عربستان بزرگترین مرکز اسلامی افغانستان را می‌سازد

به روز شده:  12:29 گرينويچ - 28 اکتبر 2012 - 07 آبان 1391

قرار است مرکز اسلامی 'ملک عبدالله' در ساحه ۶۰ جریب زمین برفراز 'تپه مرنجان' در مرکز شهر کابل اعمار شود

عربستان سعودی قصد دارد یک مرکز بزرگ اسلامی را به نام مرکز اسلامی ملک عبدالله که در سطح منطقه "بی نظیر" خوانده شده، در افغانستان اعمار کند.

به گفته مقامات افغان، مرکز ملک عبدالله دارای یک دانشگاه بزرگ علوم اسلامی، یک خوابگاه با ظرفیت ۵ هزار نفر، یک بیمارستان و یک ورزشگاه است.

برعلاوه، یک مسجد بزرگ با ظرفیت ۱۵ هزار نفر شبیه مسجد فیصل اسلام آباد پاکستان نیز در بخشی از این مرکز اعمار خواهد شد.

هزینه ساخت این مرکز بین ۴۵ تا ۱۰۰ میلیون دلار پیش بینی شده است و قرار است کار اعمار آن سال آینده آغاز و در سه سال تکمیل شود.

به گفته مقامات وزارت حج و اوقاف افغانستان قرارداد ساخت این مرکز میان یوسف نیازی، وزیر حج و اوقاف افغانستان و بندر بن محمد الحجار، وزیر حج عربستان سعودی به امضا رسیده است.

این مقامات گفته‌اند که مرکز اسلامی 'ملک عبدالله' در ساحه ۶۰ جریب زمین برفراز 'تپه مرنجان' در مرکز شهر کابل اعمار خواهد شد.

طرح ساخت این مرکز اسلامی در زمان ملک فهد پادشاه پیشین عربستان سعودی در نظر بود اما به دلیل درگیری‌ها و ناامنی در افغانستان این پروژه عملی نشد.

داعی‌الحق عابد، معاون وزارت حج و اوقاف افغانستان می‌گوید: "این مرکز در سطح منطقه شاید کم نظیر باشد و یاهم دست کم شبیه دانشگاه اسلام آباد که سعودی اعمار کرده است، باشد. این مرکز در شهر کابل در تپه مرنجان اعمار می‌شود."

مسجد فیصل یکی از بزرگترین مساجد دنیا است که در سال ۱۹۸۶ از سوی عربستان سعودی در اسلام‌آباد پایتخت پاکستان ساخته شد

وزارت حج و اوقاف افغانستان می‌گوید که این مرکز از سوی کمیسیون شش نفری که در راس آن وزرای حج افغانستان و عربستان سعودی قرار دارند، اداره خواهد شد.

این وزارت گفته افزون بر اینکه دانشجویان علوم اسلامی را در دانشگاهی این مرکز فراخواهند گرفت ، ملا امامان افغانستان نیز در آن آموزش خواهند دید.

با آنکه حدود هزار مدرسه کوچک و بزرگ که در آن علوم اسلامی تدریس می شود، در افغانستان وجود دارد اما مقامات می‌گویند که این مرکز نخستین مرکز تخصصی در علوم اسلامی در افغانستان خواهد بود.

از سوی دیگر هنوز هزاران افغان برای فراگرفتن علوم اسلامی به مدارس پاکستانی می‌روند و در سالهای گذشته دولت افغانستان تلاش داشته تا با ایجاد مدارس در داخل افغانستان از رفتن افغانها به مدارس پاکستان جلوگیری کند.

مدارس پاکستان از مهمترین مراکز سربازگیری طالبان به شمار می‌رود و از خواستگاه‌های اصلی جنبش طالبان در دهه نود میلادی پنداشته می‌شود.

در این زمینه بیشتر بخوانید

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.