خوشبینی دبیر کل ناتو به اوضاع افغانستان

به روز شده:  19:44 گرينويچ - شنبه 27 اکتبر 2012 - 06 آبان 1391

دبیر کل ناتو و خوشبینی او نسبت به اوضاع

دبیر کل ناتو و خوشبینی او نسبت به اوضاع

تماشا کنیدmp4

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش ویدیو با ویندوز میدیا پلیر

مصاحبه عنایت فانی با دبیر کل ناتو در برنامه صفحه دو آخر هفته:

آقای دبیرکل در ویدئویی که اخیرا در وبلاگتان گذاشته‌اید، تصویر بسیار مثبتی از پیشرفت‌های نیروهای امنیتی افغان ارائه کرده اید، بخصوص در شهرهای مزار شریف، هرات و کابل که اخیرا به آنها سفر کرده‌اید. اما در خود افغانستان، خیلی‌ها به اندازه شما به اوضاع خوشبین نیستند، و مطمئن نیستند که نیروهای امنیتی تا سال ۲۰۱۴ آمادگی لازم را بدست بیاورند.

مبنای خوشبینی من چیزهاییست که به چشم خودم دیده‌ام. ما با فرماندهان نظامی افغان صحبت کرده‌ایم و از واحدهای امنیتی افغان بازدید کرده‌ایم. من با چشمان خودم نیروهای ویژه افغان را در حال انجام عملیات دیده ام، و بخاطر همین مشاهدات می گویم که نسبت به اینکه نیروهای امنیتی افغان تا پایان سال ۲۰۱۴ مسوولیت کامل برقراری امنیت را برعهده بگیرند، خوشبین هستم. واقعیت این است که همین حالا هم نیروهای امنیتی افغان مسوولیت اصلی برقراری امنیت را در مناطقی که بیش از ۷۵ درصد جمعیت کشور در آنها زندگی می‌کنند، بدست گرفته‌اند.

پس شما با گزارش اخیر "گروه بین المللی بحران" مخالفید، گزارشی که برای بعد از سال ۲۰۱۴، چشم اندازی بسیار منفی ترسیم کرده بود، و حتی پیش بینی کرده بود که حکومت افغانستان ممکن است دچار فروپاشی شود.

بله. من با این گزارش مخالفم، و فکر می‌کنم ایراد اصلی این گزارش این است که تعهد جامعه بین المللی مبنی بر ادامه کمک‌ها به افغانستان – حتی بعد از سال ۲۰۱۴ – را در نظر نمی گیرد. این قول در نشست جامعه بین المللی، که اوایل امسال در توکیو انجام گرفت، داده شد. افغانستان روی پاهای خودش خواهد ایستاد، اما در این کار تنها نخواهد بود. کل جامعه بین المللی کمک‌هایش به افغانستان را بعد از سال ۲۰۱۴ هم ادامه خواهد داد.

شما در کلیپ ویدئویی‌تان هم به این نکته اشاره کردید که کمک ها به افغانستان بعد از سال ۲۰۱۴ هم ادامه خواهد داشت و شامل کمک، آموزش و ارائه مشاوره خواهد بود. اما آیا ناتو در مورد اینکه بعد از سال ۲۰۱۴ دقیقا چه خواهد کرد به یک جمع بندی رسیده؟ مثلا در مورد اینکه چگونه می خواهند نیروهای امنیتی افغان را آموزش دهند.

ما برنامه ریزی برای ماموریت‌های بعد از سال ۲۰۱۴ در افغانستان را شروع کرده‌ایم، و این فرآیند برنامه ریزی ادامه خواهد داشت. قدم اول یکی دو هفته پیش برداشته شد، و قدم بعدی در فوریه آینده برداشته خواهد شد، و فکر می‌کنم تصمیم نهایی تا اواسط سال ۲۰۱۳ گرفته شود. الان قدری زود است که بخواهیم بگوییم این آموزش ها دقیقا به چه شکلی ارائه خواهند شد، اما ماموریت ناتو، سه عنصر کمک، آموزش و ارائه مشاوره به نیروهای امنیتی افغان را شامل خواهد شد.

اما آقای دبیرکل، همانطور که می دانید، این مسأله بستگی زیادی به میزان پولی دارد که جامعه بین المللی فراهم می کند. حرف از میلیاردها دلار است. آیا تأمین این پول قطعی شده؟

من اطمینان دارم که به هدفمان می رسیم. پیشفرض ما در برنامه ریزی این بوده که اداره ۳۵۲ هزار نیروی امنیتی افغان، سالانه حدود ۴ میلیارد دلار هزینه خواهد داشت. ما معتقدیم کل جامعه بین المللی وظیفه دارد به تأمین هزینه های نیروهای امنیتی افغان کمک کند، و مطمئنم به هدفمان می‌رسیم.

بگذارید سناریویی را مجسم کنیم که احتمال وقوع آن بسیار زیاد است؛ فرض کنید بعد از اینکه نیروهای ناتو در سال ۲۰۱۴ افغانستان را ترک کردند، طالبان حملاتشات را با هدف قبضه کردن قدرت افزایش دهند. اگر احساس کنید که نیروهای امنیتی افغان آماده رویارویی با چنین وضعیتی نیستند، ناتو چه خواهد کرد؟

اما این یک سوال خیالیست. من معتقدم که نیروهای امنیتی افغان خواهند توانست مسوولیت کامل برقراری امنیت را برعهده بگیرند. ما شمار نیروهای امنیتی افغان را به ۳۵۲ هزار نفر خواهیم رساند، که رقم بالاییست. علاوه بر آن، آموزش نیروها را هم ادامه خواهیم داد. آنچه که تابحال دیده‌ایم، مایه امیدواری بوده است. نیروهای افغان هدایت ۸۰ درصد عملیات های امنیتی در افغانستان را بدست گرفته اند. آنها ۸۵ درصد برنامه های آموزشی را هم هدایت می کنند.

علاوه بر این، در مناطقی که اداره آن به نیروهای افغان واگذار شده، شاهد کاهش حملات بوده‌ایم. بنابراین کاملا اطمینان دارم که نیروهای امنیتی افغان خواهند توانست بعد از سال ۲۰۱۴ هم مسوولیت کامل برقراری امنیت و حفاظت از مردم افغانستان را در مقابل طالبان برعهده بگیرند.

آقای دبیرکل، با توجه به اینکه ناتو بعد از سال ۲۰۱۴ هم به آموزش نیروهای امنیتی افغان ادامه خواهد داد، نگران بیشتر شدن حملاتی که به حملات "سبز علیه آبی" معروف شده‌اند، نیستید؟

این حملات که از طرف نیروهای خودی صورت می‌گیرد، بسیار مایه نگرانیست، و به همین خاطر هم هست که اقداماتی جهت پیشگیری از آن به کار بسته شده؛ ما رویه‌های استخدامی، و اقدامات ضداطلاعاتی‌مان را سفت و سخت‌تر کرده‌ایم. دوره‌هایی هم در زمینه آگاهی فرهنگی ارائه می‌کنیم، و در صورت نیاز، در برداشتن گام‌های بیشتر تردید نخواهیم کرد. من با رئیس جمهوری، آقای کرزی، و وزرا و فرماندهان نیروهای امنیتی افغان صحبت کرده‌ام. قدم هایی که آنها برداشته‌اند، و در آینده هم برخواهند داشت، به ما در جلوگیری از وقوع چنین حملاتی کمک خواهد کرد.

آقای دبیرکل، از وقتی که به ما دادید خیلی متشکرم.

خواهش می‌کنم.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.