دیدار کرزی با بازماندگان قربانیان حادثه عید قربان در فاریاب

به روز شده:  11:08 گرينويچ - دوشنبه 29 اکتبر 2012 - 08 آبان 1391

حمله روز عید در فاریاب واکنش‌های گسترده‌ای در پی داشت

حامد کرزی رئیس جمهوری افغانستان در سفری به ولایت شمالی فاریاب با بازماندگان حمله انتحاری دو روز پیش در شهر میمنه ابراز همدردی کرد.

آقای کرزی گفت به خانواده‌ها و بازماندگان قربانیان این حادثه کمک خواهد کرد و زمینه تحصیل را نیز برای آنان فراهم می‌کند.

در حمله انتحاری روز جمعه که پس از ادای نماز عید رخ داد، حدود ۴۲ نفر کشته شدند و بیش از پنجاه نفر دیگر زخمی شدند.

این حمله انتحاری در اولین روز از ایام عید قربان و در مقابل مسجد جامع شهر میمنه در میان گروهی از مردمی که برای برگزاری نماز عید قربان تجمع کرده بودند، روی داد. بیشتر قربانیان این حادثه غیرنظامیان بودند.

طالبان مسئولیت این حمله را به عهده نگرفته‌اند اما وزارت داخله افغانستان گفته تمامی شواهد به دست آمده در مورد انجام این حمله نشان می‌دهد که طالبان عامل آن بوده اند.

"چرا دشمنان رها می‌شوند؟"

آقای کرزی که در جمعی از بزرگان فاریاب و خانواده های قربانیان صحبت می‌کرد گفت که والی فاریاب، به تمامی نیازمندی‌های این خانواده ها پاسخ خواهد داد.

او خطاب به کودکی که پنج عضو خانواده خود را در این حادثه از دست داده، گفت:" تهیه نان (غذا) کار دولت است و کسب تحصیل کار خودت است، بچیم (پسرم). هردو را (دولت به عهده می‌گیرد). در این مورد مطمین باش."

اما به گفته شفیع بیگ‌اوغلی، گزارشگر بی بی سی در فاریاب ظاهرا صحبت‌های رئیس جمهور کرزی قناعت شماری از حاضران در مجلس را فراهم نکرد و اعتراض آنها را در پی داشت.

در حمله به شهر میمنه ۴۲ نفر کشته و بیشتر از ۵۰ نفر زخمی شدند

یکی از بزرگان محل از رها شدن شماری از متهمان به حملات انتحاری در گذشته از سوی رئیس جمهور کرزی انتقاد کرد. او گفت:" واقعا اگر خدمت می‌کنید، چرا وقتی دشمنان دین و دولت ما دستگیر می‌شوند، دوباره از سوی مرکز (کابل) رها می‌شوند و به ولایت فاریاب بر می‌گردند و بازهم حمله انتحاری می‌کنند."

آقای کرزی این انتقاد را پذیرفت و گفت "درست می‌گویید".

شماری از شرکت کنندگان این نشست نیز با سر دادن شعارهای "مرگ بر طالبان و مرگ بر آی اس آی پاکستان" خشم خود را نسبت به حمله انتحاری روز اول عید ابراز کردند.

واکنش‌ها به حمله در فاریاب

حمله انتحاری فاریاب واکنش‌های گسترده را در داخل و خارج افغانستان در پی داشت.

اکمل‌الدین احسان‌اوغلو، دبیرکل سازمان همکاری اسلامی با صدور بیانیه‌ای این حمله را به شدت محکوم کرد و آن را تکان دهنده خواند.

سازمان ملل متحد نیز با محکوم کردن این حمله خواهان تحقیقات همه جانبه در مورد آن شده است.

در همین حال گیدو وستروله، وزیر خارجه آلمان نیز این حمله را وحشیانه خواند و تعهد آلمان را برای مبارزه با تروریسم در افغانستان تکرار کرد.

واکنش‌ها به این حمله در شبکه‌های اجتماعی انترنیتی نیز گسترده بود. کاربران افغان به ویژه در شبکه اجتماعی فیس‌بوک با دست بدست کردن تصاویری از این حادثه در دو روز گذشته خشم، نگرانی و همدردی خود را نسبت به آن ابراز کردند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.