه آلود سکاتلند شکل می‌گیرند.

بالییود در سوگ سلطان عشق

این هفته سینمای بالیود عزادار از دست رفتن یاش چوپره، بهترین فیلم‌ساز هندی بود.

او هشتاد ساله بود و در نیم قرن گذشته بخاطر ساخت فیلم‌های عاشقانه به سلطان عشق شهرت یافته بود.

یاش چوپره در اثر بیماری در شهر مومبای از دنیا رفت.

ستودیوهای فیلم چوپره زیر نام یاش راج فیلمز، در شکل گرفتن شخصیت سینمایی شماری از معروف ترین چهره‌های سینمای هند مانند امیتاب بچهن و شاهرخ خان نقش داشت.

هم امیتاب بچهن و هم شاهرخ خان هردو در مراسم خصوصی تشییع جنازه او حضور داشتند.

در مراسم یادبود او من موهنسگ صدراعظم هند از یاش چوپره به عنوان نماد سینمای هند یاد و گفت او چندین نسل را با نوآوری های کم نظیرش سرگرم کرده است.

چوپره بیش از 40 فیلم تولید کرده که از این میان 22 فیلم را کارگردانی کرده است. او پرطرفدارترین فیلم ها را ساخته است مانند: وقت، دیوار، دیل تو پاگل هی، میرا گان میرا دیش و چاندنی.

فضیل سای در دادگاه

فضیل سای، یک پیانیست مشهور ترک، به اتهام اهانت به اسلام و رنجانیدن مسلمانان، در استانبول روانه دادگاه شده است. او دیدگاه‌هایی در مورد اسلام و مسلمانان در شبکه تویتر منتشر کرده بود.

اتهام‌های مطرح شده علیه او مربوط به تویت های جنجالی او به شمول به سخره گرفتن اذان است که در ماه اپریل منتشر کرد و تنها ٢٢ ثانیه روی شبکه باقی ماند.

آقای سای که با ارکسترهای برلین، نیویارک، توکیو و اسرائیل نوازندگی کرده، در جلسه دادگاه غمگین به نظر می‌رسید. او گفت تمامی اتهام‌ها را رد می‌کند.

اگر او مجرم شناخته شود، به گذراندن ١٨ ماه حبس محکوم خواهد شد، محکومیتی که به گفته خود او فعالیت های هنری اش را برای همیشه متوقف خواهد کرد.

حامیان و هواخواهان آقای سای در بیرون دادگاه جمع شده بودند و خواهان رهایی او بودند یکی از آنان سیویم دگدیلین Sevim Dagdelen از اعضای پارلمان آلمان است که دارای اصلیت ترکی است او می گوید مخالف تلاش هایی است که برای محدود کردن آزادی بیان در ترکیه انجام می شود: "به باور ما این مسئله عمدتا در ضدیت با آزادی بیان است، به همین دلیل آمده ام تا اعلام همبستگی کنم."

روتکی عزیز بازیگر سینما که یکی دیگر از طرفداران آقای سای است گفت کارهای هنری او در موسیقی پرارزش تر از آن اند که بتوان از دست داد:

"متهم کردن فضیل یک جنایت است. او یکی از گنجینه های بین المللی ماست، او باید آزاد باشد تا جهان را با کمپوز آهنگ و نواختن پیانو غنی سازد و ما باید بتوانیم از موسیقی او لذت ببریم. این حکومت باید کنار برود."

درگذشت نذیر احمد شهیدی استاد دانشگاه کابل

نذیراحمد شهیدی، استاد، مولف و اقتصاددان افغان در نتیجه یک حادثه ترافیکی درکابل به عمر ۶۷ سالگی جان خود را از دست داد.

آقای شهیدی از ۴۴ سال پیش تا زمان مرگش رشته اقتصاد را در دانشگاه کابل تدریس می‌کرد و در این مدت او به حیث وزیر احصاییه، معاون وزارت بازسازی و در سالهای اخیر نیز به عنوان معاون وزارت اقتصاد افغانستان ایفای وظیفه می‌کرد.

آقای شهیدی یکی از استادان مجرب اقتصاد در افغانستان محسوب می‌شد که حدود ۶۰ اثر علمی و مقاله را تالیف و ترجمه کرده است.

سنجش مصارف، تیوری تولید و مصرف، تیوری سرمایه گذاری، مبادی اقتصاد تصدی (بنگاه)، مسایل پولی بین المللی از آثار تالیف و ترجمه شده‌ای او است که از سالهای متمادی تا بحال در دانشکده اقتصاد دانشگاه کابل تدریس شده است.

داکتر شهیدی در سال ۱۳۲۵ در ولایت لوگر چشم به جهان گشود. او پس از فراغت از دانشکده اقتصاد دانشگاه کابل و چند سال تدریس، به آلمان رفت و پس از تکمیل درجه مافوق لیسانس و دکترا در دانشگاه بوخوم این کشور به افغانستان برگشت.

محمد صدیق یادگاری رئیس کنونی دانشکده اقتصاد دانشگاه کابل که از ده‌ها سال بدین سو با آقای شهیدی همکاربوده او را "یک شخص متعهد، با پشت کار و حلیم" می خواند.

داکتر نذیراحمد شهیدی عصر روز شنبه ۲۰ اکتوبر هنگامی که برای خرید به بازار رفته بود، در نتیجه یک تصادف ترافیکی در غرب کابل جان باخت.

More Multimedia

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.